vtaky-potrebuju-budky-na-hniezdenie-viete-ako-maju-vyzerat
Foto: Milan Michalovič

Viacerí sa možno nad takouto „jednoduchou“ otázkou iba pousmejú. Kto by nevedel, ako vyzerá obyčajná vtáčia búdka? Pôvodne sme to vedeli aj my. Keď sme však uvideli príbytok pre drobné operence, ktorý bol vyrobený v spolupráci s odborníkom – ornitológom, zistili sme, že sa stále máme čo učiť. A dozvedeli sme sa oveľa viac.

Na Slovensku si zaslúžia ochranu viaceré druhy vtákov. Pomáhať treba napríklad spevavcom, medzi ktorými sú viaceré takzvané dutinové hniezdiče. „Ich pomenovanie prezrádza, že hniezdia v dutinách vysychajúcich stromov. Hospodárske využívanie dreva však lesníkov núti udržiavať porasty čo najzdravšie. V dôsledku toho sa duté stromy vypiľujú a niektoré druhy vtáctva prichádzajú o prirodzené podmienky na hniezdenie. Búdky slúžia ako vhodná náhrada dutín, najmä v blízkosti miest alebo v parkoch, kde človek najviac zamedzuje pôsobeniu prirodzených procesov. Takéto búdky ponúkajú spevavcom bezpečné miesto na hniezdenie,“ vysvetľuje Miroslav Demko, riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Búdka nie je kŕmidlo

Medzi operence, ktoré sú bežne rozšírené a chýbajú im prirodzené dutiny v prírode, patrí napríklad sýkorka veľká, sýkorka belasá, ale aj brhlík, žltochvost hôrny či muchárik bielokrký.

vtaky-potrebuju-budky-na-hniezdenie-viete-ako-maju-vyzerat
Sýkorka belasá

Dozvedeli sme sa však aj ďalšiu podstatnú vec – búdka na hniezdenie sa líši od klasického kŕmidla a neslúži na prikrmovanie vtáctva. Ide o drevenú „škatuľu“ – hranol so štvorcovým pôdorysom s rozmermi 14 x 14 cm a výškou približne 28 cm. Charakteristický je malý vletový otvor s priemerom 3 až 3,5 cm, ktorý čerstvo narodené spevavce chráni pred nepriazňou počasia a dravcami.

Bezpečné hniezdo

Mierne šikmá strieška chráni vnútro búdky pred dažďom a zatekaním. Môže byť dokonca opatrená šindľom alebo linoleom. Ak spevavec takúto „dutinu“ objaví, naznáša si do nej rôzny materiál, ako sú kúsky suchej trávy, slamy, mach, perie či srsť. Vytvorí si hniezdo, v ktorom znesie vajíčka a kde stará sa o vyliahnuté operence.

vtaky-potrebuju-budky-na-hniezdenie-viete-ako-maju-vyzerat
Foto: Milan Michalovič

Búdky majú najväčšie využitie najmä na jar, keď spevavce potrebujú hniezdiť. Preto by sa mali vešať už koncom jesene alebo úplne na začiatku jari. Niektoré druhy, napríklad sýkorky, môžu hniezdiť aj dvakrát či dokonca trikrát v roku. Počas jednej sezóny búdku zvyčajne obsadí len jeden druh vtáctva, zriedkavo sa objavujú prípady, keď búdka zmení svojho „majiteľa“ aj počas sezóny.

Vyrobte si búdku s deťmi

Vyrobiť si podobnú búdku na hniezdenie spevavcov môžete pokojne aj vy sami – pomôcť vám môžu vaše ratolesti, ktoré sa vďaka takejto aktivite určite veľa naučia. Nemusíte sa obávať, že sa deti budú nudiť. Dôkazom je projekt, s ktorým začiatkom jari prišla spoločnosť Helios. Akcia vznikla pri príležitosti 70. výročia značky Belinka, zameranej na ochranu dreva. Zámer projektu priblížila Martina Chabadová, marketingová manažérka:

„Naším cieľom bolo vymyslieť environmentálny projekt, ktorý deťom hravou formou priblíži život vtáctva na Slovensku a zdôrazní potrebu chrániť naše spevavce. Zároveň sme už najmenších chceli poučiť, ako správne ošetrovať drevo a postupovať pri jeho natieraní.“

Nezabudnite na ochranný náter

V spolupráci s odborníkmi teda najprv vyrobili vtáčie búdky. Príbytok pre spevavce musí byť zhotovený z kvalitného a dostatočne vysušeného dreva.

vtaky-potrebuju-budky-na-hniezdenie-viete-ako-maju-vyzerat
Foto: Milan Michalovič

Samozrejme, nesmie chýbať ani vhodná ochrana, preto deti pod dohľadom expertov ošetrili vtáčie búdky potrebným náterom. Použili sa dve vrstvy lazúry Belinka Exterier na báze vody. Takýto náter rýchlo schne, je bez zápachu a ekologický.

