drevostavba-drevodom-dreveny-stol-stolicky-vyhlad-na-hory-stromy-sneh

Uvažujete nad vlastnou drevostavbou? Nechajte sa inšpirovať, vybrali sme pre vás pozoruhodné drevostavby zo všetkých končín sveta.

Moderný ajednoduchý

Tento štýlový drevodom pochádza z dielne architektonického štúdia tenfiftyfive. Netradičné čierne oceľové okná dávajú celej drevostavbe nový rozmer. Interiérové drevo získa plynutím času patinu a jedinečné čaro. Strop v kuchyni a v obývačke je vyrobený z recyklovaného dreva. Úsilie o udržateľnosť tu však nekončí. V kuchyni sa nachádzajú červené tehly, ktoré vznikli recykláciou záhradnej dlažby. Regály v kuchynskej špajze taktiež pochádzajú z recyklovaného dreva. 

dom-z-dreva-cierne-ocelove-okna-recyklovane-drevo
Zdroj: tenfiftyfive.com.au

Romantika stodoly 

Haus am Moor je nádherný dom v rakúskom Krumbachu, ktorý vizuálne pripomína stodolu. Majiteľ ho postavil v duchu škandinávskej jednoduchosti a pri jeho stavbe použil len stromy z vlastného lesa. V konštrukcii domu a v interiéri sa využilo spolu až 60 stromovsmrekov, jedlí a brestov. 

drevo-stodola-byvanie-okna-strecha-svetlo-drevodom
Zdroj: archdaily.com

Závan z budúcnosti 

Letterbox house, ako sa tento dom inak nazýva, má netradičný futuristický tvar. Dôraz v nezvyčajnom objekte, ktorý nájdete v austrálskom Melbourne, kládol architekt predovšetkým na otvorenosť. Drevo kontrastných farieb pôsobí netradične, odvážne a vizuálne veľmi atraktívne. Austrálčania chcú byť údajne vonku aj dnu zároveň, a práve tento dom mal byť odpoveďou na túto ich potrebu.

drevostavba-drevodom-futurizmus-dom-z-dreva-drevene-okna
Zdroj: archdaily.com

Drevodom s pôdorysom stromu

Takzvaný Standard House v poľskej obci Gmina Pszczyna má netradičný oblý tvar pripomínajúci kmeň stromu. Dizajnéri mysleli aj na jeho udržateľnosť, preto je vyrobený z prírodných materiálov a energiu čerpá z obnoviteľných zdrojov. Tvar domu však neplní iba estetickú funkciu, ale prispieva zároveň k optimálnemu fungovaniu tepelnej izolácie.

strom-drevodom-drevostavba-okna-pole-zelena-trava-modra-obloha
Zdroj: archdaily.com

Romantika pri jazere

Historická drevostavba obklopená lesom s výhľadom na americké jazero Tahoe pochádza z prvej polovice dvadsiateho storočia. Dom s poetickým názvom Summertide je postavený z lokálneho dreva. K jeho niekdajším majiteľom patril aj slávny podnikateľ Howard Hughes. Aby relaxu nebolo primálo, na terase s prenádherným výhľadom sa nachádza aj vírivka. Tento dom je aktuálne na predaj, na jeho kúpu by ste však potrebovali až devätnásť a pol milióna amerických dolárov.

jazero-drevostavba-drevodom-drevene-zabradlie-zeleny-strom-voda
Zdroj: inman.com

Sloboda pri mori

Rezidencia Woning Terschelling s výhľadom na Severné more je nepochybne snom každého človeka, ktorý túži po pokoji a absolútnej slobode. Dom na holandských Waddenských ostrovoch obklopuje piesočná duna, a preto prirodzene splýva s okolím. Steny a strecha sú obložené cédrovým drevom. Dizajnéri totiž očakávajú, že drevo postupom času zmení farbu a zošedivie. Vďaka tomu bude do tejto oázy pokoja zapadať ešte viac.

waddenske-ostrovy-piesocna-duna-cedrove-drevo-drevodom-okna-modra-obloha-trava
Zdroj: achterboscharchitecten.nl

Bývanie na streche Európy

K panoramatickému domu vo švajčiarskom pohorí Rigi sa dostanete len lanovkou. Stavba bola dokončená v roku 2004 a stála takmer pol milióna eur. Z obrovských okien sa vám naskytne priam božský výhľad na hory. Ideálne miesto na získanie novej perspektívy, čo myslíte? Dom navrhli Gabrielle Hächler and Andreas Fuhrimann zo štúdia AFGH. 

panorama-svajciarsko-velke-okna-sneh-drevostavba-drevodom-hory-drevena-terasa
Zdroj: afgh.ch

Máte aj vy tipy na iné fascinujúce drevostavby? Podeľte sa o ne v komentároch. 

Predchádzajúci článokVideoinšpirácia: Výroba krásnej drevenej misky
Ďalší článokČo je lepšie – výroba na mieru alebo sektorový nábytok z obchodu?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno