Tatranský profil je pojem. Pozná ho zrejme každý. Možno nie podľa poučky, no intuitívne áno. Náš tradičný drevený obklad sa pýši krásou a pri použití v interiéri takmer nekonečnou trvácnosťou. Má auru najláskavejších spomienok na detstvo – na dom starých rodičov, horáreň pod lesom či dovolenkový rezort, na ktorý rodičia hodnú chvíľu šetrili. Hodí sa však aj k modernej architektúre, pretože ponúka krásu a nadčasovosť. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Prečo je tatranský profil výnimočný?

Tatranský profil v sebe skrýva kombináciu najhľadanejších vlastností dreveného obkladu: vysokú kvalitu, odolnosť a stálosť, nadčasový a očiam lahodiaci dizajn, skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, schopnosť vytvárať zdravú mikroklímu, použiteľnosť rovnako v interiéri, ako aj v exteriéri. A to všetko pri prijateľnej cene a nenáročnej prácnosti.

Podstatou je doska s perom vyfrézovaným na vrchnej a s drážkou na spodnej hrane. Do tzv. perodrážkových spojov sa nedostane voda ani plesne. Treba však pamätať na to, že pri horizontálnom ukladaní musia byť dosky orientované perom nahor. Ak neurobíte chybu pri montáži, v priebehu rokov sa netvoria ani škáry. Perodrážka je totiž výborná kotva. Po uložení pera do drážky susednej dosky vznikne pevný spoj a ten nedovoľuje doskám pohnúť sa. Samozrejme, je nevyhnutné pracovať so správne vysušeným drevom. V opačnom prípade môže dôjsť práve k tvorbe škár po zosušení dreva, ktoré bolo príliš mokré, alebo pokiaľ bolo drevo príliš suché, vo vlhkejšom prostredí dosky napučia a tatranský profil sa povydúva.

Tatranský profil má viacero podôb. Aj keď názov zvádza nazvať ho výlučne slovenským, nie je to tak. Vývoz do sveta a bohaté skúsenosti od minulosti po súčasnosť s profilom podobných charakteristík majú aj severské krajiny – Rusko, Fínsko či Estónsko.

Hrúbky tatranských profilov sa líšia podľa miesta pôvodu, podľa miestnych zvyklostí a tradícií, no predovšetkým podľa účelu, na ktorý sú určené. Na obklady použité v interiéri sa používajú profily s hrúbkou 11 mm, 15 mm a 20 mm. Na exteriérové použitie je zase vhodnejší profil s hrúbkou 25 mm, 30 mm a 45 mm. Odlišné môže byť aj vypracovanie jemných detailov – napríklad zaoblenie – a, samozrejme, druh dreva, z ktorého boli dosky vyrobené.

perodrazka-drevene-laty-obklad-vystavba-podlaha-dom-drevodom
Zdroj: dodavatelia.123dopyt.sk

Iba ihličnany!

Pravý tatranský profil je vždy z dreva ihličnanov. Klasický, najrozšírenejší a cenovo najdostupnejší je tatranský profil zo slovenského smreka obyčajného. Toto drevo má neutrálnu svetlú farbu, peknú a homogénnu štruktúru. Obsahuje síce pomenej živice, no nie je jej ani primálo. Ďalšími možnosťami sú sibírsky alebo jednoducho severský smrek, slovenský červený smrek (smrekovec opadavý), sibírsky, resp. severský červený smrek a všetky druhy veľkých borovíc.

Prečo rozlišujeme slovenské ihličnany od sibírskych či severských?

Odpoveď je jednoduchá – v dôsledku nepriamej úmery. Čím sú podmienky, v ktorých smreky a smrekovce rastú, strohejšie a chladnejšie, tým kvalitnejšie drevo tvoria. Na nedostupných chladných miestach teda vzniká najpevnejšie a najkvalitnejšie drevo.

Každý z uvedených druhov dreva spĺňa náročné požiadavky na interiérový i exteriérový fasádny obklad, interiérovú podlahu alebo vonkajšiu terasu. Majú dostatočnú hustotu, pevnosť i pružnosť a vysoký obsah živice, ktorý priamo súvisí s trvácnosťou dosiek. Ak je slovenský smrek najprijateľnejšou voľbou z hľadiska pomeru ceny a kvality, tak severské smrekovce stoja presne na opačnej strane – patrí im prívlastok najkrajšie, najexkluzívnejšie a najtrvácnejšie. Borovica je zlatý stred, no má výraznú kresbu, ktorá sa nemusí páčiť každému.

Tatranský profil a cena: koľko stojí?

Tatranský profil sa štandardne vyrába v dvoch akostných triedach. Prvá trieda je vždy to naj. Patrí do interiérov (obklady stien a stropov), kde podčiarkuje ich jedinečnosť, i do náročných realizácií v exteriéroch. Aj druhá trieda musí spĺňať požiadavku funkčnosti a musí mať nepoškodené perodrážky. Bývajú to dosky s menej dokonalou kresbou, s hrčami, ktoré trochu vystupujú a tak trochu kazia estetický vzhľad svojimi farebnými nedokonalosťami. Tieto profily zostávajú vynikajúcou voľbou v prípade záhradných domčekov pre deti, obkladov domčekov na náradie či malých hospodárskych budov určených na drobnochov domácich zvierat.

Cena tatranského profilu zo slovenského smreka sa pohybuje okolo 7 až 9 eur za štvorcový meter. V druhej akostnej triede stojí asi o euro menej. Pri borovici treba rátať s dvojnásobkom, pri červenom smreku s trojnásobkom a pri severskom červenom smreku aj so štvornásobkom ceny klasického smreka prvej triedy.

Tatranský profil a jeho využitie

Použitie tatranského profilu je vskutku rozmanité. Má potenciál navodiť útulnú atmosféru domova a sprostredkovať pocit prepojenia s prírodou. Vďaka dostupnosti v rôznych vyhotoveniach a nenáročnej inštalácii je vhodný na mnoho projektov, od ktorých sa očakáva odolnosť a dlhá životnosť. Tatranský profil je vhodný napríklad ako:

 • drevený obklad stien v interiéri,
 • izolácia a podbitie stropov a podkrovných častí,
 • vonkajší drevený obklad (na fasádu),
 • obklad menších záhradných stavieb (altánok, záhradný domček, prístrešok).

Aj prvotriedna doska potrebuje ochranu

Tatranský profil sa predáva ako sušené, no neošetrené drevo. Pred montážou – obzvlášť ak ide do exteriéru – ho treba naimpregnovať a ošetriť proti škodcom, a to z oboch strán. Farebnými lazúrami a lakmi natierame tatranské profily až po základnom ošetrení.

Čo sa týka impregnácií, použiť môžete napríklad:

K tenkovrstvovým lazúram patria:

Ak zháňate hrubovrstvové lazúry, sú to napríklad tieto:

Montáž tatranského profilu: čo budete potrebovať?

Prvým krokom úspešnej inštalácie je vytvorenie základovej nosnej konštrukcie, ktorú tvoria primerane silné lamely či hranoly. Platí, že nosné prvky by mali byť dvoj- až trojnásobne hrubšie než materiál, ktorý na ne chcete pripevniť (hrúbka roštu podmieňuje aj možné prúdenie vzduchu pod obkladom a tým aj odvetranie prípadnej vlhkosti – to je dôležité brať do úvahy obzvlášť pri vlhkých priestoroch). Pri tatranskom profile s hrúbkou 15 mm preto zvoľte hranoly hrubé aspoň 30 až 45 mm. Tento drevený materiál totiž musí byť dostatočne silný, aby zvládol nápor klincov a skrutiek, pomocou ktorých budú dosky tatranského profilu prichytené. Nevyhnutnou podmienkou je presušenie nosných hranolov. Ich vlhkosť by nemala byť vyššia ako 14 %. Podobne ako tatranský profil, aj hranoly vyžadujú dôkladnú impregnáciu.

Jednotlivé nosné hranoly sa odporúča umiestňovať vo vzájomnej vzdialenosti 30 až 70 cm. Ako zvoliť vhodný rozstup? To vo veľkej miere závisí od prostredia a účelu. Platí, že čím je rozstup nosných hranolov menší, tým je výsledné obloženie pevnejšie a lepšie drží na mieste.

Na pripevnenie nosných hranolov sa používajú rozperky a skrutky, poprípade sa lepia, ak to materiál steny (resp. iného podkladu) dovoľuje a máte vhodné montážne lepidlo. Tatranský profil sa na nosnú konštrukciu najčastejšie ukladá vodorovne a vždy perom nahor. Jednotlivé dosky sa pripevňujú klincami, kovovými sponami (pomocou vzduchovej pištole), okrajovo aj pomocou skrutiek (tie sú však v obklade viac viditeľné).

Naše tipy na dosiahnutie dokonalého estetického výsledku

Je prirodzené chcieť dokonalý vzhľad akéhokoľvek obkladu a platí to aj pre obklady z tatranského profilu. Majte preto zakúpený tatranský profil len od jedného výrobcu, ideálne vyrobený v jednom období z jedného druhu dreviny. Ak je dĺžka obkladu kratšia ako obkladaná stena, stavte na striedanie dĺžok, aby sa hranica spoja nevytvorila iba na jednom mieste. Vo výsledku by tento spoj vyzeral omnoho rušivejšie, ako keď sa nadpájanie strieda v rôznych úrovniach. V jednom rade preto použite ako prvú dlhšiu dosku a doplňte ju kratšou, v druhom rade začínajte zase kratšou doskou.

Pokiaľ nechcete, aby boli spojovacie prostriedky (skrutky, klince) viditeľné, obklad je možné prichytiť klincovaním cez pero tak, že nasledujúca doska drážkou prekryje hlavičku klinca. Alebo klincujte šikmo cez drážku. Je potrebné používať klince s malou hlavičkou – tzv. bognárky. Takto je možné pripevniť všetky dosky okrem prvej a poslednej. Možnosťou je aj klincovanie vzduchovou pištoľou ihlovými klincami (bez hlavičky), ktoré ostanú takmer neviditeľné.

Ako urobiť tatranský profil nesmrteľným?

Investícia do tatranského profilu nie je taká hrôzostrašná ako do moderných keramických či kompozitných obkladových materiálov na fasády, steny a podlahy. Neznalosť práce s ním však môže vaše zámery a investíciu ohroziť. Nedovoľte to! Osvojte si základné pravidlá práce s tatranskými profilmi:

 • Dosky nekupujte do zásoby. Ak nemáte priestorové možnosti a znalosti správneho uskladňovania dreva, dajte si tatranský profil priviezť až pred začiatkom prác. Na znehodnotenie pod vplyvom počasia mu totiž stačia 2 až 3 dni.
 • Tatranský profil nenatierajte ochrannými nátermi na priamom slnku. Po natretí uložte lamely do tieňa, aby schli pomalšie. Zníži sa tým riziko znehodnotenia vykrútením.
 • Tenšie drevené profily (11 až 15 mm) sa odporúča natierať tesne pred kotvením na miesto určenia.
 • Tatranský profil natierajte vždy v smere vlákien. Predídete nerovnomernému ošetreniu aj farebným fľakom.
 • Vrchné nátery možno kombinovať, napríklad farebná lazúra, potom lak či zosvetľujúca lazúra.
 • Náter do exteriéru treba naniesť vždy v predpísanom počte vrstiev, čiže 2- až 3-krát. V interiéri sa niekedy – najmä vzhľadom na krásu a originalitu pôvodnej kresby dreva – posledný náter „odpúšťa“.
 • Ak je to možné, okrem ochranných urobte aj prvý vrchný náter (lazúrou) ešte pred montážou. Zabránite tak zviditeľneniu spojov v prípade, že sa v budúcnosti predsa len mierne rozostúpia.

Tatranský profil alebo drevoplast?

Najväčším konkurentom tatranských profilov je drevoplast. Cenovo sú si podobné. Ale pozor, pravý drevený tatranský profil sa v exteriéri ani v interiéri nikdy nerozkladá na látky, ktoré dokážu škodiť. Dreviny s vysokým obsahom živice dokonca fungujú ako arómoterapia, a to celé desaťročia. Drevo z červeného smreka navyše obsahuje prírodné antibiotiká, ktoré sa veľmi pozvoľna uvoľňujú do ovzdušia a pozitívne vplývajú na ľudské zdravie. Naopak, na drevoplasty padá podozrenie, že v horúčavách uvoľňujú nebezpečné látky na báze chlórových väzieb. Okrem toho drevo má svoje čaro aj v starobe. Je možné ho prebrúsiť a znova a znova naolejovať. Ak nakoniec dospeje do štádia, keď mu už nemožno pomôcť, dá sa skompostovať a vrátiť prírode. Starý plast čaká zrejme len jedna cesta – vyhodenie na skládku.

Predchádzajúci článokZabavte sa s dreveným hlavolamom
Ďalší článokŠikovné ruky: Nie Mach a Šebestová, ale mach a drevo!
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

2 KOMENTÁRE

  • Pozdravujem vás, Ľuboš,

   tatranský profil je možné použiť, ale pozor na orientáciu dosiek. Tá musí byť buď zvislá, alebo vodorovná s perom hore. Teda taká, aby nezatiekla voda stekajúca po povrchu stien do drážok v spojoch, pretože časom spôsobí problémy. Povrchová úprava epoxidom sa na drevo zaťažované týmto spôsobom nepoužíva. Epoxid má inú tepelnú rozťažnosť ako drevo, je tvrdý a neprispôsobí sa zmenám pri prudkom striedaní teplôt a vlhkosti.

   Riešila by som to tak, ako pri konštrukcii sauny, čiže povrchovo ošetriť drevo olejom (napríklad parafínovým olejom Belinka Oil Paraffin). A ak je tatranským profilom myslený bežný smrekový či borovicový, tak ten by som do sprchy v žiadnom prípade nedala. Vybrala by som niektoré exotické drevo s vysokou hustotou (aj na obrázku v sprche je exot) a vysokou odolnosťou voči vlhkosti. Možno napríklad tíkové drevo napustené olejom.

   Majte sa pekne.

   Adriána z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno