ako-predist-plesni-v-dreve-caro-dreva-detail-dreva-s-margatetkami-a-orgovanom

Trápia vás zelené, sivé či čierne zamatové mapy na drevených trámoch alebo na častiach nábytku? Zlá správa je, že ste s veľkou pravdepodobnosťou narazili na pleseň. Máme však aj dobrú správu – plesní sa možno zbaviť, aj keď to nemusí byť jednoduché.

Napriek tomu, že plesne ako mikroskopické organizmy nie je vidieť, dokážu na dreve narobiť viditeľnú šarapatu. Plesne existujú všade okolo nás – v ovzduší, vode i pôde. V prostredí sa šíria ako jemné ľahučké spóry, ktoré bez problémov napadnú aj predmety v blízkosti plesňovej nákazy. Spóry sa môžu vo vhodnom prostredí zahniezdiť a vytvoriť hubové vlákno, takzvanú hýfu, ktorá sa ďalej rozrastá.

Prítomnosť plesne si často uvedomíme až vtedy, keď sa na infikovanom povrchu vytvorí súvislý povlak podobný chumáčom vaty.

Plesne síce nemajú také rýchle deštrukčné účinky na drevný materiál ako drevokazný hmyz alebo huby, môžu však predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie človeka a vznik rozličných alergických ochorení. Navyše, farebné útvary neraz nepríjemne zapáchajú zatuchlinou.

ako-predist-presni-v-dreve

Prečo plesniam chutí drevo?

Každé drevo nepredstavuje vhodnú živnú pôdu pre plesne. Tomuto biotickému škodcovi sa darí len vtedy, ak je naraz splnených niekoľko podmienok – optimálna teplota vzduchu, slabé prúdenie alebo nedostatočná výmena vzduchu a zvýšená vlhkosť. Neošetrené drevo vystavené takémuto prostrediu postupne degraduje a pre plesne sa stáva vhodným zdrojom organických látok, čiže živín. Najväčšie riziko teda predstavuje drevo, ktoré je umiestnené vo vlhkom nevetranom priestore.

Ako sanovať pleseň?

Ak ste na drevenom výrobku objavili pleseň, treba ju čo najskôr odstrániť, čiže sanovať postihnuté miesta. Keď ide o akútne napadnutie, infikované časti je najvhodnejšie celé odstrániť. V ostatných prípadoch môžete použiť vhodný biocídny prostriedok proti plesni, ktorý prenikne aj do najhlbších vrstiev hubovitej nákazy, čiže aj do podkladu.

TIP

Príkladom biocídneho náteru je Bori impregnácia s biocídom.

ako-predist-presni-v-dreve

Je dôležité, aby ste pleseň neodstraňovali čisto mechanicky, napríklad drhnutím kefou alebo vyškrabávaním nasucho. Takto by ste mohli živé spóry rozniesť do okolia a zasiahnuť aj neznečistené zdravé povrchy. Postupujte radšej nasledovne:

  • Najskôr napadnuté časti nábytku alebo dreveného povrchu dobre pretrite alebo prestriekajte prípravkom proti plesniam, resp. jeho koncentrátom zmiešaným s vodou.
  • Ak je znečistenie silné, môžete použiť aj slabšie zriedený, prípadne nerozriedený fungicídny prostriedok.
  • Ošetrený povrch nechajte vysušiť.
  • Až následne mechanicky odstráňte pleseň, napríklad pomocou kefy alebo lopatky. Pleseň môžete zmyť horúcou vodou tlakovou hadicou.

ako-predist-presni-v-dreve

V prípade väčšieho znečistenia môžete celú procedúru zopakovať. Ak použijete biocídny prostriedok bez obsahu bielidla, mali by ste počítať s tým, že neodstráni farebné škvrny. Znamená to, že budete musieť ošetrený povrch pretrieť ešte krycou farbou.

Dobrá rada

Pri práci s biocídnymi prostriedkami vždy dodržiavajte bezpečnostné pokyny výrobcu. Používajte ochranný odev, rukavice a ochrannú masku alebo respirátor. Vyhýbajte sa obytným a vlhkým miestnostiam. Ideálne je zvoliť prácu vonku alebo v dobre vetranom priestore.

Impregnácia ako druhý krok

Druhým logickým krokom je ošetrenie dreva, ktoré bude pôsobiť preventívne a zabráni novému šíreniu nákazy. Najskôr povrch prebrúste a natrite ho vhodným impregnačným prostriedkom – napríklad tenkovrstvovou lazúrou s biocídom proti plesniam. Pri výbere impregnácie a počte náterov treba zvážiť, či drevný materiál nebude vystavený vplyvom vlhkosti vo vnútri domu alebo premenlivého počasia v exteriéri.

ako-predist-presni-v-dreve

Ošetrenie impregnáciou s biocídom (resp. fungicídom) by mal sprevádzať ešte povrchový náter farbou alebo lazúrou, ktorá drevený povrch zafixuje ochranným filmom, zabráni kontaktu používateľa s účinnými látkami vo vnútri dreva a, navyše, drevu poskytne vhodnú UV ochranu.

TIP

Príkladom povrchového náteru je hrubovrstvová lazúra Belinka TopLasur UV Plus, ktorá drevo účinne chráni pred náročnejšími poveternostnými vplyvmi.

4 zásady prevencie

Ak ste s plesňou ešte nemali dočinenia, postarajte sa o to, aby vo vašej domácnosti nedostala šancu. Jej vzniku môžete zabrániť rôznymi spôsobmi:

  1. V prvom rade je rozhodujúce použitie kvalitného dreva, ktoré nejaví známky nákazy a je dostatočne vysušené. Ak máte v dome zabudované drevo, napríklad v trámovej konštrukcii, ktoré nebudete môcť opätovne pretierať impregnačným prostriedkom, siahnite po naozaj kvalitnom rezive, k akému patria napríklad KVH hranoly. Tu máte istotu, že ide o rozmerovo stabilné drevo, ktoré bolo vysušené na požadovanú vlhkosť a správne skladované.
  2. V druhom bode zvážte, kde bude drevený prvok umiestnený. Ak sa bude nachádzať v blízkosti pôdy alebo vo vlhkom prostredí, treba zvoliť naozaj odolné a trvanlivé drevo, ako dub, gaštan, agát alebo rôzne exotické druhy, napríklad tík. Zároveň je nevyhnutné zabezpečiť, aby bol kontakt dreva s pôdou či vodou obmedzený na minimum, napríklad vybudovaním vhodného betónového základu.
  3. Treťou podmienkou prevencie je správne vyhotovenie konštrukčných detailov z dreva. Nesprávne urobené spoje bez možnosti odvedenia vlhkosti, príliš úzky prístrešok alebo nedostatok odvetrávaných medzier môžu byť „pozvánkou“ pre nežiaducu biotickú nákazu.
  4. Štvrtým a nemenej dôležitým bodom je správne ošetrenie dreva kvalitnými nátermi, ktoré treba pravidelne obnovovať.

ako-predist-presni-v-dreve

Ak predsa natrafíte na plesňové ochorenie dreva, riešenie problému nezľahčujte ani neodkladajte na neskôr. Čím skôr zasiahnete, tým lepšie sa vám podarí s plesňou zatočiť. V prípade komplikácií alebo špecifických problémov sa stále môžete obrátiť na odborníkov, ktorí sa vyznajú v sortimente prostriedkov na ničenie biotických škodcov dreva.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno