svetielka-most-okna-priroda-stromy-dreveny-dom-harmonia-zivotny-styl
Zdroj: janschroder.com

V minulosti sa domy na stromoch stavali hlavne pre zábavu detí. V posledných rokoch sa však domy v korunách stromov stali populárne aj medzi dospelými, hlavne ako miesto na krátkodobý pobyt v prírode a zároveň forma netradičného ubytovania na samote, ktorá má priaznivcov po celom svete.  

Domček na strome je pre deti útočiskom, skrýšou a miestom, kde sa môžu hrať aj snívať. Pre nás, dospelých, je zase akýmsi návratom do detstva, formou dobrodružstva a opätovného intímneho kontaktu s prírodou. Kým domčeky pre menšie deti by sme najčastejšie hľadali v záhradách, kde sú drobci predsa len pod dozorom rodičov, domy na stromoch pre dospelých sú umiestnené väčšinou na samote v lese, ďaleko od ruchu mesta. Svojím vybavením a ponúkaným komfortom neraz konkurujú klasickým ubytovacím zariadeniam.  

O domy na stromoch (anglicky treehouses) je veľký záujem aj medzi cestovateľmi. Veď najžiadanejšou nehnuteľnosťou na prenájom na portáli Airbnb sa stal minulý rok práve domček na strome v americkej Atlante. Jeho majiteľ ho postavil pred 19 rokmi a rozhodol sa ho zdieľať s ostatnými. Romanticky zariadený domček tvoria dve izby a jedna terasa na troch stromoch, ktoré sú spojené mostíkmi. Jedna noc v takomto hoteli na strome pritom vyjde na 335 eur.  

Ocenený dom na storočnom dube 

O tom, že tento typ „stavby“ rezonuje aj medzi odbornou architektonickou verejnosťou, svedčia výsledky súťaže CE ZA AR, ktorá každý rok oceňuje najlepšie domy a stavby na Slovensku. V roku 2018 kategóriu rodinné domy vyhral DUBoDOM – dom na strome. Celoročne využívaný drevený dom vo vinici nad Svätým Jurom je upevnený na starom mohutnom dube, pričom pri jeho stavbe nemuseli odrezať ani jeden živý konár. 

interier-byvanie-drevo-strom-stolicka-stol-kvetiny-priroda
Foto: DUBoDOM v meste Svätý Jur; Zdroj: archinfo.sk

Storočný strom zároveň prechádza celým interiérom domu tak, aby mal dostatok priestoru na pohyb pri vetre a na ďalší rast. Tento „treehouse“ dnes slúži ako hosťovská izba pre návštevníkov vinárstva, ale aj pre náhodných okoloidúcich, ktorí si chcú užiť ticho a pokoj lesa v malokarpatskej prírode. Za jeho návrhom stojí architekt Pavol Šiška, ktorý sa domom na stromoch pre všetky vekové kategórie venuje už dlhšie pod hlavičkou StromDomu 

Fakt

Ocenený DUBoDom je výsledkom spolupráce architekta Pavla Šišku a investora – vinára Michala Bažalíka. Jeho zastavaná plocha je 20 m2 a stavebné náklady boli vyčíslené na 25 tisíc eur. Fasáda z dreveného obkladu moreného natmavo dodáva objektu potrebné mimikry.  

Prvé domy na stromoch pre verejnosť 

Domy na stromoch, ktoré si môžete prenajať na zážitkový pobyt a relaxáciu, by sme našli aj v Mestských lesoch v Bratislave. S touto myšlienkou prišiel primátor Ivo Nesrovnal, ktorý sa inšpiroval v Brne. Prvý z nich postavili v septembri 2016 vo výške šesť metrov nad chatou Kačín a zmestia sa doň traja ľudia. Výstavba domčeka s rozlohou 26 m2 stála 16 400 eur. O rok neskôr dobudovali druhý domček na Dlhých lúkach v údolí potoka Vydrica. Tento sa nachádza štyri metre nad zemou a poskytne pohodlné ubytovanie rodine s dvoma deťmi. Drevený príbytok na statných duboch je zavesený na oceľových lanách. Má rozlohu takmer 30 m2 aj s terasou a do jeho stavby mesto investovalo 19-tisíc eur.  

