dreveny-plot-zahrada-kvety-stromy-laty-biely-nater

Aj napriek rôznym alternatívam na trhu nedajú milovníci dreva dopustiť na tento prírodný materiál. Drevo má svoje neopakovateľné čaro a hodí sa ku klasickým aj moderným stavbám. Treba sa oň však poctivo starať. Poradíme vám, ako ochrániť plot pred hnitím, zosivením, zmodraním či škodcami. 

Drevo na rozdiel od kovu a plastu neustále pracuje. Negatívne naň vplýva UV žiarenie, vlhkosť, dážď, huby adrevokazný hmyz. Správna ochrana ešte pred jeho nasadením do konkrétnej konštrukcie je preto zásadná. Životnosť plotu ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako typ dreva, zasadenie do zeme, druh náteru a celková konštrukcia. 

Správny výber dreva je základ 

Najpredávanejším a cenovo najdostupnejším druhom dreva na plot je smrek. Je mäkký, dobre sa s ním pracuje a plot z neho dokážu postaviť aj domáci majstri, ktorí nemajú veľa náradia alebo skúseností. Životnosť smreka bez údržby 34 roky. Vďaka pravidelnej ochrane ju však dokážete niekoľkonásobne predĺžiť. 

Okrem smreka sa na ploty používa aj tvrdší dub alebo agát, ktoré patria medzi naše najodolnejšie drevá. Jadrové drevo agáta a duba má aj bez povrchovej úpravy spravidla životnosť 10 25 rokov, samozrejme, v závislosti od mnohých faktorov. Treba zároveň počítať s tým, že poveternosť si vyžiada daň v podobe zosivenia povrchu a trhliniek, za dlhé obdobie však nedôjde k deštrukcii. Podobne ako pri smreku, aj tu platí, že nátery výrazné predlžujú životnosť dreva, ako aj ochranu pred zosivením, zmodraním či inými estetickými vadami. 

les-priroda-stromy-jesen-listie-dreveny-plot-most-ohrada-relax

Betón, živica alebo základové pätky? 

Čím prichytiť stĺpiky v zemi? Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť a chrániť tak drevo pred pôsobením vlhkosti. Najčastejším riešením je betónovanie. Ak sa pre tento spôsob rozhodnete, postupujte nasledovne: 

  • Navŕtajte do zeme otvor (odporúčame zemný vrták s priemerom 15 až 20 cm) do nepremŕzajúcej hĺbky, čo je v našich podmienkach spravidla 70 cm – v opačnom prípade by sa stĺpiky po zime mohli pohnúť vplyvom mrazu. 
  • Do otvoru nasypte vrstvu betónu, do ktorej vložíte stĺpik. 
  • Podporte stĺpik drevenými latami a vyrovnajte ho s pomocou vodováhy.  
  • Latkami podopretý stĺpik zalejte betónom až po vrch jamy, prípadne urobte ešte nízke debnenie nad jamou, zalejte ho betónom až po vrch a nechajte vyzrieť, čo v prípade bežného betónu trvá približne 28 dní. Potom ho možno naplno zaťažiť. Debnenie zabezpečí, že stĺpik nebude v kontakte so zemou a trávou, kde je vysoká vlhkosť. Týmto krokom sa zvýši životnosť stĺpika. Pozor, impregnovať proti škodcom odporúčame aj časť dreveného stĺpika ponorenú v betóne. Aj tam sa totiž môže držať vlhkosť a tým podporiť pôsobenie húb a plesní. 

Inovatívnou alternatívou betónu je živica. Jej výhodou je, že tuhne v krátkom čase a pri práci s ňou spotrebujete menej vody a elektriny. Stĺpik je v nej izolovaný a nenatiahne z nej žiadnu vlhkosť, ako by sa mohlo stať pri betóne. 

Ak sa chcete vyhnúť betónovaniu, môžete použiť zemné vruty. Návody aj videonávody na ich zhotovenie nájdete aj na internete, môžete však vyskúšať nasledujúci postup: 

  • Vyberte veľkosť vrutu podľa výšky plota (stĺpika). 
  • Zvoľte typ pätky podľa toho, ako plánujete uchytiť stĺpik kuvrutu. 
  • Vytýčte miesta, kde budú stĺpiky. 
  • V mieste zavŕtaniazaskrutkovania vrutu sa odporúča zatĺcť oceľovú tyč (roxor a pod.). Ak nenarazíte na skalu v zemi, miesto je vhodné. Po vytiahnutí tyče a následnom skrutkovaní bude diera zároveň viesť vrut v zemi správnym smerom.
  • Pripevnite páku vhodnej dĺžky do pätky vrutu (drevený hranol alebo oceľovú tyč s dĺžkou okolo 1 meter) a zaskrutkujte vrut do potrebnej hĺbky. 
  • Pripevnite stĺpik plota k pätke. Viac informácií môžete nájsť u výrobcov a predajcov. 

Konštrukčná ochrana dreva 

Životnosť dreva výrazne predĺži vhodná konštrukčná ochrana. Drevené dosky by sa v žiadnom prípade nemali dotýkať zeme, aby z nej nenaberali vlhkosť. Rizikové sú aj horné hrany dosiek, kde sa môže voda postupne ukladať. Odborníci preto odporúčajú skosiť čelné plochy, aby po nich voda lepšie kĺzala nadol. Riešením môže byť aj čelná strieška, ktorá drevo ochráni zvrchu. Uloženie dosiek plota môže takisto ovplyvniť jeho životnosť. Okrem zvislého ukladania môžete zvoliť aj horizontálne ukladanie po dĺžke. V tomto prípade je ideálne, ak sú dosky uložené šikmo, vďaka čomu z nich môže voda prirodzene stekať. 

POZOR

Ak sa rozhodnete pre čelnú striešku, zachovajte medzierku medzi drevom a kovom. Kondenzáciou vody by mohlo dôjsť k vlhnutiu a hnitiu dreva.

Ochrana náterom 

Drevený plot je nutné ošetrovať nátermi, ktoré ochránia drevo pred poveternostnými vplyvmi a škodcami. Základom by mala byť impregnácia, ktorá má biocídne účinky a drevo chráni zvnútra. Povrch by sa mal následne uzatvoriť náterom lazúry, ktorá zas chráni drevo pred UV žiarením, vlhkosťou a inými nežiaducimi vplyvmi. 

TIP

Na ochranu vášho plota pred vplyvmi počasia a pred škodcami použite Bori impregnáciu s biocídom. Na ňu naneste Bori lakovú lazúru UV extra.

muz-stetec-farba-ochranny-nater-dreveny-plot-laty-oplotenie-zahrada-tien

Drevo by malo byť pred náterom čisté, hladké a suché. Pri práci postupujte podľa pokynov výrobcu. Drevený plot pravidelne kontrolujte, či je jeho povrch v poriadku, a to minimálne dvakrát do roka. Ak nájdete praskliny, alebo zaregistrujete vlhnutie, okamžite drevo ošetrite.  

Zhrnutie: 5 krokov ku krásnemu plotu 

  1. Pri výbere dreva sa poraďte s odborníkom. 
  2. Zvoľte spôsob prichytenia a osadenia, ktorý zodpovedá vašim predstavám,  rozpočtovým možnostiam a zabezpečí ochranu dreva zospodu. 
  3. Uistite sa, že sa dosky nedotýkajú zeme a čelné plochy nezadržiavajú vodu. 
  4. Drevo dôkladne ošetrite impregnačným náterom a lazúrou. 
  5. Drevený plot pravidelne kontrolujte a ošetrujte podľa potreby a pokynov výrobcov ochranných náterov. 

Predchádzajúci článokNaučte sa čarovať s emailami
Ďalší článokSeriál NATIERAME: Aký náter vybrať podľa typu, vlhkosti a umiestnenia dreva
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno