
Podčiarkujú prirodzený vzhľad a vlastnosti dreva, chránia pred nástrahami počasia a pred špinou. Vosk a olej na drevo sú prírodnou alternatívou na ochranu dreva s vysokou odolnosťou, a to v exteriéroch aj v interiéroch. Kedy zvoliť oleje a vosky, aké sú ich vlastnosti a ako ich správne nanášať? Poradíme vám.
Prečo zvoliť vosk a olej na drevo?
Drevo ošetrené olejmi alebo voskami si udržiava svoje prirodzené vlastnosti. Vďaka tomu, že povrch nie je uzavretý, môže drevo dýchať a tiež sa z neho uvoľňujú vonné silice. Drevo je na dotyk prirodzené a zároveň krásne vonia. Olej a vosk ho však účinne chránia aj pred plesňami, hmyzom, UV žiarením a vlhkosťou. Vosk a olej na drevo sú šetrné k životnému prostrediu a aj k drevu.
Vďaka svojim vlastnostiam sa oleje a vosky odporúčajú na pochôdzne plochy terasy alebo iné povrchy dreva, ktoré sa môžu poškodiť odratím. Výhodou týchto prípravkov je aj jednoduchá oprava v prípade mechanického poškodenia. Pri lakovaných povrchoch je renovácia zložitejšia a je potrebné odstrániť povrchovú vrstvu. Olejované alebo voskované povrchy ošetríte pomerne rýchlo a bez neporiadku.
Vosky, oleje na drevo a ich výhody:
- Sú šetrné k drevu a životnému prostrediu.
- Zvýrazňujú prirodzenú štruktúru, vlastnosti a vzhľad dreva. Drevo krásne vonia a zároveň je príjemné na dotyk.
- Nevytvárajú film na povrchu, a teda nehrozí odlupovanie povrchovej vrstvy.
- Mechanické poškodenia sa dajú jednoducho a rýchlo odstrániť.
- Sú vhodné pre všetky typy dreva, niektoré vzácne druhy si vyžadujú špecifický typ oleja.
- Chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi, drevokaznými parazitmi, ale aj pred mechanickým poškodením – napríklad pri vyšliapaní podlahy.
- Prenikajú hlboko do dreva.
- Predstavujú ekologickejšiu formu impregnácie.
- Niektoré vosky sú dokonca vhodné na drevo vystavené veľkej vlhkosti, napríklad v kúpeľni alebo v saune.
Aké drevo môžete ošetrovať olejom a voskom?
Oleje a vosky sú vhodné na drevo v exteriéri, ako aj v interiéri. Keďže sa neodlupujú, sú vhodné aj na terasy a podlahy. Vytvrdzovací olej na drevo dokonca tvorí odolnú povrchovú úpravu. V exteriéroch môžete olej a vosk použiť na ošetrenie altánku, terasy, dverí, okien a záhradného nábytku. V interiéri nimi ošetríte nábytok aj podlahy. Nemusíte sa báť ani vlhkosti, pretože niektoré vosky sú vhodné aj do vlhkých interiérových priestorov.

Vosky a oleje sú vďaka svojmu zloženiu šetrné aj k vášmu zdraviu. Všetky druhy dreva môžu byť ošetrené olejom alebo voskom. Niektoré vzácne druhy dreva si však vyžadujú konkrétny typ oleja.
Ako postupovať pri olejovaní a voskovaní dreva?
- Drevo by malo byť hladké, dostatočne opracované, oprášené, suché a očistené od mastnôt.
- Olej pred použitím premiešajte a na nanášanie použite handru, ktorá nezanecháva vlákna. Olej alebo tekutý vosk môžete naniesť aj štetcom, špachtľou, striekaním a dokonca aj ponáraním.
- Ideálny postup je taký, že olej vylejete na povrch dreva a následne ho rozotriete handrou. Vrstva oleja by mala byť dostatočne výdatná, aby sa olej ihneď nevsiakol, ale zanechal na povrchu vrstvu. Olej následne nechajte vsakovať 5 – 20 minút.
- Povrch potom očistite a vyleštite nenasiakavou handrou alebo nasiaknutým papierom.
- Tento postup vám odporúčame opakovať po 24 hodinách, riaďte sa však presnými pokynmi výrobcu.
- Handru, štetce alebo iné použité náradie po olejovaní ihneď umyte mydlom a vodou, priemyselným liehom alebo nitro riedidlom.
POZOR
Nikdy neodhadzujte väčšie množstvo handier nasiaknutých olejmi (napríklad aj fermežou) do uzavretých nádob! Môže dôjsť k ich samovznieteniu.
Na čo treba myslieť pri olejovaní a voskovaní?
Olej na drevo a vosk je potrebné vyberať dôsledne. Najlepšie totiž je, keď budú drevené plochy opätovne ošetrované rovnakým prípravkom. Raz až dvakrát ročne drevené plochy skontrolujte a znovu natrite olejom alebo voskom. Drevo musí byť dostatočne suché, aby sa olej dostal hlboko dovnútra. Zároveň by mal byť povrch hladký a opracovaný, inak na ňom môžu vzniknúť škvrny a fľaky. Ak sa rozhodnete pre voskovanie či olejovanie, v neposlednom rade nikdy nezabúdajte na bezpečnosť pri práci.