Drevené výrobky v exteriéri pracujú kvôli vlhkosti a poveternosti na rozdiel od tých plastových oveľa rýchlejšie, a preto im treba dopriať ochranu a pravidelnú údržbu. Dnešné náterové hmoty chránia a zvýrazňujú vzhľad dreva, alebo, naopak, môžu prekryť jeho kresbu krásnymi farbami od výmyslu sveta. Aký je rozdiel medzi ochrannými a dekoratívnymi nátermi a ktoré kedy použiť, aby na vašom krásnom záhradnom nábytku slnko a dážď nezanechali nežiaducu stopu?

Správnou kombináciou produktov môžete drevo ochrániť proti neželaným vplyvom a vylepšiť jeho krásu dekoratívnym náterom, dôležité je však dodržať určitú postupnosť. Impregnácie a dekoratívne povrchové nátery sa navzájom dopĺňajú, používajte ich preto v kombinácii. Majú svoj špecifický účel a nie sú navzájom zameniteľné.

Impregnácia je v exteriéri nutnosťou

Základnou ochranou dreva je impregnácia, ktorá preniká hlboko do jeho štruktúry. Chráni ho pred hmyzom, plesňami a drevokaznými hubami. Jej princíp spočíva v tom, že drevo nasýtite látkami, ktoré sú pre tieto škodlivé organizmy toxické. Impregnáciu ako preventívnu ochranu by ste mali používať ako prvý náter. Aby sa z dreva nevymývala, zafixujte ju vrchným náterom v podobe lazúry, laku alebo farby. Na ne môžete ešte aplikovať nejaký špeciálny prípravok, ktorý môže mať rôzne účely, ako napríklad zvýšenie odolnosti voči plesni a riasam (napríklad Belinka Belprotect) alebo zvýšenie vodoodolnosti a životnosti náteru (napríklad Belinka Belcare).

Impregnácia má svoj zmysel predovšetkým v exteriéri, kde je pre drevo nevyhnutnosťou. V interiéri nie je taká potrebná, ale môžete ju použiť aj tam. A to najmä v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou.

Na čo si dať pozor?

  • Dodržte správnu postupnosť – drevo je potrebné najskôr naimpregnovať a potom zapečatiť impregnáciu povrchovým náterom.
  • V obytných miestnostiach nie je použitie impregnácie zvyčajne potrebné. Používa sa predovšetkým tam, kde je drevo vystavené vplyvom počasia alebo vlhkosti, v interiéri sú to kuchyňa, kúpeľňa či pivničné priestory.
  • Impregnácia je chemickým štítom proti drobným organizmom, nie však proti vlhkosti a UV žiareniu.
  • Nekombinujte výrobky, ktoré nie sú kompatibilné, a nemiešajte nátery rozličných obchodných značiek. Špeciálne aditíva v náteroch by mohli v nesprávnej kombinácii spôsobiť mliečny alebo škvrnitý vzhľad povrchu. Okrem toho, niektoré zložky náterových látok sú navzájom nemiešateľné (napr. nátery na olejovej a vodnej báze), iné zas môžu vzájomne pôsobiť tak, že náter nikdy nevytvrdne.
  • Ak už raz bolo drevo napadnuté, vykonajte jeho sanáciu – základom je zistiť druh škodcu a rozsah poškodenia. Potom vyberte vhodný prostriedok.

Helios

Lazúra ochráni drevo pred mastnotou

Lazúry sú polopriesvitné nátery, ktoré ponechávajú štruktúru dreva viditeľnú. Ochraňujú drevo pred účinkom UV žiarenia a zvýrazňujú jeho kresbu. Tiež ho chránia pred mastnotou. Uprednostňujte tenkovrstvové lazúry pred hrubovrstvovými, mohli by popraskať pre pôsobenie mrazu a vody. Tenkovrstvové nátery zároveň umožňujú lepšiu paropriepustnosť a toleranciu prirodzených dilatácií dreva.

Medzi tenkovrstvovými a hrubovrstvovými lazúrami je jeden dôležitý rozdiel. Kým tenkovrstvové (olejové) do dreva úplne vsiaknu, hrubovrstvové (lakové) vytvoria na jeho povrchu vrstvu podobne ako lak. Tenkovrstvové sa tiež hodia na mäkké dreviny, menej vysušené drevo a exteriérové prvky, ako ploty, altánky a drevené konštrukcie. Hrubovrstvový náter je zasa ideálny pre tvrdé dreviny so stálym objemom a dokonalo vysušené drevo použité napríklad na výrobu dverí a okien.

Náš tip:

Pri výbere lazúry venujte pozornosť odporúčanej spotrebe a pokynom, aby ste zabezpečili kvalitnú a trvalú ochranu dreva. Medzi tenkovrstvové lazúry patrí napríklad Bori tenkovrstvová lazúra a Belinka Lasur, hrubovrstvové reprezentuje Belinka TopLasur UV Plus, Bori gélová lazúra či Bori lak lazúra.

Na čo si dať pozor?

  • Pri lazúrach ovplyvňuje konečný vzhľad odtieňa mnoho faktorov, od prírodnej farby dreva cez kvalitu opracovania až po hrúbku vrstiev.
  • Na drsnejšom povrchu dreva(menej obrúsenom) bude farebný odtieň lazúry výraznejší.
  • Ak pod lazúru nepoužijete impregnáciu, jej farebný tón bude intenzívnejší.
  • V interiéri, kde ide predovšetkým o dekoratívnu ochranu dreva, je hrúbka ochrannej vrstvy menej dôležitá ako v exteriéri. Lazúre stačia dve vrstvy.
  • Náter lazúry by ste mali každý rok kontrolovať a lokálne opraviť prípadné mechanické poškodenia. Ak je príliš znehodnotený, úplne ho zrenovujte. Zistíte to testom odolnosti voči vode – naneste na povrch niekoľko kvapiek. Ak spôsobia na dreve mokrú škvrnu, je čas na renováciu.
  • Tmavšie odtiene lazúr majú lepšiu odolnosť voči UV žiareniu a predĺžia životnosť dreva.

Dekoratívny náter prekryje štruktúru dreva

Okrem lazúry môžete na konečnú úpravu dreva použiť aj krycie farby. Krycie farby, alebo inak emaily, sú povrchové nátery, ktoré drevo chránia pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Zároveň ho dekoračne zafarbia, teda celkom prekryjú jeho štruktúru, na rozdiel od lazúr, ktoré zanechávajú štruktúru dreva viditeľnú. Zapamätajte si však, že krycie farby nie sú paropriepustné, preto je ich obnovovanie náročnejšie.

Krycie farby ponúkajú bohatý výber odtieňov, niektoré z nich dokonca imitujú farebnosť dreva. K obľúbeným v interiéri patrí napríklad biela či sivá farba na drevo, v záhrade sú to zase odtiene hnedej a zelenej, ale aj rôzne výrazné varianty. Namiešať si pritom môžete aj vlastné odtiene, a to kombinovaním rôznych tónov náterov toho istého druhu a značky.

Na čo si dať pozor?

  • Krycie farby nanášajte v kombinácii s vhodným základom. Sú to vrchné farby na drevo, ktoré sa používajú na povrch ošetrený základnou farbou.
  • Krycími farbami môžete zmeniť odtieň dreva a obnoviť starý náter. Takisto nimi zamaskujete chybičky dreva a opravy tmelom.
  • Veľmi tmavé odtiene akumulujú veľké množstvo tepla a drevo môže byť náchylné na praskanie.
  • Pri krycích farbách (na rozdiel od lazúr) neexistuje jednoduchý test, ktorý by ukázal, kedy je obnova náteru nutná. Plochy treba dôkladne prezrieť a hľadať prípadné praskanie, odlupovanie alebo mechanické poškodenie náteru.
  • Pri použití dreva v exteriéri je potrebné aplikovať aj impregnáciu.

Skúste to s olejmi na drevo

Na ochranu vonkajších drevených povrchov, ako sú podlahy či záhradný nábytok z odolných typov drevín, sa hodia aj oleje, ktoré prenikajú hlboko do štruktúry a zabraňujú vysychaniu či navlhnutiu dreva. Obsahujú látky, ktoré spomaľujú proces tvorby plesní.

Olej sa môže nanášať viacerými spôsobmi, vo väčšine prípadov je to však handričkou (okrem toho aj štetcom, valčekom, sprejom alebo ponorením). To, že je drevo dobre chránené, spoznáte podľa toho, že pri ďalšej aplikácii už olej neabsorbuje. Olejovanie ho však neuzatvorí, povrch je stále paropriepustný a náter umožňuje drevu dýchať. Takto impregnovaný povrch je odolný voči vode, vsiakne hlboko do pórov a vyplní ich.

Na čo si dať pozor?

  • Oleje na povrchu nevytvárajú ochranný film, drevo vystavené vplyvom počasia treba častejšie kontrolovať.
  • Impregnácia z rastlinných olejov sa hodí na povrchy z odolných typov drevín, ako sú tík, dub, gaštan, akácia a podobne.
  • Povrch dreva v exteriéri odporúčame obnovovať aspoň dvakrát za rok.
  • Ak olej nanášate handričkou, po použití ju namočte do vody alebo spáľte, aby nedošlo k jej samovznieteniu.

Zdroj: OP Wood

Náš tip

Prírodné oleje pôsobia ako ochrana a dekoračný náter v jednom, pretože zdôraznia prírodnú farbu a textúru dreva. Vyberať si môžete podľa toho, na aký drevený povrch sú určené. Na schodné povrchy ako podlaha na terase je vhodný napríklad Belinka Oil Decking, na nábytok v exteriéri Belinka Oil Exterier, v interiéri zas Belinka Oil Interier. Na povrchy, ktoré budú prichádzať do kontaktu s jedlom, napríklad stôl, sa odporúča Belinka Oil Food Contact.

Predchádzajúci článokČo ovplyvňuje finálny odtieň náteru na drevo?
Ďalší článokAko využiť staré palety – tipy, rady a nápady
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno