Spájanie dreva patrí k základným zručnostiam, ktoré potrebuje zvládnuť každý majster, či už vyrába nábytok, alebo nejaké konštrukcie. Použitie toho-ktorého spoja závisí od konkrétneho projektu, pričom dôležité je, aby sa zabezpečila pevnosť aj estetickosť dreveného výrobku.

Spájať drevo možno mechanickými prostriedkami, ako sú klince, skrutky, kolíky, lamely a uholníky, ako aj lepením či pomocou rôznych tesárskych spojov, ku ktorým patria napríklad plátovanie, čapovanie, kampovanie, osedlanie atď. Niektoré využije každý domáci majster, iné sú vhodné na zložitejšie konštrukcie, ako sú krovy, ktorých zhotovenie patrí do rúk odborníkov. Deliť ich môžeme podľa viacerých kritérií. Ide napríklad o nasledujúce:

Podľa spôsobu vzájomnej väzby medzi jednotlivými dielmi:

  • spoje s použitím lepidla (spájanie natupo, tvarové spoje)
  • spoje s použitím mechanických spojovacích prostriedkov (klince, skrutky, kovové uholníky a príložné plechy, špeciálne kovania, ako napríklad excentre)
  • samosvorné spoje (niektoré tesárske spoje, ktoré držia zaťažením samotnou konštrukciou, čapové spoje poistené drevenými klinmi, špeciálne spoje zaistené zámkom)
  • kombinované spoje (využívajúce tvar spoja spoločne s použitím lepidla, prípadne kovových prostriedkov a podobne)

Podľa účelu a typu dielcov, ktoré spájajú:

  • spájanie rámových konštrukcií (jednoduchý čap a rozpor, viacnásobný čap a rozpor, zadlabaný čap, ozubové a rybinové spoje…)
  • spájanie plošných dielcov – nábytkové spoje (kolíkové, lamelové, skrutkové, viacnásobné ozubové a rybinové spoje…)
  • tesárske spoje (spájanie dielcov veľkých rozmerov – sedlové, čapové, preplátované spoje…)
  • ozdobné rámikové spoje (spoj na pokos)
  • spájanie obkladových prvkov, dlážkových dosiek a podobne (perodrážka s vlastným alebo cudzím perom, polodrážka, šindľový spoj…)
  • spoje ohýbaného nábytku (šikmý spoj, lastovičí spoj)
  • spoje sedacieho nábytku z masívu (zadlabaný čap, viacnásobný čap a rozpor, skrutkový spoj…)

Podľa materiálu, z ktorého sú dielce vyrobené:

  • spoje určené na masívne drevo
  • spoje určené na veľkoplošné materiály (drevotrieska, preglejka, vláknitá doska, latovka)

Základné spôsoby spájania dreva

Ako vidieť vyššie, existuje veľa typov spojov. V infografike vám prinášame prehľad základných spôsobov spájania dreva, ktoré sa vám môžu zísť pri menších i väčších projektoch.

Predchádzajúci článokStojany na kvety v rôznych dizajnoch ozdobia exteriér aj interiér
Ďalší článokAko správne odstrániť starý náter
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.