K stavbe drevodomov bol prizvaný aj odborník na stromy – dendrológ. Návštevníci sa priemerne zdržia jednu noc, pretože v domčekoch nie je voda ani elektrina. Napriek tomu sú stále vyťažené, a to nielen počas víkendov a sviatkov, ale ľudia si ich objednávajú aj cez pracovné dni. Stavbu mala na starosti spoločnosť TREE HOUSES, prvá konštrukčná spoločnosť domov na stromoch a na vode v Českej a Slovenskej republike. Medzi ich posledné realizácie patria aj útulné domčeky na stromoch Wild House Fauna a Flora v korunách bukov na Donovaloch. Sú postavené z červeného smreku, ktorý nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť ani lakovanie. Ich životnosť je odhadovaná na viac ako 15 rokov a po rozobratí z nich nezostane takmer žiadny odpad. 

terasa-stol-stolicky-osvetlenie-les-priroda-vino-pohare
Foto: Wild House na Donovaloch; Zdroj: wildhouse.sk

Romantika aj dobrodružstvo na stromoch 

Detský sen si u nás môžete splniť aj neďaleko Modry. Oak Treehouse nie je klasický dom na strome, ale moderné miesto s kúrením, zateplením, napojením na elektrickú sieť a základným vybavením. Bezprostrednú blízkosť prírody a prinavrátenie pokoja v dnešnej hektickej dobe sľubuje aj Treehouse v Trenčianskych Tepliciach, pár minút chôdze od kúpeľného parku. Zvuky nočného lesa sú nielen romantikou, ale pre niekoho aj adrenalínovým zážitkom. A práve tento element dobrodružstva ako z detských čias je to, čo vyhľadávajú všetci návštevníci „stromodomov“ po celom svete. 

interier-drevo-stromy-priroda-postel-stol-stolicky-okna-zavesy
Foto: Treehouse v Trenčianskych Tepliciach; Zdroj: treehouse.sk

Niekoľko tipov, ako si postaviť dom na strome svojpomocne 

  1. Základom je zdravý a silný strom s hlbokými koreňmi a robustnými konármi, ideálne dub, buk, javor alebo jedľa. 
  2. Ak nejde o malý domček pre deti na občasnú hru, ale chcete objekt prenajímať, budete potrebovať vyjadrenie dendrológa.  
  3. Pre štandardný domček s rozmerom 3 × 3 metre si vyberte strom s priemerom aspoň 70 cm. Extra silnú oporu zaručia vetvy v tvare písmena V.  
  4. Na upevnenie domu môžete použiť tri spôsoby – priskrutkovanie platformy k stromu, ktoré ho však môže poškodiť; zavesenie pomocou lán, káblov a reťazí, alebo použitie podporných stĺpikov, čo je najšetrnejšia metóda.  
  5. Než sa rozhodnete domček na strome postaviť, vyberte si spôsob prístupu. Na pamäti majte najmä bezpečnosť detí! Ideálne pre ne budú pevné schody, môžete však zvoliť aj pevný rebrík alebo lanový rebrík (ten má však výrazne vyšší potenciál úrazov). 
  6. A opäť bezpečnosť. Domček pre deti by nemal mať základňu umiestnenú vyššie ako 2,5 metra nad zemou. Pádu zamedzí aj zábradlie okolo plošiny alebo jej ohradenie. Pod strom umiestnite mulčovaciu kôru, ktorá v prípade pádu zabezpečí mäkšie pristátie, alebo ochranné rohože proti pádu. 
  7. Drevo na domček musí byť vhodné na použitie do exteriéru, vyberajte zo smrekovca, borovice alebo douglasky – majú prirodzene vysokú odolnosť voči zvetrávaniu. Všetky kovové prvky by mali byť z antikora, teda nehrdzavejúce.  
  8. Aj domom na stromoch treba venovať náležitú starostlivosť. Ich údržba má pritom podobné princípy ako v prípade drevených domčekov. Samozrejme, vždy treba zohľadniť fakt, že sú umiestnené vo väčšej výške, a teda je ich údržba náročnejšia. Aj z toho dôvodu je vhodné už na začiatku venovať pozornosť výberu vysoko odolných druhov dreva a správnemu prvotnému ošetreniu drevených povrchov, ktoré sú vystavené vplyvom počasia. 
Predchádzajúci článokVyrobte si drevené police vo vidieckom štýle
Ďalší článokDrevená zimná záhrada – radosť z rastliniek aj počas chladných dní
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno