drevené debničky v interiéri

Drevené debničky sa stali hitom v interiéroch a jedným z najuniverzálnejších úložných riešení. Začali ako zaujímavé dekorácie na vyplnenie prázdnych miest, neskôr odvážne nahradili hlavné kusy nábytku. Sú ako stvorené pre domácich majstrov, ktorí majú fantáziu a neboja sa k sebe domov vpustiť dávku neopozeranej originality. Ak sa s touto myšlienkou už dlhšie pohrávate, nenechajte si ujsť atraktívne tipy, ako využiť drevené debničky a dať im nový účel použitia.

Ak sa povie drevená debnička, v predstave väčšiny z nás sa vynorí jednoduchá konštrukcia z dreva, ktorá je určená na prenášanie a uskladnenie ovocia, zeleniny, potravín a iných vecí. Jej miesto je zvyčajne v komore a v pivnici. V poslednom čase nám však vynaliezaví majstri ukazujú desiatky rozmanitých možností, ako nimi zariadiť aj domácnosť, a to originálne, cenovo dostupne a s výnimočnou variabilitou. Ako začať? Inšpirácia k nám prichádza z mnohých strán – a zdá sa, že v tomto prípade je zdroj neobmedzený.

Nápady na police z debničiek do kuchyne

Kuchyňa je miestom, kde je po čase vždy málo úložného priestoru. Drevené debničky pospájané do políc a regálov ponúknu zaujímavý odkladací priestor, ktorý pôsobí vzdušne a nezruinuje váš finančný rozpočet. Dobrou voľbou je symetrické rozmiestnenie, no netreba sa báť ani menej tradičného nesúmerného rozostavenia. Citlivo zvolená farebnosť podčiarkne priestor a nový regál z debničiek krásne vyplní inak prázdnu a nevyužitú stenu.

Voľte debničky dostatočne hlboké. Zachovajú si lepšiu stabilitu a zmestí sa do nich aj objemnejší kuchynský riad. Ak máte deti horolezcov, nevyhnutnou požiadavkou je vzájomné prepojenie konštrukcie skrutkami a fixácia o stenu.

regál z drevených debničiekdrevené debničky v kuchynidrevené debničky v kuchynidrevené debničky v kuchyni

Tip pre vás

Ak chcete debničky využívať v kuchyni, ako náter môžete použiť olej Belinka Oil Food Contact, ktorý je vhodný na drevo v styku s potravinami.

Originálna obývačka vlastnými rukami

V podobnom nápade sa môže niesť aj zariaďovanie obývačky. Už dve či tri samostatné drevené debničky sú ideálnym odkladacím priestorom na noviny, vankúše a deky. Väčšie pevné kusy stačí otočiť, doplniť štýlovou čalúnenou poduškou a razom máte lavičku alebo taburety na sedenie či vyloženie nôh. Váš štýl ukážkovo odprezentuje regál z debničiek zaplnený knihami, fotkami alebo suvenírmi z dovoleniek. Na prvý pohľad určite zaujmú aj debničky ako jednoduché závesné police. Odvážnejší kutilovia sa môžu smelo pustiť do realizácie konferenčného stola z debničiek.

drevené debničky v interiéridrevené debničky v interiéridrevené debničky v interiéridrevené debničky v interiéri

Praktická a útulná spálňa v prírodnom duchu

Máte na zariaďovanie interiéru vyhradený rozpočet, no od istého okamihu improvizujete? Tejto improvizácie sa nebudete chcieť vzdať. Jednoduché nočné stolíky z drevených debničiek sú skutočne originálnou záležitosťou, ktorej sa nedá nič vytknúť po stránke funkčnosti ani estetiky. Okrem miesta pri čele postele debničky dobre poslúžia aj uložené vedľa seba – ako nízka komoda. Dokonca si trúfnu vylepšiť malý pracovný kútik. Počas jedného aktívneho popoludnia tak obratom ruky získate veľa odkladacieho priestoru naviac.

drevené debničky v spálnidrevené debničky v spálnidrevené debničky v spálnidrevené debničky v interiéri, pracovný kútik

Náš tip

Pre zachovanie viditeľnej štruktúry dreva a súčasné podčiarknutie jeho krásy aplikujte na debničky lazúru alebo olej. Použiť môžete napríklad Belinka Lasur, Bori tenkovrstvovú lazúru alebo Belinka Oil Interier.

Výnimočná hravosť v detskej izbe

Milovníci dreva vedia, že jeho prítomnosť má v detskej izbe svoj význam. Pôsobí upokojujúco, je príjemné na dotyk, nesie v sebe harmóniu a pocit domova. Koniec koncov, drevené hračky nikdy nevyjdú z módy a sú natoľko trvácne, že vydržia generácie. Z precízne opracovaných debničiek z prírodného dreva vytvoríte nielen úložný box na hračky, ale aj celú zostavu na stenu, ktorá bude hýriť originalitou a vysokou účelnosťou.

Takáto zostava môže byť variabilná, v optimálnej výške pre dieťa – a na rozdiel od drahého detského nábytku, z ktorého o pár rokov vyrastie, prekvapí aj priaznivou cenou. Voľte kvalitné debničky bez poškodenia a dbajte na ich stabilitu, najmä ak máte niektoré z nich v úmysle použiť ako konzoly pre prvý detský stôl.

drevené debničky v detskej izbedrevené debničky v detskej izbe

Náš tip

Debničkám v detskej izbe dodáte veselosť a hravosť krycími farbami. Dobre je vyberať také, ktoré sú vhodné aj na hračky, ako je napríklad Tessarol akrylový email satén.

Vo vintage štýle

Práve na drevených debničkách ukazuje vintage štýl svoju jedinečnosť. Nemusíte čakať, kým sa krycia farba na povrchu opotrebuje a na istých miestach zošúcha. Na debničky najskôr aplikujte kryciu farbu alebo lazúru aspoň v dvoch vrstvách. Po vysušení vezmite brúsny papier a jemným tlakom odstráňte časť vrchnej vrstvy náteru tak, aby sa čiastočne odhalilo pôvodné drevo. Takto vytvoríte oku lahodiace prirodzené opotrebovanie povrchu – patinu – a debničke dodáte požadovaný vintage nádych.

drevené debničky vo vintage štýlevintage drevené debničky

Ako drevené debničky ošetriť?

Zaujímavé druhy nábytkov môžete vytvárať z drevených debničiek, ktoré sa u vás doma nahromadili, ale aj z nových debničiek istého typu a rozmerov, ak máte o svojom projekte konkrétnu predstavu.

Drevo je na bežných debničkách zvyčajne bez úpravy – teda bez ochranného a povrchového náteru. Nie je to na škodu, hoci možno na prvý pohľad to tak vyzerá. Máte totiž príležitosť, aby ste im po prebrúsení dali prostredníctvom náteru taký vzhľad, vďaka ktorému perfektne zapadnú na miesto určenia.

Pri starších debničkách nezabudnite skontrolovať prítomnosť škodcov, húb či hniloby, aby ste sa zo svojho „debničkového projektu“ mohli tešiť čo najdlhšie a aby sa zároveň nestal rizikom pre drevo u vás doma. Ak sú debničky zaprášené a špinavé, potrebujú najskôr očistiť. Následne ich prebrúste brúsnym papierom alebo brúskou, utrite a až potom aplikujte nátery.

drevené debničky v interiéri

Ak sa chystáte drevené debničky inštalovať do kúpeľne, prípadne umiestniť do exteriéru, myslite vopred na to, že ide o miesta so zvýšenou vlhkosťou. Okrem lazúry alebo laku preto nepodceňte ani aplikáciu impregnácie.

drevená debnička v exteriéri

Tip pre vás:

Okrem aplikácie náterov je alternatívou pri úprave drevených debničiek aj opaľovanie dreva. Pomocou horáka alebo teplovzdušnej pištole získajú mäkšie časti latiek tmavšiu farbu, čím sa viac zvýrazní kresba dreva. Táto metóda má zároveň vplyv na jeho životnosť. Opaľovanie pôsobí konzervačne, zvyšuje odolnosť povrchu a poskytuje ochranu pred škodcami. Pri opaľovaní dreva ihličnatých drevín (obrázok nižšie) a listnatých drevín vznikne rozdielny vizuálny efekt.

opálená debnička

Smelo do práce, aj keď ste začiatočník

Ak by sme chceli v krátkosti vystihnúť naše nadšenie, potom stačí povedať, že „S drevenými debničkami sa dá jednoducho čarovať.“. Sú skvelým oživením pre interiér, hodia sa na balkón, terasu a do záhrady. Môžu byť zavesené na stene, ale aj voľne položené na zemi, čo ocenia najmä tí, ktorí radi a často reorganizujú nábytok. Doplniť ich môžete o nožičky, kolieska, rôzne drevené či textilné prvky, ušká či úchytky. Na projekt s debničkami si môže trúfnuť aj domáci kutil začiatočník, pričom je veľká pravdepodobnosť, že sa mu plán dokonale podarí.

drevené debničky v interiéri

Tak čo, už viete, do výroby čoho sa pustíte? Bude to vylepšenie pracovného stola, šikovný odkladací priestor či stojan pre vaše obľúbené izbové rastliny? Alebo niečo úplne iné? Podeľte sa s nami o svoje výtvory na Facebooku.

Predchádzajúci článokSeriál NATIERAME: Najväčšie mýty o náteroch – týmto radám neverte
Ďalší článokKedy zvoliť tvrdé a kedy mäkké drevo?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.