O projekte

O všetko živé sa treba starať

Aj drevo je živý materiál, preto je potrebné chrániť ho. Ako spoločnosť KANSAI HELIOS Slovakia si tento fakt uvedomujeme, preto sme pre vás vytvorili portál Čaro dreva, na ktorom sa dozviete množstvo praktických informácií z dreveného sveta. Radi vdychujeme dušu na pohľad nepotrebným kusom dreva a vyrábame z nich malé umelecké diela, no rovnako radi sa o drevo staráme. Drevo je prírodný skvost, ktorý si žije svojím životom – a práve v tom spočíva jeho čaro. Je späté aj s históriou a tradíciami Slovenska. Príťažlivé je nielen pre rezbárov a architektov, ale aj pre všetkých zručných ľudí, ktorých z času na čas chytí chuť niečo si vyrobiť. Je všestranne využiteľné v interiéroch i exteriéroch, vytvára teplo domova v ľudských i zvieracích obydliach, no je z neho možné vyrobiť aj dekorácie, módne a praktické doplnky či kusy nábytku. Navyše je recyklovateľné. Portál Čaro dreva sa zameriava na rôzne podoby dreva – od stromu, cez jeho výrub, surovinu, spracovanie, premenu na konkrétny predmet, až po ochranu a starostlivosť počas nasledujúcich rokov. Pevne veríme, že na portáli sa budete stretávať ako komunita ľudí s láskou k drevu, že ho budete navštevovať radi, a že odtiaľto budete odchádzať vždy s tým, že ste získali dostatok praktických informácií, ktoré vám pomôžu pri zodpovedaní vašich otázok či výbere toho správneho produktu. A, samozrejme, my sa budeme snažiť vytvárať taký obsah, vďaka ktorému sa k nám budete s radosťou vracať.

Tím portálu Čaro dreva

Tím Čaro dreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD. Hrdým partnerom projektu je spoločnosť HELIOS SLOVAKIA.

Práci s drevom sa venuje asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa aj hubárstvu.
Drevo ju vždy dokázalo zaujať vo všetkých svojich formách. Či už stojac v lese, alebo spracované v exteriéri a interiéri. Časom si našla cestu k „zabudnutým“ kusom dreveného nábytku, ktoré rada vracia do obehu. Využíva pri tom klasické techniky, ale nebráni sa ani novým možnostiam rôznych dekorácií povrchov. Príležitostne „prifarbí“ aj nové drevené maličkosti, ktoré sa ukázali byť zaujímavými a zároveň aj praktickými darmi.
Tento šikovný mladý človek z Trnovca nad Váhom je vždy plný nápadov a chuti realizovať nové veci. Veľmi ho baví práca s drevom, avšak najviac ho napĺňa, keď môže starým veciam vdýchnuť nový život.
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru 🙂 Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.
Srdcom aj dušou copywriterka, ktorá má rada hru so slovami, ale neverí fráze, že „papier“ znesie veľa. Písanie ju baví aj preto, že sa pri ňom stále niečo nové naučí. Miluje knihy aj audioknihy, dizajn a architektúru a nedokáže prestať kupovať tony magazínov. Jej obľúbeným miestom je okrem iného kuchyňa, kde hravo vypečie s hladom i s nudou.
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu 🙂
Vzťah k drevu má zakódovaný už v DNA, pretože jeho starý otec bol vychýreným majstrom kolárskeho remesla. Uprostred západoslovenskej obce Čataj si otvoril ešte za monarchie kolársky servis na spôsob dnešných pneuservisov. Jeho vnuk, Ľubomír, zase skladal 10 rokov tovarišské skúšky pri kompletnej rekonštrukcii 80-ročnej drevenice na Hriňovských lazoch. To je asi – čo sa dreva týka – všetko, pretože srdce má Ľubomír Holčík zo zlata a nervy zo železa ?