dreveny-domcek-pivnica-sudy-kolna-zahrada-dielna-chodnik-stromy

Sezónne výkyvy počasia dokážu poriadne rozladiť. A nielen nás, ľudí, ale i záhradný nábytok. Po vlhkej daždivej jari je najvyšší čas pozrieť sa znova zblízka na záhradný domček. Ako a čím ho treba ošetriť?

Heslo dňa: Nevadí 

O záhradné domčeky sa treba po zime postarať čo najskôr. Ideálne v marci až máji, keď sú mínusové teploty minulosťou, ale slnko ešte nepáli v plnej sile. Žiaľ, nie vždy sa to podarí. Ak jarné dažde preskočia priamo do tropického leta, mnohí sa k opatere záhradných stavieb vôbec nedostanú. Je to aj váš prípad? Povedzte si: nevadí! A spojte starostlivosť odomček, altánok či hobby dielňu s relaxačnou terapiou. 

„Keď sme sa pred piatimi rokmi rozhodli investovať do záhradného domčeka, zo všetkého najviac sme sa báli povinnosti pravidelne ho natierať a prácne sa oň starať. No ukázalo sa, že je to inak. Kompletne celý sme ho zatiaľ pretierali iba raz,“ hovorí zo skúsenosti Slávka, majiteľka pekného dreveného domčeka pri rodinnom dome v Slovenskom raji.  

Dodáva, že s dobrými nátermi sa intervaly dokážu skutočne výrazne predĺžiť: „Takže uvidíme, či ho znova budeme natierať o rok, alebo až o dva. Zistili sme, že iba terasa okolo neho si žiada striktnú, každoročnú údržbu. Pozostáva z vyčistenia a vybrúsenia dosiek a nového olejového náteru. Vždy si na to všetko s manželom vyhradíme čas tak, aby sme sa tešili, že môžeme vstať od našich povinností za počítačmi a pracovať v oddychovom režime – vonku, na vzduchu.“ Urobte to rovnako. Ako na to?  

Kde začať?    

I keď teploty ukazujú pokročilé leto, s ošetrovaním domčeka treba začať ako vždy: po poriadku. Najskôr si ho poriadne prezrite a zisťujte, aké škody na ňom napáchalo počasie a výmena ročných období. Na novom, konštrukčne, impregnačne i povrchovo kvalitne ošetrenom domčeku, nemusíte po prvej sezóne objaviť vôbec nič.  

zahrada-architektura-dreveny-domcek-hobit-kvety-hojdacia-stolicka-relax

Neskôr možno postrehnete blednutie použitých lazúr či stratu lesku na lakovaných aj olejom napúšťaných povrchoch. Rýchle vsakovanie dažďových kvapiek, tmavé fľaky, praskliny, uvoľnené hrče a škáry v spojoch tiež nesmú zostať nepovšimnuté. Olupovanie veľkých plôch je už neklamný znak, že celý domček nutne potrebuje pomoc a nový náter. 

Kedy je náter zbytočný 

Ak máte starú chatu, drevený záhradný domček či drevený príbytok pre domáce zvieratá, pri obnove náteru možno objavíte aj prehnité, hmyzom, hlodavcami či hubami rozožraté dosky. Neoplatí sa ich brúsiť, tmeliť ani pretierať. Tieto laty treba celé vymeniť a až potom ošetrovať stavbu nátermi. Je škoda míňať drahý náter na drevo, ktoré je nenávratne zničené.


Kým s nadšením nakúpite nové plechovky s esteticky krásnymi a ekologicky prijateľnými nátermi, zopakujte si postupy práce s tmelom na drevo a brúsnym papierom. Vkrátkosti: Všetky poškodenia treba pred opravou očistiť a prebrúsiť. Ak ide otmavé fľaky, vybrúsiť ich treba až po pôvodné drevo a potom natrieť odznova tak, akoby išlo o úplne nové drevo. Teda aj naimpregnovať.

Impregnácia s biocídom

Aby drevo odolalo aj nástrahám počasia, aj škodcom, investujte do kvalitnej impregnácie s biocídom. My vám odporúčame impregnáciu Helios BORI.

Olupujúce sa nátery treba odstrániť vybrúsením do hladka. Ak opravujete škáry a praskliny, brúsiť budete dokonca dvakrát: pred tmelením na očistenie problémových miest, a po zaschnutí tmelu – aby ste získali opäť hladký rovný povrch, na ktorý nanesiete olejový náter či lazúru.

Vyberte si vhodnú lazúru

Aby ste ochránili exteriérové drevo pred poveternostnými vplyvmi, vyberajte si vždy lazúry určené do exteriéru.

Na lazúru ešte môžete aplikovať prípravok Belinka Belcare. Ten vypĺňa mikropóry v nátere, zlepšuje vodovzdornosť povrchu, oživuje farbu a predlžuje trvácnosť náteru, takže sa redukuje potreba jeho obnovovania.

Nebojte sa horúceho počasia 

Vo všeobecnosti sa odporúča vyhnúť sa pri renovácii drevených stavieb príliš horúcemu, ale aj daždivému počasiu. To však neznamená, že cez leto nespravíte nič. Naopak, obnovovať záhradný domček čerstvým náterom môžete takmer kedykoľvek. Držte sa len pokynov výrobcovvyhnite sa teplotám nad tridsať stupňov a priamemu dopadu dažďových kvapiek na ešte nezaschnutý náter. A to je vlastne všetko, čo si musíte ustrážiť. Na túto prácu sú ideálne letné rána, polooblačné dni či dlhé letné podvečery.  

Ak teda tiež patríte k tým, ktorí sa nestihli postarať o záhradný domček na jar, určite to stihnete cez letné prázdniny či dovolenkové dni. Nikam sa neponáhľajte, zmeňte túto prácu na relax. Nie je to ako ísť na hríby, výsledok však poteší rovnako. Keď má váš vytúžený záhradný domček šancu tešiť vás znova svojou plnou krásou dva či tri roky (možno i trochu viac), stojí to za kus námahy, či nie? 

Predchádzajúci článokSeriál NATIERAME: Aká má byť správna hrúbka ochranného náteru?
Ďalší článokAko sa správne starať o drevené časti strechy?
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno