lazúra na drevo, lazúra na drevo do exteriéru, lazúra na vonkajšie drevo

Drevo a drevené prvky dodávajú domom a záhradám nádych prirodzenosti a pocit harmónie s prírodou. Avšak, ak si zvolíme tento materiál, musíme rátať aj s vyššou mierou starostlivosti a údržby. Práve preto je nevyhnutné zvoliť si správne ochranné prostriedky a nátery. Ako sa rozhodovať medzi typmi lazúr a kedy ich je správne použiť?

Ploty, záhradný nábytok, terasy, altánky, prístrešky, lavičky, preliezačky či celé chaty – drevo ponúka takmer neobmedzené možnosti využitia, čo ide ruka v ruke s následným ošetrením a náterom, napríklad lazúrou. V tomto prípade ide o veľmi populárny typ ošetrenia pre drevené povrchy. Lazúra predstavuje polopriesvitný povrchový náter, ktorý zvýrazní peknú a prirodzenú kresbu dreva. Keďže je paropriepustná, zároveň mu umožňuje dýchať a poskytuje mu tiež ochranu pred neduhmi počasia, ale aj mastnotou či jemnejšími chemikáliami a čistiacimi prostriedkami. Práve preto sú lazúry obľúbené nielen v interiéri, ale aj exteriéri.

Sú lazúry vhodné pre všetky druhy dreva?

Každý typ dreva má sčasti odlišné vlastnosti. Je rozdiel, či ide o drevo nové alebo staré, mäkké či tvrdé, ale všetko závisí aj od toho, ako je upravený jeho povrch. Ak chceme využiť tenkovrstvovú lazúru, odporúča sa to najmä pri ochrane mäkkých druhov dreva, ktoré sú oveľa nasiakavejšie. Náter sa tak dostane do väčšej hĺbky.

lazúra na drevo, lazúra na drevo do exteriéru, lazúra na vonkajšie drevo

Pri voľbe druhu náteru je dôležité myslieť aj na to, kde sa bude drevený výrobok nachádzať. Keďže lazúry disponujú vlastnosťami, ktoré materiály chránia pred poveternostnými podmienkami, možno ich využiť aj v exteriéri. Prítomnosť farebných pigmentov slúži na naviazanie častíc UV filtra, vďaka čomu je drevo chránené pred slnečným žiarením.

Náš tip

Ak ste sa rozhodli použiť lazúru, venujte maximálnu pozornosť odporúčanej spotrebe, ktorá je uvedená na obale. Kvalitnú a trvalú ochranu totiž drevu poskytne len vtedy, ak dodržíte pokyny stanovené výrobcom, vrátane počtu náterov.

Samozrejme, žiadna lazúra nevydrží naveky. Ak je ošetrené drevo vystavené dažďu, mrazu, vlhkosti či silnému slnku príliš často, je vhodné lazúru obnovovať častejšie, a nie až po uvádzanej dĺžke životnosti. Základom je pravidelná kontrola drevených prvkov. Dôležité je tiež vedieť, kedy zvoliť hrubovrstvovú a kedy tenkovrstovú lazúru. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Tenkovrstvová (laková) lazúra:

 • Je redšia, dobre vsakuje do dreva a vytvára na ňom tenkú ochrannú vrstvu – neviditeľný matný film.
 • Obsahuje UV filtre a látky odolné voči vode, vďaka čomu odpudzuje vlhkosť.
 • Rýchlo zasychá a jednoducho sa aplikuje.
 • Je vhodná pre mäkšie druhy dreva a rozmerovo menej stabilné drevo.
 • Zvyčajne ju treba obnovovať každé 2 až 3 roky.

TIP

Ak máte záujem o príklady tenkovrstvových lazúr, uvádzame vám pár z nich:
Bori tenkovrstvová lazúra,
Belinka Lasur.

Hrubovrstvová (olejová) lazúra:

 • Je hustejšia, vďaka čomu nesteká.
 • Ideálna pre rozmerovo stabilné drevo (okná, dvere) a drevo vystavené náročnejším klimatickým podmienkam.
 • Vytvorí na povrchu dreva hrubší ochranný film.
 • Obsahuje podiel živice, ale aj UV absorbéry, vosky a látky, ktoré zachytávajú voľné radikály.
 • Zabezpečuje ľahšie čistenie a umývanie ošetreného povrchu.
 • Používa sa najmä na miestach, ktoré nie sú natoľko chránené, resp. zakryté.
 • Nevýhodou je, že môže popraskať.
 • Jej životnosť je približne 5 až 6 rokov.

TIP

Ak máte záujem o príklady hrubovrstvových lazúr, uvádzame vám pár z nich:
Bori laková lazúra,
Belinka TopLasur UV Plus.

lazúra na drevo, lazúra na drevo do exteriéru, lazúra na vonkajšie drevo

Ako rozoznať kvalitu lazúry?

Jednoduchým parametrom, ktorým porovnávame lazúry, je výdatnosť produktu. Tento údaj sa uvádza na každom balení a vraví, akú veľkú plochu s daným množstvom môžeme natrieť. Taktiež je dobré všimnúť si, koľko náterov je potrebných na dostatočnú ochranu. Výrobcovia totiž výdatnosť uvádzajú väčšinou len pre jednu vrstvu.

Druhým dôležitým číslom je obsah účinných látok danej značky či typu lazúry. Práve tieto látky zabezpečujú následnú ochranu dreva pred poveternostnými podmienkami a UV žiarením. Platí, že čím väčšie percento účinných látok lazúra obsahuje, tým kvalitnejší výrobok máte k dispozícii. Na trhu nájdeme balenia s 25 % až 70 % ochranných zložiek. Toto číslo sa dá nájsť v sprievodných letákoch, v technických listoch alebo na internete.

Užitočné tipy na záver:

 • Ak pracujete so starším drevom, dôkladne ho pred nátermi prebrúste a očistite od starých lakov či farieb.
 • Povrch dreva treba zdrsniť brúsnym papierom aj pred ďalším náterom lazúry. Ak je stará vrstva príliš opotrebovaná, je ideálne použiť elektrickú brúsku.
 • Pred samotným nanesením lazúry je potrebné napustiť drevo impregnačným náterom, ktorý obsahuje látky proti plesniam, hubám či červotočom a znižuje tiež nasiakavosť dreva. (Príkladom impregnačného náteru je Bori impregnácia s biocídom W, Belinka Base alebo Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze).
 • Pre dostatočnú silu a odolnosť lazúry naneste na drevo dva až tri nátery, resp. podľa odporúčania výrobcu.
 • Po roku od nanesenia prvého náteru je vhodné všetky časti dreva vystavené poveternostným vplyvom ešte raz pretrieť vybranou lazúrou. Drevo sa totiž v prvom roku od montáže prispôsobuje mikroklíme okolia – rozpína sa a zmršťuje, v dôsledku čoho môžu vznikať na povrchu náteru veľmi malé praskliny.
 • Následnú obnovu lazúrového náteru robte zavčasu – ešte skôr, ako dôjde k očividnému poškodeniu. Ak sa opakovaný náter nevykoná včas, stará vrstva sa potom veľmi ťažko odstraňuje a drevený materiál sa rýchlejšie ničí.

Predchádzajúci článokRozhovor s hercom Milanom Ondríkom: K rezbárstvu nedopomáha dokonalosť, ale nedokonalosť
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Kuchyne na mieru, z ktorých dýcha drevo
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno