preco-a-kedy-pouzivat-prirodne-oleje-a-vosky-na-drevo

Podčiarkujú prirodzený vzhľad a vlastnosti dreva, chránia pred nástrahami počasia a pred špinou. Vosk a olej na drevo sú prírodnou alternatívou na ochranu dreva s vysokou odolnosťou, a to v exteriéroch aj v interiéroch. Kedy zvoliť oleje a vosky, aké sú ich vlastnosti a ako ich správne nanášať? Poradíme vám.

Prečo zvoliť vosk a olej na drevo?

Drevo ošetrené olejmi alebo voskami si udržiava svoje prirodzené vlastnosti. Vďaka tomu, že povrch nie je uzavretý, môže drevo dýchať a tiež sa z neho uvoľňujú vonné silice. Drevo je na dotyk prirodzené a zároveň krásne vonia. Olej a vosk ho však účinne chránia aj pred plesňami, hmyzom, UV žiarením a vlhkosťou. Vosk a olej na drevo sú šetrné k životnému prostrediu a aj k drevu.

preco-a-kedy-pouzivat-prirodne-oleje-a-vosky-na-drevo

Vďaka svojim vlastnostiam sa oleje a vosky odporúčajú na pochôdzne plochy terasy alebo iné povrchy dreva, ktoré sa môžu poškodiť odratím. Výhodou týchto prípravkov je aj jednoduchá oprava v prípade mechanického poškodenia. Pri lakovaných povrchoch je renovácia zložitejšia a je potrebné odstrániť povrchovú vrstvu. Olejované alebo voskované povrchy ošetríte pomerne rýchlo a bez neporiadku.

Vosky, oleje na drevo a ich výhody:

 • Sú šetrné k drevu a životnému prostrediu.
 • Zvýrazňujú prirodzenú štruktúru, vlastnosti a vzhľad dreva. Drevo krásne vonia a zároveň je príjemné na dotyk.
 • Nevytvárajú film na povrchu, a teda nehrozí odlupovanie povrchovej vrstvy.
 • Mechanické poškodenia sa dajú jednoducho a rýchlo odstrániť.
 • Sú vhodné pre všetky typy dreva, niektoré vzácne druhy si vyžadujú špecifický typ oleja.
 • Chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi, drevokaznými parazitmi, ale aj pred mechanickým poškodením – napríklad pri vyšliapaní podlahy.
 • Prenikajú hlboko do dreva.
 • Predstavujú ekologickejšiu formu impregnácie.
 • Niektoré vosky sú dokonca vhodné na drevo vystavené veľkej vlhkosti, napríklad v kúpeľni alebo v saune.

Aké drevo môžete ošetrovať olejom a voskom?

Oleje a vosky sú vhodné na drevo v exteriéri, ako aj v interiéri. Keďže sa neodlupujú, sú vhodné aj na terasy a podlahy. Vytvrdzovací olej na drevo dokonca tvorí odolnú povrchovú úpravu. V exteriéroch môžete olej a vosk použiť na ošetrenie altánku, terasy, dverí, okien a záhradného nábytku. V interiéri nimi ošetríte nábytok aj podlahy. Nemusíte sa báť ani vlhkosti, pretože niektoré vosky sú vhodné aj do vlhkých interiérových priestorov.

TIP

Ak hľadáte oleje na drevo, ktoré sú vyrobené z prírodných zložiek a sú šetrné k zdraviu a životnému prostrediu, odporúčame vám Belinka oleje.

preco-a-kedy-pouzivat-prirodne-oleje-a-vosky-na-drevo
Foto: DFS

Vosky a oleje sú vďaka svojmu zloženiu šetrné aj k vášmu zdraviu. Všetky druhy dreva môžu byť ošetrené olejom alebo voskom. Niektoré vzácne druhy dreva si však vyžadujú konkrétny typ oleja.

Ako postupovať pri olejovaní a voskovaní dreva?

 • Drevo by malo byť hladké, dostatočne opracované, oprášené, suché a očistené od mastnôt.
 • Olej pred použitím premiešajte a na nanášanie použite handru, ktorá nezanecháva vlákna. Olej alebo tekutý vosk môžete naniesť aj štetcom, špachtľou, striekaním a dokonca aj ponáraním.
 • Ideálny postup je taký, že olej vylejete na povrch dreva a následne ho rozotriete handrou. Vrstva oleja by mala byť dostatočne výdatná, aby sa olej ihneď nevsiakol, ale zanechal na povrchu vrstvu. Olej následne nechajte vsakovať 5 – 20 minút.
 • Povrch potom očistite a vyleštite nenasiakavou handrou alebo nasiaknutým papierom.
 • Tento postup vám odporúčame opakovať po 24 hodinách, riaďte sa však presnými pokynmi výrobcu.
 • Handru, štetce alebo iné použité náradie po olejovaní ihneď umyte mydlom a vodou, priemyselným liehom alebo nitro riedidlom.

POZOR

Nikdy neodhadzujte väčšie množstvo handier nasiaknutých olejmi (napríklad aj fermežou) do uzavretých nádob! Môže dôjsť k ich samovznieteniu.

Na čo treba myslieť pri olejovaní a voskovaní?

Olej na drevo a vosk je potrebné vyberať dôsledne. Najlepšie totiž je, keď budú drevené plochy opätovne ošetrované rovnakým prípravkom. Raz až dvakrát ročne drevené plochy skontrolujte a znovu natrite olejom alebo voskom. Drevo musí byť dostatočne suché, aby sa olej dostal hlboko dovnútra. Zároveň by mal byť povrch hladký a opracovaný, inak na ňom môžu vzniknúť škvrny a fľaky. Ak sa rozhodnete pre voskovanie či olejovanie, v neposlednom rade nikdy nezabúdajte na bezpečnosť pri práci.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno