farebny-nater-okno-zavesy-slnecnice-dreveny-dom-dekoracie

Na krásnom záhradnom nábytku vedia slnko a dážď zanechať poriadnu stopu. Drevené výrobky, na rozdiel od tých plastových, pracujú oveľa rýchlejšie a treba im dopriať ochranu a pravidelnú údržbu. Vývoj a vylepšenia prostriedkov na ošetrenie dreva sa podieľajú na tom, že dnešné náterové hmoty chránia a zvýrazňujú vzhľad dreva, alebo, naopak, môžu prekryť jeho kresbu krásnymi farbami od výmyslu sveta.  

Správnou kombináciou produktov môžete drevo ochrániť proti nežiaducim vplyvom a vylepšiť jeho krásu dekoratívnym náterom, dôležité je však dodržať určitú postupnosť. Impregnácie a dekoratívne povrchové nátery sa navzájom dopĺňajú, používajte ich preto v kombinácii. Majú svoj špecifický účel a nie sú navzájom zameniteľné.  

Impregnácia ako preventívna ochrana

Základnou ochranou dreva je impregnácia, ktorá preniká hlboko do jeho štruktúry. Chráni drevo pred hmyzom, plesňami a drevokaznými hubami. Túto preventívnu ochranu by ste mali používať ako prvý náter. Aby sa z dreva nevymýval, zafixujte ho vrchným náterom v podobe lazúry, laku alebo farby. 

Na čo si dať pozor?

 • Dodržte správnu postupnosť – drevo je potrebné najskôr naimpregnovať a potom zapečatiť impregnáciu povrchovým náterom.  
 • V obytných miestnostiach nie je použitie impregnácie zvyčajne potrebné. Používa sa predovšetkým tam, kde je drevo vystavené vplyvom počasia alebo vlhkosti, v interiéri sú to kuchyňa, kúpeľňa či pivničné priestory. 
 • Impregnácia je chemickým štítom proti drobným organizmom, nie však proti vlhkosti a UV žiareniu. 
 • Nekombinujte výrobky, ktoré nie sú kompatibilné a nemiešajte nátery rozličných obchodných značiek. Špeciálne aditíva v náteroch by mohli v nesprávnej kombinácii spôsobiť mliečny alebo škvrnitý vzhľad povrchu.  

farebny-nater-dreveny-dom-zahrada-architektura-plot-strom-jesen

Lazúra zvýrazní kresbu dreva

Lazúry sú polopriesvitné nátery, ktoré nechávajú štruktúru dreva viditeľnú. Ochraňujú drevo pred účinkom UV žiarenia a zvýrazňujú jeho kresbu. Uprednostňujte tenkovrstvové lazúry pred hrubovstvými, mohli by popraskať pre pôsobenie mrazu a vody. Fakt, že náter je tenkovrstvový, zároveň umožňuje lepšiu paropriepustnosť a lepšiu toleranciu prirodzených dilatácií dreva.  

Na čo si dať pozor?

 • Pri lazúrach ovplyvňuje konečný vzhľad odtieňa mnoho faktorov, od prírodnej farby dreva, cez kvalitu opracovania, až po hrúbku vrstiev. 
 • Na drsnejšom povrchu dreva (menej obrúsenom) bude farebný odtieň lazúry výraznejší.  
 • Ak pod lazúru nepoužijete impregnáciu, jej farebný tón bude intenzívnejší. 
 • V interiéri, kde ide predovšetkým o dekoratívnu ochranu dreva, je hrúbka ochrannej vrstvy menej dôležitá ako v exteriéri. Lazúre stačia dve vrstvy.  
 • Náter lazúry by ste mali každý rok kontrolovať a lokálne opraviť prípadné mechanické poškodenia. Ak je príliš znehodnotený, úplne ho zrenovujte. Zistíte to testom odolnosti voči vode – naneste na povrch niekoľko kvapiek vody. Ak spôsobia na dreve mokrú škvrnu, je čas na renováciu.  

Dekoratívne nátery zamaskujú chybičky krásy

Okrem lazúry môžete na konečnú úpravu dreva použiť aj krycie farby. Krycie farby (emaily) sú povrchové nátery, ktoré drevo chránia pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi a zároveň ho dekoračne zafarbia, teda celkom prekryjú. Štruktúra dreva už nebude viditeľná. Zapamätajte si však, že krycie farby nie sú paropriepustné, preto je ich obnovovanie náročnejšie. 

Na čo si dať pozor?

 • Krycie farby nanášajte v kombinácii s vhodným základom. Sú to vrchné farby na drevo, ktoré sa používajú na povrch ošetrený základnou farbou. 
 • Krycími farbami môžete zmeniť odtieň dreva a obnoviť starý náter. Takisto nimi zamaskujete chybičky dreva a opravy tmelom.  
 • Veľmi tmavé odtiene akumulujú veľké množstvo tepla a drevo môže byť náchylné na prasknutie 
 • Pri krycích farbách (na rozdiel od lazúr) neexistuje jednoduchý test, ktorý by nám ukázal, kedy je obnova náteru nutná. Plochy je treba dôkladne prezrieť a hľadať prípadné praskanie, odlupovanie alebo mechanické poškodenie náteru.  
 • Pri použití dreva v exteriéri je potrebné použiť aj impregnáciu. 

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokProti šedi na drevených stavbách – ako zabrániť zosiveniu dreva?
Ďalší článokSeriál NATIERAME: Aká má byť správna hrúbka ochranného náteru?
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno