Pustiť sa do vlastného stavebného projektu či už na bývanie, alebo relax, to znamená naučiť sa každý deň niečo nové. Ak sa na vás valí obrovské množstvo informácií a nových pojmov, nemusíte mať hlavu v smútku. Stavba domu alebo chaty je dlhodobý proces a so všetkým sa postupne zoznámite. Možno ste už napríklad počuli o KVH a BSH hranoloch, najmä ak staviate z dreva. Dnes vám vysvetlíme, čo to je, aký je medzi nimi rozdiel a ktoré z nich si vybrať na svoj projekt.

KVH a BSH sú drevené hranoly, ktoré často slúžia ako stavebné rezivo. Miesto si nájdu všade tam, kde je potrebné vytvoriť masívnu, pevnú a stabilnú drevenú konštrukciu. Týka sa to teda aj nosných častí stavby, preto musia mať KVH hranoly aj BSH hranoly nosnosť na takej úrovni, aby vám stavba takpovediac nespadla na hlavu.

Každý z týchto dvoch druhov sa však vyrába odlišne a má rozdielne vlastnosti. Poďme si povedať viac o každom z nich.

Čo je KVH hranol

KVH (Konstruktionsvollholz) je nemecký názov pre konštrukčný rezaný drevený materiál. Obvykle sa na jeho výrobu používa borovicové drevo, smrekové drevo alebo drevo z jedle.

KVH hranol pozostáva na reze z jedného kusa dreva, pozdĺžne ho však tvoria viaceré hranoly až do výslednej veľkosti. Jednotlivé kusy dreva sú pritom spojené takzvaným cinkovým alebo tiež hrebeňovým (resp. ozubovým) spojom, do ktorých sa nanáša lepidlo. Tomuto spájaniu dreva predchádza pri výrobe KVH hranolov sušenie dreva na úroveň maximálne 18 % vlhkosti.

Hlavnou výhodou KVH hranola je jeho vysoká pevnosť a stabilita, ktorá postačuje na väčšinu bežných stavieb. KVH hranoly sú dostatočne odolné voči deformáciám a pnutiam všade tam, kde nepotrebujete až taký dlhý nosný prvok (v ponuke výrobcov nájdete hranoly dlhé do 13 m).

Vedeli ste, že?

KVH hranoly majú primeranú cenu a podstatné je aj to, že vo väčšine prevádzok s drevom sú dostupné na sklade. Sú teda ideálne na okamžité použitie v bežných stavebných konštrukciách. Používajú sa na trámy, stĺpy, podlahy a strechy.

Čo je BSH hranol

BSH (Brettschichtholz) je ďalší druh konštrukčného dreva, ktorý sa používa pre svoje vynikajúce nosné vlastnosti. Na rozdiel od KVH je BSH vyrobené z niekoľkých vrstiev drevených kvádrov, ktoré sú lepené dohromady lepidlom pôsobením tlaku a tepla. Čiže napríklad štyri kvádre so šírkou 20 cm a s hrúbkou 5 cm sa nalepia na seba tak, aby vznikol hranol 20 × 20 cm. Vďaka výrobe na mieru môžu mať BSH hranoly rozmery – najmä dĺžku – presne podľa potrieb projektu.

Tento proces umožňuje dosiahnuť ešte väčšiu pevnosť a stabilitu, než majú KVH hranoly. BSH hranoly majú vďaka tomu mimoriadnu schopnosť odolávať ťažším zaťaženiam a sú vhodné na konštrukcie, ktoré vyžadujú maximálnu spoľahlivosť a bezpečnosť. Často sú používané pri náročných stavebných projektoch, ako sú mosty, veľkopriestorové haly a komerčné budovy.

Drevené hranoly a ich použitie v stavebníctve

Pri výbere medzi KVH a BSH je dôležité zvážiť typ a náročnosť konkrétneho stavebného projektu. KVH je vhodné na väčšinu bežných stavieb a ponúka dobrý pomer medzi pevnosťou a cenou. Naopak, BSH je ideálnou voľbou na komplexné a náročné konštrukcie, ktoré vyžadujú absolútnu spoľahlivosť a odolnosť voči ťažkým zaťaženiam. Pri takýchto stavbách je už KVH náchylné na rôzne deformácie, keďže v priereze, kde drevo časom viac pracuje, pozostáva z jedného kusa.

Aké nevýhody má KVH a BSH hranol?

KVH hranoly síce zvyknú byť priamo na sklade a lacné, ale veľmi často sú len v takzvanej nepohľadovej, stavebnej kvalite. To znamená, že sa hodia tam, kde nie sú priznané, teda prevažne do konštrukcie, ktorú zakryje sadrokartón alebo iný typ priečky. Navyše sú už vyrobené v určitých veľkostiach. Ak teda potrebujete špecifický rozmer, najmä väčšiu dĺžku, zrejme budete musieť rátať s BSH hranolmi.

To nás zároveň privádza k hlavnej nevýhode BSH hranolov – ich výroba je vždy na zákazku podľa konkrétnych potrieb daného projektu. Znamená to, že musíte nejaký čas počkať, kým ich výrobca zhotoví.

Tak si to ešte raz zhrňme…

Kde excelujú KVH hranoly?

KVH hranoly vám úplne postačia v projektoch ako:

  • Rodinné domy a menšie stavby. Pri väčšine rodinných domov a menších stavieb sú KVH hranoly dostatočne pevné a spoľahlivé.
  • Stropné a podlahové konštrukcie. Na stropné a podlahové konštrukcie, kde nie je potrebná extrémna nosná schopnosť, sú KVH hranoly efektívnym riešením.
  • Rekreačné stavby. Pri stavbách ako altánky, pergoly alebo záhradné domčeky môžu byť KVH hranoly vhodnou voľbou, pretože ponúkajú primeranú pevnosť a zároveň sú cenovo dostupné.

Kedy je lepšie rátať s BSH hranolmi?

BSH hranoly sú ideálne na:

  • Mosty a veľké konštrukcie. V prípade stavieb ako mosty, nadvozky alebo iné veľkopriestorové konštrukcie je dôležitá vysoká pevnosť a spoľahlivosť. BSH hranoly sú v takýchto prípadoch doslova nutnosťou vďaka svojej schopnosti zniesť vysoké zaťaženia.
  • Veľkopriestorové haly. Pri budovách s veľkými otvormi a potrebou minimalizovať stĺpy v interiéri sú BSH hranoly ideálnou voľbou. Ich nosná schopnosť umožňuje konštrukciu bez potreby nadbytočných stĺpov.
  • Komerčné a verejné budovy. V prípade komerčných budov, kde je dôležitá spoľahlivosť a dlhodobá trvanlivosť, môžu BSH hranoly zabezpečiť pevnú základňu na konštrukciu.
  • Možná nevyhnutnosť aj v rámci súkromnej stavby. Napríklad ak by ste si chceli postaviť garáž na viacero áut, kde nemôže byť stredový nosný stĺp, zo statického hľadiska je lepšie použiť BSH hranol ako stropný preklad.

Nezabudnite

Všetky hobľované hranoly potrebujú určitú impregnáciu. Týka sa to aj nepohľadových, ktoré budú ukryté v konštrukcii pod ďalšími vrstvami. Profesionálni tesári vedia, ako natrieť drevo, aby bolo odolné a vydržalo celé desaťročia. Ak si majstrujete sami a nekúpili ste na svoj projekt už naimpregnované drevo, natrite ho prípravkom, ktorý obsahuje biocídy, čiže chráni pred drevokazným hmyzom, hnilobou a modrením. Príkladom takýchto náterov je Bori impregnácia s biocídom W či Belinka Base.

Predchádzajúci článokVytvorte si drevenú knižnicu, ktorá vás bude charakterizovať. Tu je pár inšpirácií
Ďalší článokAko sa starať o drevenú pracovnú plochu v kuchyni?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.