drevená podlaha-chodník s vyhladom na okolie
Zdroj: https://vyletik.eu/cestovanie/vyhliadkova-veza-bojnice/

Romantický zámok, ZOO, kúpele či praveká jaskyňa už nie sú jedinými lákadlami malebných Bojníc. Ak by ste potrebovali o dôvod viac na návštevu hornej Nitry, máme pre vás tip. Na kúpeľné mestečko, ako aj Prievidzu a okolité dediny, sa môžete pozrieť z 30 metrov vysokej vyhliadkovej veže. Rovnako pútavú atrakciu však tento rok predstavili aj v Žiline.

Na ceste do oblakov

Vyhliadkové veže sú na Slovensku čoraz populárnejšie. Trendu sa nevyhli ani Bojnice, ktoré dnes ponúkajú výhľad na najromantickejší slovenský zámok z vtáčej perspektívy. Bojnická vyhliadková veža siaha do výšky 30 metrov. Rozhľadňa pozostáva z oceľovej konštrukcie a drevených lávok so stúpaním približne 6 %. Súčasťou veže je aj tobogan, vďaka ktorému sa rýchlo zošmyknete dole.

pohľad zospodu na drevenú vyhliadkovú vežu
Zdroj: https://vyletik.eu/cestovanie/vyhliadkova-veza-bojnice/

O vyhliadkovú vežu bol v Bojniciach záujem už dlhšie. Kúpele Bojnice v minulosti prevádzkovali vyhliadkovú plošinu, tá však neraz čelila útokom vandalov. Na rozdiel od svojej predchodkyne má nová vyhliadková veža prístup spoplatnený a je pod neustálym dozorom.

Vyhliadkovým vežiam sa na Slovensku darí

Minulý rok si srdcia Slovákov získal Chodník korunami stromov v Bachledovej doline. O drevené vyhliadkové stavby je však záujem aj v iných častiach Slovenska. Neďaleko Bojníc, na žilinskom Dubni, sa nachádza ďalšia vyhliadková veža. Jej najvyšší bod sa týči v nadmorskej výške 598 metrov.

Zaujímavé je, že podobné snahy o výstavbu vyhliadkovej veže v Žiline sa objavili už v minulosti. Až o dve dekády neskôr mesto vyhlásilo verejnú súťaž na jej architektonický návrh. Dielo sa vydarilo natoľko, že aktuálne je dokonca nominované na Cenu za architektúru – CE∙ZA∙AR 2018. Vyhliadková veža na Dubni siaha do výšky 27,4 metra a má 10 podlaží. Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a obložená drevom.

Ambiciózne plány

Podľa pôvodného plánu mala mať vyhliadková veža v Bojniciach prevýšenie až 60 metrov. Pamiatkari však tento plán nepodporili, pretože stavba by mohla ohroziť jedinečnú siluetu mesta a jeho historický ráz. Ani samotní Bojničania sa nevedia zhodnúť, či ide skutočne o výhodnú investíciu do turizmu alebo o ohrozenie historického vzhľadu mesta. Plány prevádzkovateľov sú však stále ambiciózne a dostavbu na 60 metrov sa stále pokúšajú presadiť.

drevená podlaha a drevené zábradlie s výhľadom na krajinu
Zdroj: https://vyletik.eu/cestovanie/vyhliadkova-veza-bojnice/

Okrem dostavby infraštruktúry v okolí veže sa podľa vyjadrení generálneho riaditeľa Kúpeľov Bojnice môžeme tešiť aj na lanovku z kúpaliska Čajka či horný vstup do zoologickej záhrady z areálu veže.

Praktické tipy pred návštevou Bojnickej vyhliadkovej veže

  • Infraštruktúra v okolí Vyhliadkovej veže stále nie je dobudovaná, pripravte sa preto na provizórne parkovanie v okolí, alebo svoje auto odstavte na parkoviskách pri zámku, kúpeľoch či v centre mesta.
  • Otváracie hodiny sú aktuálne od 9:00 ráno do 20:00 večer.
  • Na vstup si pripravte 6 € pre dospelých a 3 € pre deti.

Predchádzajúci článokRozhovor: PURE JUNK mení staré drevo na štýlové produkty
Ďalší článokPostavili ste si saunu? Poradíme vám, ako sa o ňu starať
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno