strom jaseň

Získať na svoje majstrovanie drevo s ideálnymi vlastnosťami, pevné, ale zároveň pružné a dobre opracovateľné, to sa niekedy môže zdať ako výzva. Ak má mať aj výrazný a oku lahodiaci vzhľad, ktorý nevidíte hocikde, platí to dvojnásobne. A predsa existuje. Pozrite sa na jaseňové drevo – jeho pútavá kresba vynikne medzi ostatnými materiálmi a ani nie je drahé.

Keď zháňame vhodné druhy dreva na svoje projekty do interiéru a exteriéru, zvyčajne hľadáme čo najviac informácií o nich, o ich vlastnostiach a odolnosti. Drevo z jaseňa patrí v tomto smere k najuniverzálnejším druhom. Ale poďme po poriadku.

Jaseň

Jaseň je listnatý strom z čeľade olivovitých (Oleaceae), ktorý rastie v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Existuje viacero druhov, pričom u nás je najznámejší jaseň štíhly (Fraxinus excelsior). Tieto stromy majú charakteristické zložené zúbkovité listy a v mladosti hladkú sivú kôru. U nás sa vyskytujú po celom Slovensku – najmä pri korytách riek a v lužných lesoch.

Typickou vlastnosťou jaseňa v prírode je jeho prispôsobivosť. Vo svete flóry udržiava istú rovnováhu, umožňuje rastlinám fungovať v symbióze. Obyčajne má veľmi rozsiahlu koreňovú sústavu a môže narásť až do výšky 40 metrov, bežne však dosahuje výšku do 18 metrov.

listy jaseňa

Aké má jaseň vlastnosti

Vzhľadom na výšku nie je problém vyrobiť z jaseňa dostatočne dlhé a široké fošne, ktorých výhodami pre remeselníkov sú najmä:

  • Pevnosť. Jaseň patrí medzi tvrdé dreviny, hustota jeho dreva je až 680 kg/m3. Je preto vhodný nielen na výrobu nábytku, ale aj na rôzne stavebné projekty.
  • Pružnosť. Drevo je elastické, čo ho robí vhodným aj na výrobu športového náčinia, kde je potrebná flexibilita.
  • Textúra a farba dreva. Drevo z jaseňa má atraktívnu kresbu, ktorá vzniká rozdielnou tmavosťou letokruhov. Patrí medzi drevá so svetlým odtieňom a veľmi často nevyžaduje ďalšie tónovanie či opracovanie. Jeho prirodzená krása sa dokonale hodí na výrobu dekoratívnych predmetov a povrchov.
  • Jednoduché spracovanie. S drevom z jaseňa sa remeselníkom a majstrom pracuje výborne. Rovnako dobre sa upravuje aj jeho povrch, či už ide o brúsenie, alebo finálny náter.
  • Dobrá dostupnosť. V našich končinách sa dá pomerne jednoducho dostať k jaseňovému drevu, aj keď tieto stromy bývajú často napadnuté hubovými chorobami.

jaseň - prierez kmeňa

Kde nájde jaseňové drevo využitie?

Vzhľadom na svoje fyzikálne vlastnosti a estetickú hodnotu má drevo z jaseňa pomerne široké možnosti využitia. Keďže nie je odolné voči škodcom tak ako napríklad dub, vhodné je najmä do interiéru. Najčastejšie sa používa ako drevo na nábytok vrátane stolov, stoličiek a skríň. Hodí sa aj na kuchynskú linku ako pekná a vysokoodolná pracovná doska.

Vedeli ste, že…

Tvrdosť a zároveň pružnosť tohto dreva ho predurčuje na výrobu športového náčinia, ako sú napríklad hokejky, biliardové palice, bejzbalové pálky, a vďaka jeho pružnosti je ideálne aj na výrobu lukov. V telocvičniach sa dá použiť na rôzne prvky gymnastického náradia, napríklad na kruhy. Ale vyrábajú sa z neho aj sánky či lyže.

Drevo z jaseňa sa veľmi často používa aj na výrobu drevených podláh a parkiet, pretože je odolné voči opotrebovaniu a má príjemný vzhľad. Majstri a remeselníci ho často volia aj na vytváranie umeleckých diel, sôch a rôznych drevených doplnkov.

podlaha z jaseňového dreva
Podlaha z jaseňového dreva

Ako sme spomenuli, dá sa použiť aj v exteriéri – v minulosti ho naši predkovia bežne používali na konštrukciu vozov či hospodárskeho náčinia vystaveného zlým poveternostným podmienkam. Aj dnes ho možno použiť na rôzne exteriérové prvky, ako napríklad vonkajší nábytok, ale nehodí sa tam, kde dochádza ku kontaktu so zemou.

Niektorí výrobcovia však používajú jaseňové drevo z dovozu, ktoré upravujú špeciálne pomocou tepla, čím výrazne zvyšujú jeho odolnosť. Takéto drevo potom slúži na stavbu terás a na vonkajšie obklady (podobne ako tatranský profil).

Ako ošetriť drevo z jaseňa

Vzhľadom na to, že jaseň má peknú kresbu, bola by škoda schovávať ju pod krycou farbou. Ako nátery sú preto vhodnejšie oleje, lazúrylaky, ktoré umožnia kráse tohto dreva vyniknúť. Pri použití v exteriéri je nevyhnutné aplikovať aj impregnáciu, ktorá zlepší jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom a drevokazným škodcom.

Tip pre vás

Na ochranu a zvýraznenie krásy jaseňového dreva môžete na produkty určené do interiéru použiť napríklad lazúru Belinka Interier. Vo vlhkých miestnostiach sa odporúča drevo aj naimpregnovať, preto pod lazúru naneste produkt Belinka Impregnant. Z olejov je vhodný napríklad olej Belinka Oil Interier.

Predchádzajúci článokVýroba vianočného stromčeka z dreva: inšpirujte sa
Ďalší článokVonkajší náter na drevo: ktorú lazúru do exteriéru zvoliť?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.