Keď sa povie drevená chata, mnohým v hlave skrsne predstava masívneho zrubu z guľatiny a s horskou scenériou v pozadí. Peknú drevenú chatku si však môžete postaviť aj v minimalistickej verzii. Ak práve uvažujete, že si chatku kúpite alebo postavíte, v nasledujúcich riadkoch vám ponúkame zopár rád a inšpirácií.
Máte pozemok v chatovej oblasti a kalkulujete, ako ho využiť čo najlepšie a najekonomickejšie? Chata nemusí byť obrovská investícia, krásne sú aj mini chatky v štýle bungalova. Tí z vás, ktorí pracujú s drevom, si chatu môžu spraviť aj svojpomocne. Nejde síce o jednoduchú záležitosť, no môže byť presne podľa vašich predstáv. Na čo myslieť pri výstavbe a akú podobu môže mať vaša chatka?
Dôležité je správne plánovanie
Ak nechcete mať so stavbou starosti, možnosťou je drevená chata na kľúč od špecializovaných firiem. Zruční majstri si však s chatkou poradia aj sami. Či už do toho idete s firmou, alebo svojpomocne, základom je dobre pripravený projekt. No a ten už odporúčame zveriť do rúk skúseného projektanta – pravda, ak ním nie ste vy sami. A to aj v prípade, že staviate len s ohlásením.
Dobre pripravený projekt totiž ráta so všetkým – s typom terénu, potrebou pozemných úprav, ale aj s nečakanými zákernosťami, ktoré môže ukrývať podložie v lokalite. Tak ako stavba domu, aj montované drevostavby vyžadujú dobre pripravenú podkladovú plochu.
Skontrolujte si, aký prístup máte k pozemku, či je pozemok dostatočne rovinatý alebo bude nutné vyrovnávať ho, ujasnite si, či chcete stavbu s pevnými základmi alebo má chatka stáť na pilieroch. Základy chaty sú najdôležitejšou časťou stavby, cieľom je podporná funkcia – nesenie celej stavby a jej stabilita – a odizolovanie od zeme a vlhkosti.
Z akého dreva postaviť chatu?
Na výber máte z viacerých možností, dôležitý je predovšetkým ohľad na kvalitu. Nehanbite sa poradiť so skúsenejšími, pomôžu vám nájsť spoľahlivého dodávateľa. Na stavbu chaty si určite vyberte len najvyššie triedy dreva, a to bez ohľadu na to, či staviate zrub alebo murovanú stavbu s dreveným obkladom. Je výhodné používať drevo sterilizované, t. j. zohriate na teplotu cca 70 °C. Je totiž zbavené všetkých živých drevokazných organizmov.
Moderné chaty rátajú s veľkým prístupom svetla, preto ich môžete vybaviť veľkými terasovými dverami a zasklenou fasádou. Veľa svetla vnútri a krásny výhľad vám umožní dosiahnuť ešte väčšie prepojenie s prírodou či so záhradkou.
Najčastejšie sa na stavbu chaty používajú tieto druhy dreva:
- Smrekové drevo: Je veľmi populárne pri stavbe chaty, pretože je dostupné, cenovo prijateľné a má adekvátnu pevnosť a trvanlivosť. Ľahko sa s ním pracuje a má príjemný vzhľad.
- Borovicové drevo: Má pekný vzhľad, je dostupné a má prijateľnú pevnosť a trvanlivosť. Borovicové drevo je ľahké a ľahko sa spracováva.
- Dubové drevo: Je tvrdšie a ťažšie než smrekové alebo borovicové drevo. Má vynikajúcu pevnosť a trvanlivosť, čo ho robí vhodným na konštrukčné prvky, ktoré musia odolávať väčšej záťaži. Je však drahšie a náročnejšie na opracovanie.
Na moderný „drevený“ štýl si pritom môžete prerobiť aj existujúcu starú murovanú chatu. Výmena šikmej strechy za pultovú alebo rovnú a drevený obklad stien zmenia vašu starú nehnuteľnosť na nepoznanie. Pri obkladaní môžete použiť napríklad tatranský profil zo smreka či z borovice alebo agátové drevo, ktoré sú ideálne na vonkajšie priestory.
Nad čím pouvažovať
Ak vás predsa len láka niečo tradičnejšie, čo môže byť dané aj prostredím, do ktorého chcete chatu zasadiť, ideálny môže byť pre vás klasický drevený zrub. Guľatina dodáva chate rustikálny a prírodný ráz a obzvlášť dobre zapadá do horských scenérií.
Či už sa rozhodnete pre modernejší, alebo klasickejší vzhľad, rôzne vizuálne efekty môžete dosiahnuť povrchovou úpravou, ak zvolíte zaujímavý odtieň lazúry alebo krycej farby. Samozrejme, pod ne je potrebné použiť impregnáciu, ktorá zabezpečí ochranu dreva pred biologickými škodcami.
Náš tip
Farba na drevo do exteriéru poslúži aj ako spoľahlivá ochrana pred rôznymi nepriaznivými vplyvmi, ako sú UV žiarenie či vlhkosť. Použiť môžete napríklad tenkovrstvovú lazúru Belinka Lasur alebo strednovrstvovú lazúru Bori 3 v 1.
Pouvažovať môžete aj nad zelenou strechou. Ekológia a úspora energií sú pri dnešných stavbách dôležitým kritériom, a to platí aj v prípade chatiek. Aj toto môže byť jednou z inšpirácií, ako si vybudovať priestor na leto s vyrovnanou klímou. Zelené strechy zachytávajú dažďovú vodu, udržiavajú vlhkosť, tlmia hluk a perfektne zapadajú do prírodného prostredia.
Možnosťou sú aj tzv. tiny houses – domy na kolesách, ktoré majú viacero výhod. Jednou z najväčších je, že ich postavíte či preveziete, kam len chcete. Rovnako ako chatky bez kolies, aj tie na kolesách môžu mať rôzny dizajn, záleží len na vašom vkuse.
Útočisko na načerpanie pokoja
Zrub či drevená chatka sú ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí túžia po jedinečnom a príjemnom mieste na oddych. Ich prírodná krása a šarm vytvárajú útulnú atmosféru, kde môžeme načerpať silu, uniknúť z ruchu miest, opätovne sa spojiť s prírodou a objaviť čaro jednoduchosti. Bez ohľadu na to, pre aký typ dreveného príbytku sa rozhodnete, určite nič nepodceňte a všetko dobre naplánujte. Tak sa môže stať chata útočiskom nielen pre vás, ale pri precíznom vyhotovení a starostlivosti aj pre ďalšie generácie.