Existujú témy, ku ktorým sa dokáže vyjadriť každý s veľkým presvedčením a zanietením. Patria sem aj také, ktoré súvisia s nátermi na drevo. Starostlivosť o drevo máva totiž mnoho podôb, preto nečudo, že sa môžete stať obeťou nepravdivých informácií, ktoré v konečnom dôsledku znehodnotia celú vašu prácu. Čomu veriť a čomu nie?

Robme to ako naši dedovia

Aj vy ste už počuli názor, že naši dedovia sa s údržbou drevených stavieb „nepárali“? Prípadne sa dozviete, že drevo je prírodný produkt, takže i bez chemických zlúčenín pridaných nátermi vydrží veky. Áno, drevo je prírodný produkt. No bez údržby poslúži skôr ako úkryt pre jašteričky alebo živná pôda pre huby a hmyz.

Ak sa naši dedovia údržbe drevených stavieb príliš nevenovali, tak preto, že na to nemali čas ani možnosti. Svoje stavby však stavali z kvalitného dreva – najmä z borovíc a červených smrekov a tiež z dubového a občas agátového dreva –, ktoré bolo vyťažené v zimnom období v hlbokých lesoch a následne splavované po riekach. Tie sa vďaka studenej vode postarali o preventívnu biocídnu ochranu krásnej zdravej guľatiny.

Drevené príbytky a stavby pre zvieratá si naši pradedovia chránili konštrukčne, v zime kúrením alebo prirodzeným zateplením (machmi, vrstvami slamy a sena v podkroví) a v lete prevetrávaním. V niektorých končinách ich natierali býčou krvou, ktorá obsahuje mnohé zlúčeniny železa. Tie pôsobili biocídne a znižovali horľavosť dreva.

Naši dedovia drevu rozumeli

Vedeli v lesoch hospodáriť a nepoznali lykožrútové kalamity ani kalamitné výruby. Ak by žili dnes, pozerali by sa na tému ochrany dreva v kontexte súčasných problémov. A keby mali k dispozícii naše možnosti na ochranu a predĺženie životnosti dreva, využívali by ich. Mimochodom, ani jediná z nádherných dreveníc v našich skanzenoch by už nestála, ak by ju pamiatkari ponechali len v opatere prírody.

drevenice

Bezfarebné biocídne a impregnačné nátery nemôžu chrániť drevo

A to „údajne“ ani pred hnilobou, hmyzom, hubami a plesňami – veď po ich aplikácii vyzerá drevo presne tak isto ako pred ňou. Je pravdou, že v poslednom čase nemajú biocídne a impregnačné nátery nijaký zápach ani farbu. Pri riedení sa správajú ako kuchynský saponát a pracuje sa s nimi podobne ako s napenenou vodou. Dá sa veriť, že táto „voda“ ochráni drevené trámy dlhé roky pred škodcami?

Mnohí si myslia, že správny prvotný náter či tzv. napúšťadlo musí byť zďaleka vidieť. Celé desaťročia boli tieto produkty hnedé alebo zelené. Zrazu je to však inak. No nedajte sa pomýliť – aj keď prvotný náter často vyzerá ako číra tekutina, vo svojej podstate je to jed. Nemusí byť silný, nemusí škodiť človeku, dokonca nemusí byť ani syntetický. Dokáže však zabrániť tomu, aby sa drevo stalo príbytkom či pochúťkou pre huby a hmyz. Platí však, že veľké množstvo impregnačných náterov sa prifarbuje kvôli jednému praktickému dôvodu – aby bolo jednoducho vidieť, čo sme už natreli. Mimochodom, väčšina „drevárov“ ho považuje za najdôležitejší náter. Všetky lazúry, laky a farby sú až druhotnou ochranou.

natieranie dreva

Vyberte si vhodnú ochranu dreva

Dnes je k dispozícii množstvo výrobkov, v ktorých je ťažké sa vyznať. Ak chcete ten správny prvotný náter, zvoľte taký, ktorý drevo ochráni pred vlhkosťou, škodcami aj plesňami: napríklad Belinka Base SE alebo Bori impregnáciu s biocídom. Dobre si prečítajte aj príbalovú informáciu a pri práci s biocídnymi a impregnačnými prípravkami používajte rukavice. Ak to výrobca odporúča, nezabudnite ani na rúško na tvár alebo iné ochranné pracovné prostriedky.

Tenkovrstvové lazúry sú iba obchodný trik

Zanietení odporcovia tenkovrstvových lazúr šíria názor, že tento druh ochranných náterov slúži iba na to, aby sme drevený nábytok, ploty a altánky rok čo rok otrocky pretierali. V skutočnosti ale drevo nechránia. Majú na to niekoľko na pohľad presvedčivých argumentov. Tvrdia, že vyblednú, len čo zasvieti silné slnko, drevo pod nimi aj tak zosivie alebo dokonca sčernie a s celou prácou môžeme začať odznova. Výrobcovia sa vraj len prispôsobili túžbe ľudí vidieť pod farbou pôvodnú textúru dreva a bohato z nej ťažia.

Tu problém spočíva v nedostatku informácií o tenkovrstvových lazúrach. Ich úlohou je chrániť drevo s vyššou vlhkosťou. Väčšina cenovo dostupného dreva na altánky a ploty nepodstupuje sušenie v sušiarni, čo znamená, že sa predáva s vlhkosťou vyššou ako 20 %. Na takéto drevo nemožno použiť hrubovrstvovú lazúru ani kryciu farbu. Oba druhy náterov by veľmi rýchlo popraskali a zošúpali sa. Ak nechcete so starostlivosťou o drevo čakať, dobrou voľbou sú práve tenkovrstvové lazúry. Dovoľujú drevu „dýchať“ a dosúšať sa. Avšak pozor – aj pod lazúru patrí prvotné ošetrenie. Rovnako dôležitý je správny pracovný postup a rozumný výber farebného odtieňa.

Správny postup znamená dodržať pokyny výrobcu o potrebnom počte náterov a časových rozstupoch medzi ich nanesením – a to všetko pri zohľadnení aktuálneho počasia. Pri voľbe farebného odtieňa treba mať na pamäti základnú poučku:

Slnečnému žiareniu najlepšie odolávajú tmavšie farebné odtiene. Svetlejšie sa hodia do interiéru alebo až na zosvetlenie pigmentovo bohatších tónov. Ak použijete iba svetlú tenkovrstvovú lazúru, drevo v exteriéri bude mať menej farebných pigmentov schopných odolávať sile slnečných lúčov.

Krycie farby sú prežitok

Veď moderné tenkovrstvové lazúry sa hodia všade – to je „múdra“ rada z kategórie opačných extrémov. Krycie farby a hrubovrstvové lazúry majú svoj účel. Najdôležitejšie je vedieť, kam patria a kam zas nie. Pre krátke priblíženie: Sú nenahraditeľným pomocníkom pri renovácii starého nábytku, no prvotne sú určené na ošetrovanie suchého dreva, teda dreva s vlhkosťou nižšou ako 17 %. Takéto drevo dostatočne „uzavrú“ a poskytujú mu ochranu naozaj dlhodobo. Taktiež je dobré vedieť, že patria najmä na zvislé plochy – dvere, okná, okenice, podbitia, ale i obloženia stien, ktoré už svoju veľkosť pri zmenách teploty a vlhkosti prostredia nezmenia.

Používaním náterov ideme proti životnému prostrediu

Jedným z mýtov o náteroch, ktoré by sme mohli zaradiť medzi extrémne, je názor, že natieraním dreva škodíme životnému prostrediu. Ak sa pozrieme na to, koľko plechoviek s nátermi za rok spotrebuje bežný človek, ktorý sa iba stará o „svoje“ drevo v interiéri a exteriéri, a porovnáme to so spotrebou veľkovýrobného závodu, dostaneme sa sotva na zlomok percenta – ak vôbec.

Ochrana dreva nátermi predlžuje životnosť dreveného výrobku a čo je zrejmé – drevo, hoci prirodzene krásne, je ešte krajšie. Neošetrený drevený prístrešok vydrží v bezpečnom stave niekoľko rokov, s pravidelnou starostlivosťou však až desaťročia. Zamyslime sa spoločne – je azda ekologickejšie drevo ťažiť, nakupovať a opäť spotrebovávať energiu na jeho opracovanie? Starajme sa už dnes zodpovedne o to, čo máme. Navyše, aj v oblasti náterov máme na výber – existujú ekologické varianty, ktoré sú vyrobené s ohľadom na požiadavku ochrany životného prostredia.

Rada, ktorá ani nie je radou: Vyberajte podľa ceny

Nakupovať ochranné nátery na drevo výlučne podľa ceny – to môže byť zradná cesta. Iste, cena by mala čo-to napovedať o vlastnostiach a kvalite produktu – veď nie nadarmo sa hovorí, že škodovka nie je mercedes. Nátery vyberajte vždy po zrelej úvahe. Študujte informácie na príbalových štítkoch, raďte sa s odborníkmi, konfrontujte to so svojou situáciou a potrebami. Vyberajte radšej podľa poučky cena verzus výkon. Aj obyčajná orientácia drevených konštrukcií voči svetovým stranám môže rozhodnúť, či potrebujete škodovku alebo mercedes.

Predchádzajúci článokFOTOPOSTUP: Okrasná opora pre rastliny
Ďalší článokDrevené debničky: Nápady a inšpirácie pre vaše bývanie
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno