Popínavé rastliny sú ozdobou mnohých záhrad. Môžu sa ťahať po stromoch, múroch, pergolách, ale aj rôznych okrasných mriežkach. Jednoduchú, no zaujímavú drevenú oporu pre svoje rastliny si môžete vyrobiť aj vlastnoručne. Nejde o nič zložité, o čom sa môžete presvedčiť aj vďaka návodu, ktorý sme si pre vás pripravili. Pustime sa teda do práce.
Na výrobu sme použili:
- drevený hranol zo smrekového dreva (š × v × d) – 5,5 × 5,5 × 200 cm – 1 ks,
- drevené lišty zo smrekového dreva (š × v × d) – 3,5 × 1,5 × 200 cm – 7 ks,
- lepidlo na drevo,
- impregnácia Belinka BASE SE a lazúra Belinka TopLasur UV Plus,
- kovová nožička,
- skrutky,
- stolná píla,
- priamočiara píla,
- vŕtačka s vrtákom na predvŕtanie dier,
- akuvŕtačka na skrutkovanie,
- brúska na drevo,
- brúsne papiere (okrúhle) – zrnitosť 120, 180,
- pílový plát na značenie oblúka (alternatívou je použitie šablóny či pravítka),
- horák na opálenie dreva,
- ceruzka, pravítko, uholník, meter,
- stolárske zvierky,
- maska na ochranu proti prachu,
- štetec na lazúru.
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Postup práce:
1. Pripravili sme si drevený hranol s rozmerom 5,5 × 5,5 × 200 cm a skrátili ho na píle na 140 cm.
2. Drevené lišty (všetkých 7 ks) sme narezali na dĺžku 66 cm. Z jednej 2 m dlhej nám vyšli 3 ks. Spolu vzniklo 20 ks krátkych líšt.
3. Potom sme lišty zľahka opracovali brúskou s použitím brúsneho papiera zrnitosti 120. Pre uľahčenie práce sme ich spojili dokopy pomocou zvierok a brúsili čo najviac kusov naraz, nie každý zvlášť.
4. Na hlavný hranol sme si pomocou metra rozmerali jednotlivé lišty. Medzera medzi nimi bola 2 cm.
5. Skrutkami a akuvŕtačkou sme lišty jednu po druhej prichytávali na hranol – proti neželanému pohybu boli zafixované zvierkou. Pred samotným skrutkovaním sme si predvŕtali dierky pre skrutky, aby sa lišta neroztrhla, a následne ich zapustili do dreva. Použili sme záhlbník, pomocou ktorého bolo možné vyhĺbiť miesto pre hlavičku skrutky.
6. Ďalším krokom bolo zakreslenie tvaru celej opory. Na prvú a poslednú lištu sme namerali 15 cm od hranola, na strednú 30 cm.
7. Na kreslenie oblúka nám poslúžil pílový plát, pretože sa dobre ohýbal a umožnil nám skvele nakresliť oblý tvar.
8. Priamočiarou pílou sme už potom ľahko vyrezali potrebný tvar.
9. Celú oporu sme ešte prebrúsili brúsnym papierom so zrnitosťou 180. Počas brúsenia vždy používame masku proti prachu, respektíve respirátor.
10. Na ozvláštnenie sme celú oporu jemne opálili horákom. Kresba dreva sa týmto krokom pekne zvýraznila.
11. Na vrchol hranola (opory) sme použili kúsok tvrdého dreva (išlo o agát, ale môže sa použiť aj dub či iný druh) ako ochranu pred vodou. Tvrdé drevo má vyššiu odolnosť proti zvetraniu a škodcom. Túto „čiapočku“ sme nalepili a naskrutkovali na svoje miesto. (Pozn.: Môžete ju urobiť skosenú, čím zabránite tomu, aby sa na nej držala voda.)
12. Po umiestnení čiapočky bol už opálený výrobok pripravený na aplikáciu náterov. Najprv sme ho naimpregnovali biocídnym náterom Belinka BASE, aby bol chránený pred škodcami, plesňami, hubami a modraním. Po vyschnutí sme naniesli lazúru Belinka Toplasur UV Plus, ktorá na dreve vytvorila filter chrániaci výrobok pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi.
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
13. Naspodok hlavného hranola sme naskrutkovali kovovú nožičku, ktorá sa spolu s oporou zapichla do zeme. (Pozn.: Môžete použiť aj variant so zašpicatením hranola a narazením do zeme.)
14. Konštrukcia je hotová a môže začať plniť svoju funkciu. Naša bude peknou oporou pre ružu. Už viete, kam umiestnite tú vašu? 🙂
Realizácia a foto: Gabriel Bergendi