Vďaka správnemu ošetreniu môže búdka slúžiť aj 8 až 10 rokov. Dôležité je však i samotné umiestnenie. Zvyčajne postačujú 3 – 4 metre nad zemou. Búdka by mala byť ľahko dostupná kvôli prípadnému čisteniu, ale zároveň dostatočne vysoko, aby sa k nej nedostali štvornohí predátori. Ideálny je strom s hladkým kmeňom, na ktorý sa mačka vyškriabe len s väčšou námahou.

vtaky-potrebuju-budky-na-hniezdenie-viete-ako-maju-vyzerat
Foto: Milan Michalovič

Väčšina búdok sa umiestnila priamo v areáloch jednotlivých škôl, zvyšné búdky putovali prostredníctvom dobrovoľníkov zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti do okolia miest, parkov alebo lesov.

Búdky treba kontrolovať a čistiť

Zavesením búdky sa práca ornitológov a dobrovoľníkov vôbec nekončí. Je dobré, ak sa príbytky na hniezdenie aspoň raz za pár rokov skontrolujú, ideálne na jeseň po vyhniezdení vtáctva. Postupom času sa totiž môžu zaplniť rôznym materiálom, v ktorom sa navyše zvyknú zdržiavať parazity. Hniezdo je teda potrebné vyhodiť a vnútro búdky vyčistiť. Počas zimy mráz zničí zvyšky parazitov. Na jar si do búdky môžu spevavce znova nanosiť materiál na stavbu nového hniezda. Martina Chabadová dodáva:

„Bola som prekvapená, ako veľmi natieranie búdok deti bavilo a koľko veľa informácií o vtáctve ovládali.“

Pod dohľadom odborníkov

Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko, ktorá projekt odborne zastrešila, pôsobí ako občianske združenie. Jeho hlavným poslaním sú ochrana a výskum prírody, najmä vtáctva a jeho biotopov. Môže sa pochváliť rôznorodými aktivitami. Sleduje napríklad výskyt a početnosť jednotlivých druhov vtákov, organizuje krúžkovanie vtáctva a sledovanie ich migrácie, zameriava sa na zlepšenie hniezdnych podmienok vtáctva, vyvesovanie búdok, vytváranie podlôžok pre bociany čierne a bociany biele, či zavodňovanie vyschnutých močiarov a jazier, ktoré sú prirodzeným biotopom viacerých druhov ohrozených vtákov. Tretí okruh aktivít tvorí propagačná činnosť a osveta verejnosti, ale aj organizovanie táborov pre dobrovoľníkov.

vtaky-potrebuju-budky-na-hniezdenie-viete-ako-maju-vyzerat
Prednáška pre deti o vtáctve. Foto: Milan Michalovič

Čo sa deti naučili?

Škôlkari aj školáci dokázali, že príroda deťom vôbec nie je ľahostajná. Už najmenších treba učiť, že bohatstvo krajiny si treba chrániť a opatrovať, pretože bezohľadné správanie či nezáujem nás môžu pripraviť o vzácne druhy vtákov. Niektoré z detí nám dokonca svoje dojmy a zážitky spísali:

  • Na dnešnej akcii som sa naučila, ako sa správne maľujú vtáčie búdky. Taktiež som sa dozvedela niečo o vtákoch na prednáške, napríklad, ako hniezdia, aké majú perie, kde si stavajú hniezda.
  • Mne sa dnešná aktivita veľmi páčila. Najviac však asi natieranie búdok, pretože som to robil prvýkrát v živote a veľmi ma to bavilo. Keďže neviem pekne natierať, bolo to pre mňa dosť ťažké, ale mal som dobrého „parťáka“ Paľa a spolu sme to zvládli.
  • O vtákoch som sa veľa dozvedel, ako napríklad, ktoré sú chránené, či ako ďaleko doletia.
  • Dúfam, že sme búdky natreli dobre a vtáčiky v nich budú môcť zahniezdiť. Každý raz, keď pôjdem okolo, budem určite sledovať, či v nej býva nejaký druh vtáka.
  • Ornitológovia nám porozprávali o vtáčikoch rôzne zaujímavosti a púšťali nám aj ich spev. Bolo to super a po prezentácii mali pre nás pripravené súťaže o nálepky. Potom nasledoval druhý náter. Ten sme mali spravený rýchlejšie, lebo sme už vedeli, ako to správne urobiť a bol aj krajší.
Predchádzajúci článokSlovensko ukrýva svetovú raritu – drevené kostoly
Ďalší článokVlasatý pomocník – ako si vybrať správny štetec na drevo?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno