zahrada-rastliny-kvetiny-interier-okna-naradie

Vonku padá sneh, štípe mráz a vy sedíte v teplučku, s obľúbenou šálkou čaju v ruke, medzi stále rozkvitnutými rastlinkami a so zrakom upretým na bielu krajinku za oknom. Chutná predstava, však? Presne takéto idylické momenty vám do života vnesie zimná záhrada. Ako si s ňou poradiť? 

Základom je konštrukcia – drevená 

Je iba na vás, či budete zimnú záhradu využívať primárne ako skleník pre vaše rastliny (čo bol v upršanom Anglicku aj pôvodný zámer vzniku týchto atypických záhrad) alebo ako klasickú miestnosť, ktorá rozšíri váš dom a ktorá vám umožní byť bližšie k prírode. Aby vám však zimná záhrada slúžila čo najdlhšie, je dôležité, dobre premyslieť jej stavbu a výber materiálov.  

Výborným elementom, ktorý navyše umocní vašu spätosť s prírodou, je drevo, ktoré so sebou prináša množstvo výhod – oproti iným materiálom má nízku tepelnú rozťažnosť, laicky vysvetlené, nemení svoje rozmery vplyvom tepla, okrem toho má i veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, čo oceníte pri účtoch za spotrebu energie. Ak si zimnú záhradu objednáte u odborníkov, nasledujúce rady nepotrebujete, no ak sa do nej plánujete pustiť svojpomocne, tu je (naozaj len) pár základných rád: 

  • Na stavbu konštrukcie použite trojvrstvové drevené lamely (eurohranoly), resp. materiály dostatočne dimenzované, aby udržali váhu sklenených výplní i napadaného snehu a nezdeformovali sa. V prípade väčšej stavby je potrebné konštrukciu staticky prepočítať vzhľadom na zaťaženie, ktoré vyvíja samotná konštrukcia, ale aj sneh a vietor. (Počítané zaťaženie snehom a vetrom záleží od lokality, v ktorej sa stavba bude nachádzať). 
  • Drevo impregnujte konzervačným impregnačným náterom a nešetrite ním – nanášajte ho v poriadne hrubých vrstvách, aby sa vpilo čo najhlbšie do dreva a ochránilo tak drevenú konštrukciu od biologických škodcov. My odporúčame impregnáciu Belinka BASE, ktorá chráni drevo aj proti škodcom, aj proti vlhkosti. 
  • Naneste aj lazúru, ktorá jednak podčiarkne prirodzenú kresbu dreva, no zároveň posilní drevo pred poveternostnými vplyvmi a vlhkosťou (obnovovať lazúru sa odporúča aspoň raz za 8 rokov). Zvoliť si môžete hrubovrstvovú lazúru Belinka TopLasur UV Plus, ktorá slúži na ochranu dreva intenzívne vystaveného vplyvom počasia. 
  • Siahnite po borovicovom, smrekovom, smrekovcovom či (o niečo drahšom) dubovom dreve. 
zahrada-drevo-rastliny-kvetiny-nabytok-okna-stol-stolicky-stolovanie
Zdroj: sv.decorexpro.com

Teplo v zimnej záhrade

Pri umiestnení zimnej záhrady si ujasnite, či chcete v prvom rade, aby bola zimná záhrada vykurovaná, alebo chcete bariéru, ktorá v zime zabráni úniku tepla z domu. Ak chcete najmä teplo pre rastlinky, situujte ju na južnú stranu – do značnej miery bude vykurovaná slnečnou energiou. Ak chcete izolant, umiestnite ju na severnú stranu, ale treba rátať s tým, že v zime bude na severnej strane veľmi málo svetla pre rastliny. Ideálne sú východná, západná, juhovýchodná a juhozápadná strana, pretože umožňujú denný prísun slnečného žiarenia v miernom uhle. 

Konštrukciu máme, čo ďalej? 

Keďže zimnú záhradu tvorí najmä sklo, práve na jeho výber sa kladú zvýšené nároky. Asi najlepším riešením sú izolačné dvojsklá, prípadne trojsklá, ktoré prepustia svetlo, zároveň však zabezpečia, aby bola v zimnej záhrade teplotná pohoda. Takto zabránite vzniku neznesiteľného tepla, ktoré nie je dobré ani pre rastlinky, ani pre človeka. Pomocníkmi, ktorí vás ochránia pred prehrievaním (najmä v lete), sú žalúzie, rolety alebo markízy. Tie pomôžu zachytiť až 80 % slnečnej energie (ak sú z vonkajšej strany). 

pruteny-nabytok-posedenie-stol-stolicky-osvetlenie-okna-zahrada
Zdroj: yenihaberden.com

Ešte vyriešiť vetranie a kúrenie 

Typickým javom v zimných záhradách sú zarosené okná, ktoré sú dôkazom vlhkosti – tá je samozrejme pre rastliny dôležitá, no už menej pre steny domu. Riešenie? Správne vetranie. Optimálne je, ak sa (aspoň) 25 % zo zasklených stien dá otvoriť (či už ako posuvné steny alebo výklopné okná). Nadmernú vlhkosť pomôžu znížiť aj podlahové konvektory pozdĺž okien či podlahové kúrenie, pretože podporia cirkuláciu vzduchu v priestore – samozrejme, vetranie je vždy nutnou podmienkou. 

Aký materiál na stavbu zimnej záhrady?

Ak by ste pri stavbe zimnej záhrady váhali, či použiť radšej plast, hliník alebo oceľ namiesto dreva, pamätajte – drevo je prírodný materiál a jeho energiu nenahradí nič.

Zimná záhrada potrebuje rastlinky – aké? 

Hlavný význam zimnej záhrady spočíva v tom, že do nej môžete umiestniť rastliny, ktoré buď potrebujú celoročne vyššie teploty, aby sa im darilo (rôzne citrusy a exotické rastliny), alebo tam prezimujú rastlinky, ktoré by inak vonku počas zimy zamrzli a do interiéru sú až príliš veľké. Skrátka, každý bude mať v zimnej záhrade také rastliny, aké chce – či už to budú len okrasné kvety alebo úžitkové rastlinky, ako rôzne bylinky, koreniny či papričky. Jednoducho, vyčarujte si vašu originálnu zimnú záhradu – vašu oázu pokoja. 

Predchádzajúci článokDobrodružstvo ukryté v korunách stromov
Ďalší článokInfografika: Podľa čoho rozpoznať škodcov dreva a drevokazné huby
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno