ako odstrániť starý náter

Dôvodov, prečo opraviť starý náter, môže byť niekoľko. Dať starému drevu nový život alebo opraviť poškodený náter pritom vôbec nemusí byť náročné. Jar a jeseň sú ideálne ročné obdobia na údržbu dreva. Odstránenie poškodeného náteru preto radšej neodkladajte, rýchlejšia reakcia vám môže ušetriť množstvo problémov.

Kedy je vhodný čas odstrániť náter?

Pretrieť starý náter niekedy nie je riešením. Odstrániť by ste ho mali predovšetkým vtedy, ak došlo k poškodeniu vrchnej vrstvy, drevo už napadli škodcovia, drevo zmenilo farbu, prípadne vtedy, keď chcete obnoviť starý nábytok. Poškodenie pôvodného vrchného náteru môže otvoriť cestu vlhkosti, s ktorou kráča ruka v ruke aj celková degradácia dreva.

Ako zistíte, či je náter v poriadku? Pozorne si pozrite povrch dreva, aby ste odhalili mechanické poškodenia. Zamerajte sa predovšetkým na pukliny a škrabance. Ďalším krokom je tzv. test kvapkou vody. Kvapnite vodu na povrch a ak sa na ňom udrží a nevpije sa dovnútra, povrch by mal byť v poriadku.

Ak sa náter drží na väčšej časti plochy a je poškodený len na určitých miestach, nemusíme ho odstrániť celý. V tomto prípade odporúčame nasledovné kroky:

 • drevo očistite, odmastite a jemne prebrúste,
 • praskliny alebo škrabance zatmeľte,
 • drevo pretrite základnou farbou,
 • naneste povrchový náter.

V prípade, že je povrch poškodený na viacerých miestach a pôvodný náter sa dokonca odlupuje, je načase vymeniť celý náter.

ako odstrániť starý náter.

Akým spôsobom môžete náter odstrániť?

Pôvodný náter môžete odstrániť niekoľkými spôsobmi. A to buď manuálne alebo chemickými prostriedkami. Na mechanické odstránenie náteru vám poslúži škrabka, prípadne špachtľa, brúsny papier alebo opaľovanie, ktoré náter dostatočne zmäkčí tak, aby sa následne dal škrabkou ľahko celý odstrániť.

Na povrchy, pri ktorých by bolo manuálne odstraňovanie náterov náročné, môžete použiť odstraňovače náterov. Tie stačí na povrch naniesť štetcom a nechať pôsobiť. V prípade, že je na povrchu viac vrstiev náterov alebo tmelu, opakujte postup, pokiaľ neodstránite všetky vrstvy. Pri práci postupujte podľa pokynov od výrobcu a nezabudnite používať vhodné ochranné pracovné prostriedky.

Ako postupovať?

 1. Drevo očistite od špiny a mastnoty.
 2. Skontrolujte povrch a zvoľte spôsob odstránenia vrchného náteru podľa typu a tvaru dreva, počtu náterov a zložitosti tvarových detailov. Ak je povrch rovnomerný, bude stačiť škrabka, vibračná alebo excentrická brúska či brúsny papier. Ak je povrch zložitý a náterov je viac, siahnite po kombinácii teplovzdušnej pištole a škrabky alebo chemického odstraňovača náterov Color.
 3. Zbavte sa nerovností brúsnym papierom – začnite papierom s hrubšou zrnitosťou a povrch dobrúste papierom s nižšou zrnitosťou.
 4. Ak bude drevo vystavené vlhkosti alebo hrozí riziko napadnutia škodcami, siahnite po impregnácii. Odporúčame vám impregnáciu Belinka Base.
 5. V prípade, že ste odkryli rozsiahle fľaky, môžete ich prekryť základnou farbou alebo vybieliť bielidlom.
 6. Nerovnosti na dreve zasa môžete vyrovnať tmelom, napríklad Bori akrylovým tmelom.
 7. Naneste povrchový náter, napríklad hrubovrstvovú lazúru Belinka TopLasur UV Plus.

Dobrá rada na záver

Povrch dreva kontrolujte pravidelne, ideálne aspoň dvakrát do roka. Pri správnej starostlivosti o drevo s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť odstraňovať celý povrchový náter často. Môže prejsť aj celá dekáda, kým to bude opäť nutné.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Na slovíčko s výrobcami dreveného nábytku
Ďalší článokAko pripraviť drevenú pergolu alebo altánok na leto?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno