To, že klasické tlačené knihy sa v dnešnom období technologického rozmachu stále tešia veľkej popularite, by sme mohli označiť za výbornú správu. Rovnakej popularite sa teší aj tradičné poctivé drevo ako materiál. A keďže knihomoli sa svojim návštevám radi pochvália zbierkou kníh, žiadnemu z nich nesmie chýbať knižnica, ktorá poslúži nielen ako úložný priestor, ale aj ako dizajnový doplnok.
Ak patríte medzi tých zručnejších, knižnicu si môžete vyrobiť aj sami. Dáte tak svojmu domovu iskru svojej osobnosti a navyše ju prispôsobíte presne na mieru priestoru, kde bude umiestnená. Zhotoviť ju môžete z rôznych druhov dreva – do interiéru sa hodí napríklad klasika v podobe bukového, dubového, jaseňového či smrekového dreva. A akú podobu môže mať? Ponúkame vám zopár typov knižníc na inšpiráciu.
Jednoduchý visiaci typ knižnice
Začnime zľahka. Tento typ knižnice si dokáže vyrobiť takmer každý, kto chce. Potrebujete len drevené laty, pevné šnúry, lanká alebo reťaze na zavesenie a súpravu skrutiek, hmoždiniek a príchytiek s okami. A, samozrejme, patričné náradie, najmä vŕtačku a meter.
Na oboch stranách opracovaných a vybrúsených latiek vyvŕtate približne také veľké otvory, ako je hrúbka lanka či šnúry na zavesenie. Polica môže pozostávať aj z viacerých poličiek nad sebou. Je dôležité všetko správne vymerať, pri vešaní knižnice si pomôžte aj vodováhou. Príchytky navŕtate do steny a zavesíte na ne hotovú policu.
Jednoduchá knižnica z drevených debničiek
Čo poviete na upcykláciu drevených debničiek? Keď ich opracujete, natriete farbou alebo ochrannou lazúrou a namontujete na stenu v dizajne, ktorý sa vám najviac pozdáva, poslúžia ako malá knižnica.
Podobne si môžete vyrobiť aj nové rámy a zavesiť ich na konzoly tak, aby tvorili obrazec s rovnako širokými medzerami medzi jednotlivými sektormi. Vyzerá to štýlovo a návštevník by na prvý pohľad povedal, že ide o výrobok značkového dizajnu.
Knižnica ako pracovný kút
Už ste počuli o loftovom bývaní? Charakterizuje ho používanie tradičných materiálov, ako sú betón, drevo a železo, a veľké, vzdušné otvorené priestory. Lofty sú vlastne vynovené priemyselné alebo skladové priestory, ktoré už neslúžili pôvodnému účelu. Do takéhoto bývania sa masívne drevo dokonale hodí.
Môžete si vytvoriť nielen knižnicu, ale aj celý pracovný priestor s použitím jednej dlhej dosky a viacerých menších, v kombinácii so železnou konštrukciou v tmavom nátere.
Náš tip
Skvelou voľbou na výrobu masívnych knižníc a nábytku do loftového bývania je orechové drevo. Vyznačuje sa pevnosťou, odolnosťou, má zaujímavý vzhľad, ktorý vyniká výraznou kresbou a zaujímavými odtieňmi.
Knižnica ako súčasť nábytku alebo schodov
Obľúbené je aj kombinovanie rôznych skríň s knižnicou. Ak si trúfate na vlastnú drevenú skriňu, jej súčasťou sa môže stať práve knižnica, vďaka čomu získate celistvý dizajn. Zároveň môžu knihy poslúžiť na oživenie a zjemnenie, pokiaľ skriňa vypĺňa veľkú časť steny.
Možno máte v byte prázdny priestor aj pod schodmi. Čo tak doladiť ho policami na knihy? Alebo ak práve staviate, nenavrhnúť schody spolu s knižnicou?
Knižnica v tvare stromu
Niektorí z nás majú radi umelecké diela. Knižnice na stene v tvare stromu alebo iného obrysu medzi ne rozhodne patria. Vyrežte si unikátnu spleť konárov, ktoré budú slúžiť ako police na knihy, ale môžu byť aj miestom na vešanie suvenírov či rodinných fotografií.
Oblúky a nezvyčajné tvary
Prakticky všetko, čomu dáte nepravidelný tvar, upúta pozornosť. Vyrobte si tvar police na knihy, ktorý nebude nudiť. Pri oblúkových a nepravidelných tvaroch si to síce žiada trocha viac zručnosti, ale výsledok určite stojí za to. Bez nákresu si však nevystačíte – presné plánovanie diela je polovicou úspechu.
Knižnica v tvare 3D písmen alebo číslic
A napokon niečo pre skúsených majstrov. Rezbári sa môžu pohrať so zložitejším typom knižníc. Čo poviete napríklad na knižnicu v tvare iniciálok pre svojho potomka do jeho izby? Fantázii sa medze nekladú. Časti priestoru môžu tvoriť skrinky, ktoré sa budú striedať s klasickými poličkami na knihy. Za takéto dielo sa rozhodne hanbiť nebudete.
Krásna a odolná knižnica
Hoci drevo nie je v interiéri natoľko vystavené škodlivým vplyvom ako to v exteriéri, predsa sa odporúča povrchovo ho upraviť náterom. Ten jednak dokáže pridať drevu na kráse, jednak chráni pred prípadnou vlhkosťou, odermi a nečistotami. Ľahšie sa udržiava drevo ošetrené náterom než to surové. Použiť môžete oleje, lazúry, laky aj krycie farby na drevo, ktoré sú určené na použitie v interiéri. Výber záleží len na tom, aký výsledný efekt chcete dosiahnuť. Každým z týchto náterov predĺžite drevu životnosť a postaráte sa o to, aby knižnica dobre slúžila desiatky rokov.
Tip na záver
Na náter drevenej knižnice môžete použiť lazúry, ako sú napríklad Belinka Interier a Bori lazúra, či kryciu farbu Tessarol akrylový email satén. Z lakov je to napríklad Belinka Interier lak a z olejov Belinka Oil Interier.