Masívne drevo použité v interiéri je preverené generáciami. V poslednom období však dostáva ako prírodný materiál nového konkurenta – mach. No čo ak sa z týchto napohľad odlišných rivalov stanú doslova „parťáci“? Pozreli sme sa bližšie na spojenie dreva a machu v podobe interiérových dekorácií.

V duchu biofilického dizajnu, ktorý je zameraný na zlepšenie zdravia a pohody a preferuje prírodné materiály, nastal v poslednom období doslova boom výrobkov, ktoré obsahujú živý mach. Machové steny sa ujali nielen v komerčných projektoch, ale aj v interiéroch rodinných domov. Prinášajú prepojenie s prírodou a na rozdiel od interiérových rastlín si nevyžadujú žiadne kropenie či polievanie. Oproti stenám zo živých rastlín sú tie z machu relatívne ľahké, pretože neobsahujú zeminu, ktorá by zadržiavala vodu.

Kto nemá doma machovú stenu, môže sa potešiť aspoň dekoráciou v podobe živého zeleného obrazu, machových hodín, mapy, visiacich gúľ alebo napríklad stromu života. Takýto interiérový doplnok vašu ďalšiu pozornosť nepotrebuje, mach a lišajník totiž podliehajú špeciálnemu procesu konzervácie, vďaka ktorému si zachovávajú svoju prírodnú štruktúru a plyšovú hebkosť.

Spojenie zelene a dreva

Mach tvorí ideálnu dvojicu s drevom. Takýto zelený obraz môže pripomínať džungľu – konáriky a liany imitujú stromy a prerastené konáre, zelenú zložku dopĺňa mach, niekedy aj v kombinácii s papraďami či inými rastlinkami. Samotný rám býva vyrobený z masívneho dreva alebo preglejky. „Používame tvrdé európske dreviny ako dub, jaseň alebo javor. Rámy vyrábame primárne ako kruhy, šesťuholníky alebo pravouhlé. Samozrejme, je možné vyhovieť aj iným požiadavkám zákazníkov. Na úpravu používame moridlá a ľanový olej, prípadne farby s plným krytím,“ povedal Richard Valovič z Woodworkingu, ktorý sa venuje výrobe drevených rámov na machové obrazy.

Zdroj: valovicwoodworking.sk

Trend machových obrazov

S drevom začal pracovať v roku 2014 po tom, ako zatúžil vyrobiť vlastnú gitaru. Bol to zdĺhavý a náročný proces plný chýb, vďaka ktorému sa veľa naučil. Postupne sa rozvinula jeho vášeň pre drevo v rôznych smeroch. „V posledných rokoch sú, aspoň čo sa počtu týka, najpredávanejšie drevené rámy na rôzne využitie. Venujem sa však i výrobe masívneho nábytku na mieru pre náročnejších klientov, ktorí dokážu oceniť aj tie najnenápadnejšie detaily,“ prezradil.

S požiadavkou na výrobu kruhových rámov, ktoré by boli vhodné na machové obrazy, ho oslovilo viacero zákazníkov. Chvíľu mu trvalo nájsť tie správne metódy. Optimalizácia výrobných procesov však je súčasťou toho, čo ho na práci s drevom najviac baví. „Pri súčasnom trende machových obrazov je záujem o rámy stále vysoký. Spolupracujeme prevažne priamo s výrobcami. Naše rámy však používame aj na iné účely, ako sú napríklad zrkadlá a drevené svietidlá do interiéru,“ doplnil.

Zdroj: valovicwoodworking.sk

Pozor na vlhkosť a priame slnko

Keďže sa machové obrazy nerosia vodou, tak aj rámom stačí bežná povrchová úprava do interiéru. Pri väčších rozmeroch musia podľa Richarda Valoviča zvládnuť vyššiu hmotnosť stabilizovaného machu. Ten potrebuje predovšetkým dostatok vlhkosti zo vzduchu. Ideálna je vlhkosť od 35 do 70 %. Hoci sa mach hodí do väčšiny interiérov a miestností, je pravdou, že existujú vhodné aj menej vhodné podmienky na jeho umiestnenie. Na takýto obraz či stenu by rozhodne nemalo svietiť priame slnko.

Ako sa starať o machový obraz?

Základom starostlivosti o machový obraz je umiestnenie. Potom stačí už len maximálne raz za pol roka obraz jemne ofúkať od prachu, a to napríklad fénom so studeným vzduchom. V žiadnom prípade ho nesmiete polievať či rozprašovať naň vodu! Vymyli by ste tým z machu stabilizačný roztok. Z krátkodobého hľadiska sa po postriekaní suchý mach na chvíľu preberie, z dlhodobého hľadiska ho však zničíte.

Zelený strom života

Spojenie machu s drevom vo svojej tvorbe využíva aj Dávid Uličný, ktorý tvorí pod umeleckým menom Drewomil. Drevár, ktorý vyštudoval výrobnú techniku na Technickej univerzite v Košiciach, najradšej vyrába drevené motýliky a kravaty, o ktoré je veľký záujem. Medzi jeho kreatívnymi projektmi sme však našli i strom života v tvare srdca alebo kruhu, ktorý spája práve materiály ako drevo a mach.

Zdroj: facebook.com/Drewomil

„K machu som sa dostal, keď som vyrábal rámy na machové obrazy pre iné firmy. Ani som v podstate nevedel, o čo ide, myslel som si, že ten mach je umelý. Prekvapilo ma, keď som zistil, že je živý, trocha prifarbený a stabilizovaný. Napadlo mi vyrobiť machový obraz a vylepšiť ho o skutočnú drevorezbu. V podstate som skombinoval tieto dva veľmi blízke materiály. Svoj obraz som neskôr doplnil o podstavec s kôrou stromu, čo k sebe perfektne ladí,“ opísal, ako z machového obrazu na stenu vyrobil voľne stojacu dekoráciu s drevorezbou.

Pri výrobe machových sŕdc a kruhov používa jaseňové drevo, ktoré je pevné, tvrdé, pružné a má veľmi peknú kresbu. Ošetruje ho tvrdým voskovým olejom. Lišajník, ktorý využíva pri práci, je prifarbený a zakonzervovaný. „Nesmie sa polievať ani prísť do kontaktu s vodou, inak stvrdne,“ upozornil.

Zdroj: facebook.com/Drewomil

Od rastlín až k machu

Machovým stromom života, ako i aktuálne veľmi obľúbeným šesťuholníkovým modulom, z ktorých si môžete vytvoriť machové obrazce, sa venuje aj Matej Sasinka z tímu Lavander. Značka vznikla spojením záľub a uskutočnením jeho celoživotného sna. K založeniu e-shopu ho viedli láska, nadšenie, závislosť aj mánia.

„Začalo sa to už v útlom detstve, keď každá návšteva kvetinárstva doplnila moju rozrastajúcu sa zbierku rastlín. A každodenná starostlivosť o rastliny samozrejme rozširovala aj záujem o ne. Od rastlín až k machovým obrazom som prešiel v roku 2019. Prvý obraz vznikol ako darček. No a odvtedy sa machové obrazy s rastlinami stali každodennou súčasťou našej práce. Veľa spokojných tvárí a úsmevov nás nakoplo až do založenia e-shopu,“ opísal Matej Sasinka svoju cestu k machovým obrazom.

Zdroj: facebook.com/lavander.sk

Masív aj odpadové drevo

Drevo najčastejšie využíva pri tvorbe obrazov v drevených rámoch a tvorí aj rôzne závesné dekorácie, v ktorých sa snaží spájať prírodné materiály. „Obľúbené je spojenie smrekového dreva a machu vo väčších rozmeroch – aj vzhľadom na cenovú dostupnosť. Masívne drevo používame pri tvorbe rôznych dekorácií na stôl a stenu. Veľa však tvoríme z odpadového dreva po ťažbách, ktoré by už nenašlo svoje využitie. Snažíme sa ho s láskou pretvárať do nových výrobkov,“ dodal.

Mach aj lišajník, ktoré Lavander používa, pochádzajú z Fínska a prechádzajú procesom stabilizácie, aby si zachovali svoje vlastnosti dlhé roky. Okrem požiadaviek na vlhkosť a umiestnenie mimo výhrevného telesa sú podľa Mateja Sasinku machové dekorácie nenáročným a bezúdržbovým živým doplnkom. „Stačí sa iba kochať ich krásou,“ doplnil.

Zdroj: facebook.com/lavander.sk

Tip na záver

Na machové rámy môžete použiť ako oleje, tak aj lazúry. Vhodné sú napríklad Belinka Oil Interier, Bori tenkovrstvová lazúra, Belinka Lasur či Belinka Interier lazúra.

Predchádzajúci článokVšetko, čo by ste mali vedieť o tatranskom profile
Ďalší článok3 spôsoby, ako patinovať drevo
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)