caro-dreva-dreveny-chodnik-korunami-stromov-pohlad-z-hora-v-bachledovej-vysoke-tatry

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo pozerať sa na okolie z korún stromov? V Bachledovej doline sa stal sen mnohých detí aj dospelých realitou. V septembri 2017 sa totiž otvoril unikátny drevený chodník s úžasnými výhľadmi na prírodu Vysokých Tatier.

Na hrebeni Spišskej Magury bola minulý rok otvorená unikátna drevená stavba – viac ako kilometer dlhý chodník s vyhliadkovou vežou. Špirálovým chodníkom sa pohodlne dostanete od kmeňov stromov až k ich vrcholcom. Po ceste si užijete panoramatické výhľady a niečo sa naučíte aj o lokálnej prírode. Chodník prechádza zmiešanými lesmi a je postavený tak, aby nenarúšal ekosystém lesa.

Výstavba chodníka stála 4,3 milióna eur. Ide aktuálne o siedmy takýto chodník v Európe a prvý na Slovensku. Podobnou atrakciou sa môžu pochváliť i Česko, Nemecko či Litva. Na výrobu drevenej stavby sa použilo až 1000 m³ dreva, nosné prvky sú vyrobené z duglasky, podlaha a zábradlia zo smrekovca opadavého.

Pre milovníkov čísel:

  • 32 metrov vysoká vyhliadková veža vám poskytne výhľad na prírodu Belianskych Tatier, Zamaguria a Pienin.
  • 67 metrov dlhý je suchý tobogán, s ktorým si môžete zrýchliť cestu dolu. Táto milá atrakcia poteší najmä deti.
  • 1 234 metrov má chodník, ktorým sa prejdete korunami stromov až k vyhliadkovej veži. Ak budete mať šťastie, uvidíte aj divé zvery.
  • 1 000 m³ dreva z duglasky a smrekovca opadavého sa využilo na stavbu tohto chodníka a vyhliadkovej veže.
  • 120 stromov podopiera chodník.
  • 6 zábavných a náučných zastávok sa nachádza na chodníku. Spolu s deťmi sa naučíte niečo nové o faune a flóre z tejto oblasti.

Na „stezkách“ po českej prírode

Krásu českej prírody môžu turisti spoznávať z výšky hneď v niekoľkých lokalitách. Prvý chodník korunami stromov sa nachádza v Lipne a má dĺžku 675 metrov. Z výšky 40 metrov si tak môžete užiť panoramatický výhľad na prekrásnu prírodu južných Čiech. Druhý chodník nájdete v horách Krkonošského národného parku s dĺžkou 1 511 metrov a výškou 45 metrov nad zemou. Oba chodníky ponúkajú návštevníkom náučné zastávky, ale aj adrenalínové prestávky. V Krkonošiach na vás navyše čaká jedinečné podzemné náučné centrum, ktoré vás zavedie ku koreňom krkonošského lesa.

Obľúbenou dominantou dolnej Moravy je Stezka v oblacích, ktorá sa nachádza neďaleko vrchnej stanice lanovky Sněžník. Dĺžka drevenej lávky je 710 metrov, zaujme vás však aj netradičný dizajn chodníka z dielne architekta Zdeňka Fráneka.

Inšpirovali sa aj v Poľsku

Chodníky korunami stromov sú, zdá sa, medzi turistami populárne. Na dopyt po netradičnej atrakcii zareagovalo aj Poľsko, ktoré stavia tú svoju v Krynici-Zdróji, v hornej časti lyžiarskej stanice Słotwiny Arena. Poliakov čaká približne 1 030 metrov dlhá trasa vo výške 50 metrov nad zemou a vyhliadková veža. Podobne ako aj na Slovensku, k chodníku sa dostanú horskou trasou pešo alebo 6-miestnou sedačkovou lanovkou.

Slováci z okolia Popradu to budú mať na poľskú vyhliadkovú vežu doslova na skok. Sprístupnenie chodníka sa plánuje pravdepodobne na jeseň 2018.

Čo by ste mali vedieť ešte pred návštevou?

Návštevu Chodníka v korunách stromov v Bachledovej doline si môžu užiť i mamičky s kočíkmi alebo vozičkári, no musia počkať do júla 2018. Chodník je síce na celej trase bezbariérový, ale momentálne sa k nemu dá vyjsť len peši. V júli by už mala byť prístupná nová lanovka, ktorá bezpečne prepraví vozičkárov aj mamičky s kočíkmi.

Psičkárov možno nepoteší, že sa v korunách stromov nemôžu poprechádzať so svojimi miláčikmi. Psíkov však môžete odložiť do pripravených voliér pred vstupom, kde vás počkajú.

Na Chodník sa dostanete každý deň v roku počas prevádzkových hodín:

  • apríl – jún: 9:00 – 17:00
  • júl – september: 9:00 – 19:00
  • október – marec: 9:00 – 16:00

Dospelý za lístok zaplatí 8 eur a dieťa alebo senior 6,50 eur. Dvaja rodičia s dvoma deťmi majú nárok na zvýhodnenú rodinnú vstupenku za 21 eur. V prípade, že sa chcete skĺznuť po tobogane, pripravte si dodatočne ešte dve eurá.

Vzhľadom na mimoriadnu popularitu tejto atrakcie rátajte s väčším návalom turistov. Tie úžasné výhľady na slovenskú prírodu však za to určite stoja.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Ďalší článok5 najčastejších mýtov o dreve, ktorým ste možno verili aj vy
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno