dom-dreveny-pristresok-odkvap-skalka-kvety-okno-strecha
Zdroj: domo.glass/sk

Letá sú stále horúcejšie. A pokiaľ chceme v zmysle súčasných trendov vytiahnuť obytné funkcie nášho domu do exteriéru, jednoznačne musíme počítať aj s ich zastrešením. V opačnom prípade by pobyt na rozpálenej nezatienenej terase nebol pôžitkom, ale utrpením.  

Prístreškov môže byť viacero typov a môžu byť vyrobené z viacerých materiálov. My, samozrejme, budeme hovoriť o dreve. Nielen preto, že tento portál je zameraný na drevo, ale najmä preto, že drevo je až neskutočne vhodný materiál na realizáciu drobných stavieb, prístreškov či rôznych iných zastrešení. 

Drevené prístrešky

Drevené prístrešky sú vlastne drobné doplnkové stavby, ktorých hlavnou úlohou je spravidla chrániť ľudí, ako aj ich majetok, uskladnený materiál a rôzne zariadenia. Môžeme mať drevený prístrešok pre záhradný traktor, ale takisto pre automobil. Drevený prístrešok takto supluje niekoľkonásobne drahšiu murovanú garáž. V prípade doplnkových prístreškov, napojených na obytnú zónu domu, zase stavby prinášajú vytúžený tieň, vhodný na príjemné posedenie. Musíme mať však na pamäti aj otázku sprievodného neželaného zatemnenia obývacieho priestoru v interiéri – a či by teda nebolo vhodnejšie uvažovať aj nad materiálmi prepúšťajúcimi svetlo. 

Aké sú varianty riešenia?

Pokiaľ chceme vytvoriť útulnú zónu na posedenie v príjemnom chládku, ľahký drevený prístrešok je vítaným doplnkom. Mnohí stavebníci však váhajú s použitím dreva pri moderne poňatých stavbách, pretože drevo sa im zdá byť „príliš rustikálne“. Záleží však na tvare materiálu, na tom, či použijeme dekoratívne vykrojenia (cifry) a takisto na povrchovej úprave. Drevo možno pokojne použiť k akejkoľvek stavbe, len ho treba správne poňať: k rustikálnej stavbe rustikálne, k dekoratívnej dekoratívne, k minimalistickej minimalisticky.   

Hlavnú nosnú konštrukciu teda môžeme riešiť z dreva. Ide najmä o stojky a krokvy. Čo sa týka samotného zastrešenia, naň môže byť použitá klasická krytina. Ak však použijeme klasickú (nepriehľadnú) krytinu, neželaným sprievodným efektom pre nás bude, že priľahlý interiér nebude mať dostatok svetla. Počas dvoch či troch horúcich mesiacov by nám to možno až tak neprekážalo, avšak počas deviatich zvyšných mesiacov je toto absolútne neprijateľné, pretože budeme musieť v interiéri počas dňa svietiť. 

drevena-garaz-zahrada-stromy-kvety-travnik-architektura-dreveny-altan-bicykel
Zdroj: drevodom.sk

Vítaným variantným riešením je komôrkový polykarbonát (lexan, macrolon) v „dymovom“ vyhotovení. Ten terasu zastreší, čiastočne zatieni a pritom umožní, aby do interiéru počas roka prúdilo akceptovateľné množstvo svetla. Ak však bude terasa orientovaná na juh alebo západ, a my budeme chcieť dosiahnuť skutočný chládok, je dosť pravdepodobné, že aspoň počas troch letných mesiacov budeme musieť počítať aj s prídavným tienením. Najjednoduchším a najlacnejším je tienenie vo forme rákosovej rohože, rozprestrenej na polykarbonáte. 

Ako to vymyslieť a zrealizovať

Za názorný príklad si zoberme prístrešok s rozmermi 5 × 3 m s drevenou konštrukciou, ktorú budeme prekrývať „dymovým“ komôrkovým polykarbonátom. Ním môžeme počas leta terasu doplnkovo pritemňovať. Pokiaľ sme dostatočne zruční (prípadne sa máme s kým poradiť), najskôr si zhotovme okótovaný výkres, pretože sa nám bude nielen ľahšie robiť, ale aj ľahšie počítať materiál na prístrešok. Budeme teda potrebovať: 2 nosné hranoly, 6 kusov stojok (oboje môžu mať spoločnú hrúbku 10 × 10 cm) a 6 krokiev (5 × 20 cm) – všetko drevo musí byť hobľované. Ohobľovaný materiál si môžeme doviesť aj v združených dĺžkach a doma narezať na mieru. U predajcu polykarbonátu si môžeme nechať narezať 6 kusov tabúľ s rozmerom 3,5 × 1 m.  

Poraďme sa s predajcom, koľko a aké kotviace prvky budeme potrebovať (vrátane prekrývacích líšt) a pozorne si prečítajme aj zásady kotvenia polykarbonátu, aby nám nezatekal alebo, napríklad, nevydával vŕzgavé zvuky spojené s rozpínaním. Pokiaľ máme aspoň základné skúsenosti s prácou s drevom a zídeme sa k stavbe traja alebo štyria, môžeme sa bez obáv pustiť do práce.  

Začíname stavbou nosnej konštrukcie, čo by sme mali zrealizovať za jeden deň. Ideálne je na konci dňa konštrukciu natrieť a na druhý deň položiť akrylát. Akrylátové platne je potrebné podkladať gumenými podložkami a nechávať medzi nimi dilatačné medzery v zmysle pokynu výrobcu (predajcu), pretože strieška bude vystavená veľkému tepelnému namáhaniu. Za víkend by traja či štyria zruční domáci majstri mali pergolu kompletne postaviť. 

Rozpočet

Pokiaľ by sme chceli porovnať, za akú cenu sa takýto typ prístrešku dá zadovážiť dodávateľským spôsobom a svojpomocnou montážou, tak takýto prístrešok na kľúč ponúkajú firmy za viac ako 2000 eur. Najdrahšie ponuky prekračujú sumu 3000 eur. Takže ako strednú cenu (materiál + práca) si zoberme napríklad 2500 eur. 

zahrada-stromy-kvety-travnik-architektura-dreveny-altan-mostik
Zdroj: drevodom.sk

Pokiaľ spočítame nákup všetkého materiálu (a nerátame prácu), svojpomocne dokážeme takýto prístrešok zrealizovať v cene do 600 eur, pričom polykarbonát by mal vyjsť do 200 eur, kotviace príslušenstvo ku krytine do 60 eur, ohobľované rezivo do 180 eur, ochranné a konzervačné nátery do 80 eur, skrutky a tesárske komponenty do 50 eur a klampiarske výrobky do 30 eur.  

V cene nie sú zahrnuté dopravné náklady, amortizácia náradia a energie. Takisto nie je v cene zahrnuté dodatočné sezónne pritemnenie, ktoré sa však dá realizovať formou (už spomenutých) rákosových rohoží (do 50 eur) alebo formou tieniacej spodnej plachty (takisto do 50 eur). Ak sme však povedali A, mali by sme povedať aj B: Pre takto koncipovanú terasu je určite najvhodnejším materiálom na podlahu takisto drevo. Nielenže bude skvele ladiť s prístreškom, ale drevená podlaha sa nám v lete nebude prehrievať.

Rozpočet v kocke 

 • komôrkový polykarbonát: 200 eur 
 • príslušenstvo k montáži: 60 eur 
 • rezivo: 180 eur 
 • skrutky + tesárske komponenty: 50 eur 
 • tery (+ lepidlá a tmely): 80 eur 
 • klampiarske výrobky: 30 eur 
 • SPOLU: 600 eur  

Na čo by sme mali pamätať pri realizácii

 • Uvedená stavba zastrešenej pergoly nie je náročná, avšak po estetickej stránke by mali detaily zodpovedať stvárneniu priznaných interiérových prvkov. Preto stojky, hranoly a krokvy nespájajme kovovými uholníkovými spojkami, ale radšej čapovaním.
 • Najskôr postavíme kompletnú drevenú konštrukciu, na ktorú môžeme aplikovať potrebné nátery. Ak by sa na pergole nachádzali praskliny, najskôr ich zatmeľte. Použite napríklad Bori akrylový tmel. Ak ste ešte pergolu vôbec neošetrovali, naneste na ňu najskôr impregnačný náter, ktorý ju ochráni pred vlhkosťou, škodcami, hubami a plesňami. Odporúčame vám impregnáciu Belinka Base a následne lazúru Belinka Lasur. Ak ste už pergolu ošetrovali, impregnačný náter vynechajte, ale ochráňte ju lazúrou Belinka Lasur.
 • Ak bývate na juhu Slovenska, počet nami uvedených krokiev (6) je postačujúci. Pokiaľ však bývate pod Tatrami, môžete krokvy umiestniť aj každých 50 cm.
 • Ak bývate v oblastiach, kde zvykne napadnúť veľa snehu, môžete zvýšiť spád zastrešenia z klasických 10 cm na 15 cm – na 1 m.
 • Po zaschnutí náterov (na druhý deň) začíname na drevenú konštrukciu upevňovať komôrkový polykarbonát.
 • Polykarbonátové platne majú jednu stranu odolnejšiu voči UV žiareniu. Táto strana musí smerovať pri kotvení nahor.
 • Na tento typ prístreškov je najlepšie používať mäkké drevo, úplne vyhovuje smrekové. Je dostatočne pevné a súčasne ľahšie ako tvrdé drevo, ktoré by bolo aj zbytočne drahé.
Helios Helios Helios Helios Helios Helios