ako-sa-starat-o-dreveny-altanok-aby-vydrzal-co-najdlhsie

Spomínate si na tú radosť, keď majstri v záhrade konečne dokončili váš vysnívaný altánok? Prvá sezóna s ním bola iba pohoda, káva, rodinné grilovanie, sem-tam párty s priateľmi. Počas druhej sezóny už väčšine majiteľov začína vŕtať v hlave červík, či sa o tú milú stavbičku netreba nejako starať. Nenechajte to však zájsť až sem. O altánok sa totiž staráme od chvíle, keď sa staneme jeho majiteľmi. Rovnako aj o drevené oplotenie. Ako?

Domáci majstri a profesionálni odborníci odporúčajú osvojiť si päť jednoduchých hesiel a riadiť sa podľa nich:

1. Na začiatok stačí zrak a hmat

Pozornosť – pohľad a dotyk – je presne to, čo potrebuje novučičký, práve dokončený altánok. Nebojte sa dotýkať jeho dreva. Skúmajte pohľadom trámy, dosky, lišty – každý kúsok, z ktorého sa skladá. Vo fáze, keď ste očarení prirodzenou krásou dreva, keď vzrušene vdychujete vôňu čerstvých ochranných náterov, si dokážete perfektne zapamätať mnohé detaily. Je to čosi ako prvý dojem pri kontakte s ľuďmi. Vďaka tomu v budúcnosti rýchlo identifikujete zmeny, ktoré si vynútia váš zásah.

Čo najčastejšie môžete na altánku objaviť už aj po dvoch sezónach používania?

  • Vyblednutie a stratu lesku drevených plôch.
  • Olupovanie dreveného povrchu alebo prvých, obzvlášť lakových náterov.
  • Príliš rýchle vsiaknutie dažďových kvapiek do plôch, na ktorých ešte nedávno zostávali, pokým ich prirodzene nevysušil vzduch.
  • Tmavšie fľaky na miestach, na ktorých pred rokom určite neboli.
  • Praskliny po dĺžke vláken na doskách a trámoch.
  • Prvé jemné náznaky uvoľňovania hrčí.
  • Škáry v spojoch.

2. Kým začnete pretierať, treba drevo prebrúsiť

Ak na altánku zbadáte ktorýkoľvek zo spomenutých problémov, asi viete, že ho budete musieť nanovo natierať a impregnovať. Reklamné kampane vám nedovolia prehliadnuť najlepšie ochranné nátery sezóny. Videli ste však už reklamu na obyčajný brúsny papier či hubku? Takže skôr, ako si vyberiete niektorú lazúru a začnete ju nanášať, altánok je nutné očistiť a jemne obrúsiť aspoň najproblémovejšie miesta. Brúsny papier je základná pomôcka každého domáceho majstra a majiteľa altánku.

Ešte jedna rada: ak chcete, aby drevo altánku bolo dlhodobo zdravé a na pohľad pekné, okrem brúsenia si budete musieť osvojiť aj základné postupy práce s tmelom na drevo. To práve kvôli prasklinám, dieram okolo hrčí a škáram, ktoré sa môžu v priebehu rokov na doskách a trámoch objaviť.

3. Posledná plechovka nepatrí do koša

Odložte si jednu z každého použitého náteru. Okrem dlhodobej ochrany pred UV žiarením a vodou majú nátery množstvo ďalších úloh. Čo práve potrebujete pre svoj altánok? Prirodzenú ochranu dreva prostredníctvom prírodných olejov a voskov? Dokonalú odolnosť voči vode? Paropriepustnosť? Dokonalú kresbu dreva? A koľko z toho si zapamätáte do ďalších sezón? „Máme zákazníkov, ktorí sa nám ozvú po štyroch rokoch a povedia: „Už ani netuším, kedy a čím som ten altánok natieral. Nepamätáte si to vy?“ potvrdzuje výrobca záhradných stavieb, Andrej Kováč z Krásnej Hôrky pri Tvrdošíne.

TIP

Schovajte si po jednej plechovke z lazúr, farieb, impregnácií či olejov, ktoré ste naposledy použili. Nevadí, že sú prázdne. Sú tam údaje o počte náterov, ktoré sú potrebné na dostatočné ošetrenie dreva v určitých exteriérových podmienkach, o ich približnej životnosti, i o tom, čo je vhodné použiť na ďalšie ošetrenie.

Vezmite si do ruky fixku a dopíšte ešte dátum použitia každého obsahu. Uvidíte, ako sa týmto informáciám potešíte na začiatku novej sezóny, keď si ani za svet nebudete vedieť spomenúť, čím ste vlastne altánok naposledy natierali. Aj výrobcovia záhradných stavieb a nábytku súhlasia s tým, že ľahšie navrhnú ďalší postup pri ošetrení altánku, ak vedia, čím bol natretý naposledy.

4. Slnko nie je voda, ale drevo poškodí

Odborníci sa stále častejšie zhodujú, že slnko dá dreveným plochám v exteriéri zabrať viac než voda. Martin Kochan, výrobca záhradných stavieb z Nitrianskych Hrnčiaroviec na juhu Slovenska, hovorí:

„Pri konštrukčne dobre zhotovenom a správne osadenom altánku je slnko vážnejším nepriateľom než voda.“

Realitou sú dlhé, horúce a suché letá a takmer nijaká jar. Zapamätajte si, že v takýchto podmienkach slnečné žiarenie poškodí vždy viac altánky natreté svetlými farbami, než tie, pre ktoré si majitelia vybrali tmavšie tóny. „Bezfarebný lak v našich končinách už ani neodporúčam,“ konštatuje Martin Kochan.

ako-sa-starat-o-dreveny-altanok-aby-vydrzal-co-najdlhsie
Foto: Gabriel Bergendi

Čím teda ochrániť záhradný altánok pred letnými páľavami? Jednoznačne kvalitným náterom s dlhodobou odolnosťou voči UV žiareniu. Ktorý to je? „Za kvalitu sa platí. Áno, zákazníkom odporúčam investovať do dobrých náterov. Je to však otázka z kategórie: Je lepší Mercedes alebo Škodovka? Kto má na Mercedes, si asi nekúpi Škodovku, hoci aj ona vie urobiť dobrú službu,“ poznamenáva Martin Kochan.

Andrej Kováč dodáva:

„S altánkom treba žiť a všímať si ho. To, samozrejme, znamená, že každý rok si môže vyžiadať inú opateru –  raz bude drahšia, raz zasa lacnejšia.“

5. Apríl a október – dva najdôležitejšie mesiace

Zakrúžkujte si v kalendári mesiace apríl a október. Je to ideálne obdobie na predsezónnu a posezónnu údržbu altánku. Ak si údržbu naplánujete na mesiace marec a november, zdanlivo si predĺžite sezónu grilovania, no pravdepodobnejšie je, že dôležité údržbové práce nespravíte. Marcové teploty totiž vždy nevystúpia na niekoľko dní tak vysoko, aby ste mohli pracovať s ochrannými a impregnačnými nátermi podľa pokynov výrobcov. Novembrové dažde to zasa často úplne znemožňujú.

NEZABUDNITE

Každú údržbu začíname očistením a vyprataním altánku. Keď je prázdny a zbavený nečistôt, ktoré sa na ňom i vnútri usadili vplyvom vetra, dažďa a bežného používania, možno sa pustiť do starostlivosti podľa prvých štyroch bodov v našom postupe.

Náš postup vás naučí rutine, vďaka ktorej zistíte, že starostlivosť o altánok môže byť jednoduchá a nemusí stáť priveľa peňazí. „Žiaľ, 99 percent zákazníkov sa napriek pôvodným predsavzatiam stará o svoje altánky až vtedy, keď je zle. Pravidelnú údržbu zanedbávajú a všimnú si až takú chybu, ktorú by prehliadol len slepý. Náprava je však potom náročná a drahá,“ varuje na záver stolár Martin Kochan.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokDoprajte deťom zdravé hranie
Ďalší článokRozhovor s umeleckým rezbárom: „Drevené zruby do viníc nepatria“
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno