dreveny-obklad-perodrazka-zrkadlo-umyvadlo-sprcha-sprchovaci-kut-architektura
Zdroj: dnesky.sk

Tatranský profil je pojem. Pozná ho každý. Možno nie podľa poučky, no intuitívne áno. Je to predsa náš tradičný drevený obklad. Pýši sa krásou a takmer nekonečnou trvácnosťou. Má auru najláskavejších spomienok na detstvo – na dom starých rodičov, horáreň pod lesom či dovolenkový rezort, na ktorý rodičia hodnú chvíľu šetrili. Áno, tatranský profil sa hodí i k modernej architektúre. Čo o ňom musíte vedieť?

Čím je taký výnimočný?

Tatranský profil v sebe skrýva kombináciu najhľadanejších vlastností dreveného obkladu: vysokú kvalitu, odolnosť a stálosť, nadčasový a očiam lahodiaci dizajn, skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, schopnosť vytvárať zdravú mikroklímu, použiteľnosť rovnako v interiéri ako v exteriéri. A to všetko pri prijateľnej cene a nenáročnej prácnosti.

Podstatou je doska s perom vyfrézovaným na vrchnej a drážkou na spodnej hrane. Do tzv. perodrážkových spojov sa nedostane voda ani plesne. Ak neurobíte chybu pri montáži, ani škáry sa v priebehu rokov neotvoria. Perodrážka je totiž výborná kotva. Po uložení pera do drážky susednej dosky vznikne pevný spoj a ten nedovolí doskám pohnúť sa.

Tatranský profil má viacero podôb. Aj keď názov zvádza nazvať ho výlučne slovenským, nie je to tak. Z minulosti ho poznajú, v súčasnosti tiež vyrábajú a do sveta vyvážajú aj severské krajiny – Rusko, Fínsko či Estónsko. Hrúbky tatranských profilov sa líšia podľa miesta pôvodu – áno, aj podľa miestnych zvyklostí a tradícií – no hlavne podľa účelu, na ktorý sú určené. Odlišné môže byť vypracovanie jemných detailov – napríklad zaoblenie – a, samozrejme, druh dreva, z ktorého dosky vyrobili.

perodrazka-drevene-laty-obklad-vystavba-podlaha-dom-drevodom
Zdroj: dodavatelia.123dopyt.sk

Iba ihličnany!

Pravý tatranský profil je vždy z dreva ihličnanov. Klasický, najrozšírenejší a cenovo najdostupnejší je tatranský profil zo slovenského smreka obyčajného. Toto drevo má neutrálnu svetlú farbu, peknú a homogénnu štruktúru, síce pomenej živice, ale ani primálo. Ďalšími možnosťami sú sibírsky alebo jednoducho severský smrek, všetky druhy veľkých borovíc, slovenský červený smrek (smrekovec opadavý) a sibírsky, resp. severský červený smrek.

Prečo rozlišujeme slovenské ihličnany od sibírskych či severských?

Odpoveď je jednoduchá: kvôli nepriamej úmere. Čím v strohejších a chladnejších podmienkach smreky a smrekovce rastú, tým kvalitnejšie drevo tvoria. V nedostupných chladných miestach vzniká najpevnejšie a najkvalitnejšie drevo.

Každý z uvedených druhov dreva spĺňa náročné požiadavky na interiérový i exteriérový fasádny obklad, interiérovú podlahu alebo vonkajšiu terasu. Majú dostatočnú hustotu, pevnosť i pružnosť a vysoký obsah živice, ktorá priamo súvisí s trvácnosťou dosiek. Ak je slovenský smrek najprijateľnejšou voľbou z hľadiska pomeru ceny a kvality, tak severské smrekovce stoja presne na opačnej strane: patrí im prívlastok najkrajšie, najexkluzívnejšie a najtrvácnejšie. Borovica je zlatý stred, no má výraznú kresbu a tá sa nepáči každému.

Koľko stojí?

Tatranský profil sa štandardne vyrába v dvoch akostných triedach. Prvá trieda je vždy to „naj“. Patrí do interiérov (obklady stien a stropov), kde podčiarkuje ich jedinečnosť, i do náročných realizácií v exteriéroch. I druhá trieda musí spĺňať požiadavku funkčnosti a musí mať nepoškodené perodrážky. Bývajú to dosky s menej dokonalou kresbou, s hrčami, ktoré trochu vystupujú a kazia estetický vzhľad alebo s farebnými nedokonalosťami. Tieto profily zostávajú vynikajúcou voľbou na záhradné domčeky pre deti, obklady domčekov na náradie či malých hospodárskych budov pre drobnochov domácich zvierat.

Cena tatranského profilu zo slovenského smreka sa pohybuje okolo 5 až 6 eur za meter štvorcový. V druhej akostnej triede stojí asi o euro menej. Pri borovici treba rátať s dvojnásobkom. Pri červenom smreku s trojnásobkom a severskom červenom smreku aj so štvornásobkom ceny klasického smreka prvej triedy.

moderna-architektura-dom-schodisko-chodba-stresne-okno-zabradlie-dreveny-obklad
Zdroj: mojinterier.sk

Aj prvotriedna doska potrebuje ochranu

Tatranský profil sa predáva ako sušené, no neošetrené drevo. Pred montážou – obzvlášť, ak ide do exteriéru – ho treba naimpregnovať a ošetriť proti a škodcom, a to z oboch strán. Mnohí sa boja, že vodou riediteľný ochranný náter spôsobí vykrútenie dosiek. Žiaľ, môže sa to stať. Na trhu sú i ochranné nátery, ktoré možno aplikovať bez riedenia. Sú drahšie, no doskám určite neublížia. Farebnými lazúrami a lakmi natierame tatranské profily až po základnom ošetrení.

Ak máte záujem o príklady konkrétnych impregnácií, uvádzame vám pár z nich:
Bori impregnácia s biocídom W,
impregnácia Belinka Base,
impregnácia Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze.

K tenkovrstvovým lazúram patria:
Bori tenkovrstvová lazúra,
Belinka Lasur.

Ak zháňate hrubovrstvové lazúry, sú to napríklad tieto:
Bori laková lazúra,
Belinka TopLasur UV Plus.

Lakové lazúry nájdete po kliknutí sem.

Ako ho urobiť nesmrteľným?

Investícia do tatranského profilu nie je taká hrôzostrašná, ako do moderných keramických či kompozitných obkladových materiálov na fasády, steny a podlahy, no neznalosť ju môže zmeniť na stratenú. Nedovoľte to. Osvojte si základné pravidlá práce s tatranskými profilmi:

 • Dosky nekupujte do zásoby. Ak nemáte priestorové možnosti a znalosti o správnom uskladňovaní dreva, nechajte si tatranský profil priviesť až pred začiatkom prác. Na znehodnotenie vplyvom počasia mu totiž stačia dva až tri dni.
 • Ani tatranský profil nenatierajte ochrannými nátermi na priamom slnku.
 • Po natretí uložte lamely do tieňa, aby schli pomalšie. Zníži sa tým riziko znehodnotenia vykrútením.
 • Tenšie drevené profily (11 až 15 mm) sa odporúča natierať len tesne pred kotvením na miesto určenia.
 • Tatranský profil natierajte vždy v smere vlákien. Predídete nerovnomernému ošetreniu aj farebným fľakom.
 • Vrchné nátery možno kombinovať – napríklad farebná lazúra, potom lak či zosvetľujúca lazúra.
 • Náter do exteriéru treba naniesť vždy v predpísanom počte vrstiev, čiže 2- až 3-krát. V interiéri sa niekedy – najmä kvôli kráse a originalite pôvodnej kresby dreva – posledný náter „odpúšťa“.
 • Ak je to možné, okrem ochranných urobte aj prvý vrchný náter (lazúrou) ešte pred montážou – zabránite tak zviditeľneniu spojov v prípade, že sa v budúcnosti predsa len mierne rozostúpia.

Tatranský profil alebo drevoplast?

Najväčším konkurentom tatranských profilov je drevoplast. Cenovo sú si podobné. Ale pozor: pravý, drevený tatranský profil sa v exteriéri ani v interiéri nikdy nerozkladá na látky, ktoré dokážu škodiť. Dreviny s vysokým obsahom živice fungujú ako aromaterapia – a to celé desaťročia. Drevo z červeného smreka navyše obsahuje prírodné antibiotiká, ktoré sa veľmi pozvoľna uvoľňujú do ovzdušia a pozitívne vplývajú na ľudské zdravie. Naopak, na drevoplasty padá podozrenie, že v horúčavách uvoľňujú nebezpečné látky na báze chlórových väzieb. Áno, drevo má svoje čaro aj v starobe. Dá sa prebrúsiť a znova a znova naolejovať. Ak nakoniec dospeje do štádia, že mu už nemožno pomôcť, dá sa skompostovať a vrátiť prírode. Starý plast možno iba vyhodiť na skládku…

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokRiešenia 2 v 1 – áno alebo nie?
Ďalší článokChystáte sa rekonštruovať byt alebo dom? 7 tipov, ako zrenovovať drevené prvky
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

2 KOMENTÁRE

  • Pozdravujem vás, Ľuboš,

   tatranský profil je možné použiť, ale pozor na orientáciu dosiek. Tá musí byť buď zvislá, alebo vodorovná s perom hore. Teda taká, aby nezatiekla voda stekajúca po povrchu stien do drážok v spojoch, pretože časom spôsobí problémy. Povrchová úprava epoxidom sa na drevo zaťažované týmto spôsobom nepoužíva. Epoxid má inú tepelnú rozťažnosť ako drevo, je tvrdý a neprispôsobí sa zmenám pri prudkom striedaní teplôt a vlhkosti.

   Riešila by som to tak, ako pri konštrukcii sauny, čiže povrchovo ošetriť drevo olejom (napríklad parafínovým olejom Belinka Oil Paraffin). A ak je tatranským profilom myslený bežný smrekový či borovicový, tak ten by som do sprchy v žiadnom prípade nedala. Vybrala by som niektoré exotické drevo s vysokou hustotou (aj na obrázku v sprche je exot) a vysokou odolnosťou voči vlhkosti. Možno napríklad tíkové drevo napustené olejom.

   Majte sa pekne.

   Adriána z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno