drevene-palety-malovanie-farba-stetec-ruka-zena-vyroba

Existujú témy, ku ktorým sa dokáže vyjadriť každý. Presvedčivo, zanietene. A nie je to len politika v dedinských krčmách alebo na rodinných grilovačkách. I drevo a názory na jeho údržbu sú vďačnou témou mnohých diskusií. Ak nie ste skutočný znalec, ľahko sa stanete obeťou nepravdivých mýtov. Ktorým v nijakom prípade veriť netreba? 

Robme to ako naši dedovia  

Veď ani oni sa s údržbou drevených stavieb „nepárali“. Prípadne vám budú tvrdiť, že drevo je prírodný produkt, takže i bez chemických zlúčenín pridaných nátermi vydrží veky. Áno, drevo je prírodný produkt. No bez údržby poslúži skôr ako úkryt pre jašteričky alebo živná pôda pre huby a hmyz 

Ak sa naši dedovia s údržbou drevených stavieb „nepárali“, tak preto, že na to nemali čas ani možnosti. Svoje stavby však stavali z kvalitného dreva – najmä z borovíc a červených smrekov, vyťažených v zimnom období v hlbokých lesoch a následne splavovaných po riekach. Tie sa vďaka studenej vode postarali o preventívnu biocídnu ochranu krásnej zdravej guľatiny. 

Drevené príbytky a stavby pre zvieratá si naši pradedovia chránili konštrukčne, v zime kúrením alebo prirodzeným zateplením (machmi, vrstvami slamy a sena v podkroví) a v leteprevetrávaním. V niektorých končinách ich natierali býčou krvou, ktorá obsahuje mnohé zlúčeniny železa. Tie pôsobili biocídne a znižovali horľavosť dreva.  

Naši dedovia drevu rozumeli

Vedeli v lesoch hospodáriť a nepoznali lykožrútové kalamity ani kalamitné výruby. Ak by žili dnes, pozerali by sa na túto tému v kontexte súčasných problémov. A keby mali k dispozícii naše možnosti na ochranu a predĺženie životnosti dreva, využívali by ich. Mimochodom, ani jediná z nádherných dreveníc v našich skanzenoch by už nestála, ak by ju pamiatkari ponechali len v opatere prírody. 

Bezfarebné biocídne a impregnačné nátery nemôžu chrániť drevo  

A to „údajne“ ani pred hnilobou, hmyzom, hubami a plesňami – veď po ich aplikácii vyzerá drevo presne tak isto ako pred ňou. Naozaj, v poslednom čase nemajú farby ani nijaký zápach. Pri riedení sa správajú ako kuchynský saponát a pracuje sa s nimi ako s napenenou vodou. Kto by veril, že táto „voda“ dokáže dlhé roky chrániť drevené trámy pred škodcami?  

Uumelecke-dielo-dreveny-plot-malba-zena-slzy-oko-plac-farba-malovanie

Mnohí si myslia, že správny prvotný náter či tzv. napúšťadlo musí byť zďaleka vidieť. Celé desaťročia boli tieto produkty hnedé alebo zelené. Zrazu je to však inak. No nedajte sa pomýliť: Aj keď prvotný náter vyzerá často ako číra tekutina, vo svojej podstate je to jed. Nemusí byť silný, nemusí škodiť človeku, dokonca nemusí byť ani syntetický. Dokáže však zabrániť tomu, aby sa drevo stalo príbytkom či pochúťkou pre huby a hmyz. Mimochodom, väčšina „drevárov“ ho považuje za najdôležitejší náter. Všetky oleje, lazúry, laky a farby sú až druhotnou ochranou. 

Vyberte si vhodnú ochranu dreva

Dnes je k dispozícii množstvo výrobkov, v ktorých je ťažké sa vyznať. Ak si chcete zvoliť ten správny prvotný náter, zvoľte ten, ktorý drevo ochráni pred vlhkosťou, škodcami aj plesňami: napríklad Belinka Base alebo Bori tenkovrstvovú lazúru s biocídom. Dobre si prečítajte aj príbalovú informáciu a pri práci s biocídnymi a impregnačnými prípravkami používajte rukavice. Ak to výrobca odporúča, tak aj rúško na tvár alebo iné ochranné pracovné prostriedky.

Tenkovrstvové lazúry sú iba obchodný trik 

Slúžia na to, aby sme všetci drevený nábytok, ploty a altánky rok čo rok otrocky pretierali – tvrdia zanietení odporcovia. Aj o tenkovrstvových lazúrach kolujú mýty o tom, že v skutočnosti drevo nechránia. Vyblednú, len čo zasvieti silné slnko, drevo pod nimi aj tak zosivie alebo dokonca sčernie a s celou prácou môžeme začať odznova. Výrobcovia sa vraj len prispôsobili túžbe ľudí vidieť pod farbou pôvodnú textúru dreva a bohato z nej ťažia.  

Tu problém spočíva v nedostatku informácií o tenkovrstvových lazúrach. Ich úlohou je chrániť drevo s vyššou vlhkosťou. Ak má drevo viac než dvadsaťpercentnú vlhkosť, a to má väčšina cenovo dostupného dreva určeného na altánky aploty (teda ak ide o drevo, ktoré nebolo sušené vsušiarni), nemožno naň použiť hrubovrstvovú lazúru ani kryciu farbu. Veľmi rýchlo by obe popraskali a zošúpali sa. Na takéto drevo sú určené tenkovrstvové lazúry. Dovoľujú drevu „dýchať“ a dosúšať sa. Lenže pozor: patrí pod ne prvotné ošetrenie, dôležitý je správny pracovný postup a rozumný výber farebného odtieňa.  

drevene-dvere-klucka-farba-osuchany-nater-klopadlo-vchod-renovacia-malovanie

Správny postup znamená dodržať pokyny výrobcu o potrebnom počte náterov, časových rozostupoch medzi ich nanesením, a to všetko pri zohľadnení aktuálneho počasia. Pri voľbe farebného odtieňa treba mať na pamäti základnú poučku: Slnečnému žiareniu najlepšie odolávajú tmavšie farebné odtiene. Svetlejšie sa hodia do interiéru alebo na zosvetlenie pigmentovo bohatších tónov. Ak použijete iba svetlú tenkovrstvovú lazúru, drevo v exteriéri bude mať menej farebných pigmetov schopných odolávať sile slnečných lúčov 

Krycie farby sú prežitok 

Veď moderné tenkovrstvové lazúry sa hodia všade – to je „múdra rada z kategórie opačných extrémov. Krycie farby a hrubovrstvové lazúry majú svoj účel. Treba len vedieť, kam patria a kam nie. V krátkosti: Sú nenahraditeľným pomocníkom pri renovácii starého nábytku, no prvotne sú určené na ošetrovanie suchého dreva, teda dreva s vlhkosťou do 17 percent. Takéto drevo dostatočne „uzavrú“ a chránia ho naozaj dlhodobo. Zapamätajte si, že patria najmä na zvislé plochy: dvere, okná, okenice, podbitia, ale i obloženia stien, ktoré už svoju veľkosť pri zmenách teploty a vlhkosti prostredia nezmenia.  

Rada, ktorá ani nie je radou: Vyberajte podľa ceny

Nakupovať ochranné nátery na drevo výlučne podľa ceny – to môže byť zradná cesta. Iste, cena by mala čo-to napovedať o vlastnostiach a kvalite produktu – veď nie nadarmo sa hovorí, že Škodovka nie je Mercedes. Nátery vyberajte vždy po zrelej úvahe. Študujte informácie na príbalových štítkoch, raďte sa s odborníkmi, konfrontujte to so svojou situáciou a potrebami. Vyberajte radšej podľa poučky: cena verzus výkon. Aj obyčajná orientácia drevených konštrukcií voči svetovým stranám môže rozhodnúť, či potrebujete Škodovku alebo Mercedes.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios