Chránia a podčiarkujú prírodnú kresbu dreva a vďaka rôznym farebným odtieňom dávajú drevu nový vzhľad. Lazúry sú obľúbeným povrchovým náterom. Ako si poradiť s výberom ich farieb a odtieňov?
Poveternostné podmienky môžu drevo poškodiť. Vlhkosť či UV žiarenie majú vplyv na zmenu farby a môžu vytvoriť aj ideálne podmienky pre život škodcov. Lazúra slúži ako povrchová ochrana, je však na mieste zvážiť aj hĺbkovú ochranu, predovšetkým pre exteriérové drevo alebo drevo vo vlhkých miestnostiach. V tomto prípade pred nanesením lazúry použite aj impregnáciu.
Náš tip
Na ochranu dreva pred vplyvmi počasia si zvoľte lazúru s UV ochranou.
Lazúra dáva drevu dimenzionálnu stabilitu, a preto je vhodná aj na také drevené povrchy, akými sú okná či dvere. Odporúča sa aj ako náter pre drevo z tvrdých listnatých drevín. Povrch dreva je v závislosti od typu lazúry lesklý alebo matný.
Aký je rozdiel medzi farbou a odtieňom?
Lazúra môže byť úplne priesvitná, čiastočne priesvitná s určitým odtieňom alebo môže byť takmer úplne netransparentná a zafarbovať celý povrch dreva. V tomto prípade lazúra prekrýva aj štruktúru dreva, ktorá je viditeľná minimálne. Neprekrýva ju však úplne ako farba.
Pri výbere odtieňa a typu lazúry zvážte odtieň dreva. Niektoré lazúry s UV filtrom nie sú vhodné pre tmavé drevo, pretože absorbéry a špeciálne UV filtre môžu spôsobiť mliečny vzhľad. Ak lazúru obnovujete, môže dôjsť aj k jej stmavnutiu. V takomto prípade je vhodné zmiešať farebnú lazúru s transparentnou.
Ako zosvetliť lazúru?
V prípade, že chcete zmeniť odtieň pôvodnej lazúry a zosvetliť ju, budete na to potrebovať špeciálny produkt. Zosvetľovaciu lazúru natriete na povrch tmavšej lazúry. Nemali by ste ju používať ako samostatný náter. Na zosvetlené drevo natrite ďalší náter lazúry podľa vášho výberu. Ako pri každom nátere aj v tomto prípade treba dbať na aktuálne poveternostné podmienky. Zosvetľujúca lazúra je obzvlášť citlivá a jej nanášanie je náročnejšie. Ideálna teplota vzduchu pri nanášaní náteru je od 15 do 25 °C a relatívna vlhkosť vzduchu pod 80 %.
Ako naniesť lazúru?
Lazúru natierame na hladké suché a čisté drevo. V prípade, že ide o exteriérové drevo alebo drevo vystavené vlhkosti, použite najskôr impregnáciu a postupujte podľa návodu výrobcu. Lazúru natierame štetcom v tenkej vrstve na povrch dreva. Po dôkladnom vysušení môžeme naniesť ďalšiu vrstvu. Náter obnovujeme, až keď je starší – čiastočne zvetraný (spravidla po niekoľkých rokoch).
Náš tip
Pred nanesením lazúry nezabudnite na impregnáciu. Vďaka nej ochránite drevo pred drevokazným hmyzom, plesňami a zmodraním.
Samozrejme, povrch lazúry sa môže časom poškodiť. Aspoň raz ročne preto skontrolujte povrchové poškodenia, akými sú napríklad škrabance či praskliny. Môžete využiť tzv. test kvapkou vody. Ak sa voda udrží na povrchu, náter je v poriadku. Ak nie, je nutné ho obnoviť. Pri renovácii povrch najskôr zľahka obrúste a vyčistite, až potom pokračujte nanesením ďalšej vrstvy.
Pri výbere odtieňa zvážte:
- Aký je odtieň podkladového dreva?
- Chcete udržať výraznú kresbu dreva, alebo nie?
- Aký je odtieň pôvodnej lazúry?
- Aký je želaný efekt – zosvetlenie alebo udržanie rovnakého odtieňa?
- Aký je štýl vášho interiéru alebo exteriéru?
- Aké drevo zodpovedá vášmu osobného vkusu?