Možno sa práve rozhodujete, aké ihrisko postavíte na vašom dvore či verejnom priestranstve. Možností je určite neúrekom, nielen, čo sa týka materiálov, ale aj tvarov či vyskladania jednotlivých zostáv. Neatraktívne kovové ihriská spred 50 rokov už dávnejšie nahradili kreatívni tvorcovia zaujímavými konštrukčnými zostavami s využitím rôznych materiálov. Najčastejšie však siahajú práve po tých drevených.
Pri výbere firmy, ktorá by mala stavať naše ihrisko, treba dbať na to, aby dodržiavali príslušné normy. Tým za zaistí, že ihrisko bude pre deti bezpečné. Okrem toho musia byť dodržané zásady konštrukčnej a chemickej ochrany dreva. Keďže ihriská sú celoročne umiestnené v exteriéri, sú vystavené extrémnym vplyvom drevoznehodnocujúcich činiteľov. Voda, dážď, sneh, mráz, vietor či slnečné žiarenie negatívne vplývajú na povrch dreva a spôsobujú neželané poškodenia.
Ochrana nadovšetko
Ak je to možné, treba zvoliť pre konštrukciu drevo so zvýšenou prirodzenou trvanlivosťou (v našich podmienkach napríklad agát, dub alebo gaštan). Je potrebné chrániť jednotlivé prvky ihriska aj kvalitnou konštrukčnou ochranou, ktorá zabezpečí odizolovanie od vlhkosti. Práve zvýšená vlhkosť dreva vytvára podmienky pre aktivitu drevokazných činiteľov. Najmä pri drevinách s nižšou prirodzenou trvanlivosťou je potrebná aj chemická ochrana (impregnácia, máčanie či povrchový náter). Zabezpečí sa tak zvýšená životnosť celej konštrukcie. Mala by byť zabezpečená aj nasledovná údržba konštrukcie.
Ako ochrániť detské drevené ihrisko?
- 1. náter: použite bezfarebný impregnačný náter Belinka Base.
- 2. náter: použite 2-3 vrstvy tenkovrstvovej lazúry Belinka Lasur.
Ak chcete použiť bezfarebnú lazúru, naneste 3 vrstvy.
Ak chcete použiť farebnú lazúru, naneste 2 vrstvy.
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Originálne prekvapenia (nielen) pre deti
Drevo má mnoho podôb, o čom sa môžeme presvedčiť pri najrôznejších konštrukciách. Výnimkou nie sú ani detské ihriská, ktorých ste už iste videli mnoho. Konštruktéri nás však dokážu neustále prekvapiť svojou originalitou. Využívajú prvky prostredia, trvanlivosť dreva, či „genius loci“ – atmosféru miesta. Urobia všetko preto, aby dostali deti do pohybu a vyčarovali im úsmev na tvári. Predstavme si teda tri konštrukcie, ktoré napriek množstvu drevených ihrísk dokážu zaujať, a to nielen tých najmenších.
1. Tajomný strom
Ihrisko schované v útrobách koruny hustej zelenej vŕby predstavuje pre deti istú tajomnosť, pretože pri prvom pohľade nevidia, ako záhadný domček na „stračej nôžke“ vlastne vyzerá. Lákadlom je už samotná otázka, čo sa ukrýva v korune košatej vŕby? Autori využili prirodzený tvar stromu a zakomponovali tam celú konštrukciu ihriska. Strom je stredobodom celého domčeka, prechádza aj vnútrom hornej konštrukcie.
Okrem toho autori použili ako nosný prvok prirodzený drevený samorast, ktorý sa nachádza v spodnej časti konštrukcie. Konštrukčne ihrisko vhodne osadili na betónový základ, ktorý drevené prvky ochráni pred vplyvom vlhkosti. Drevené stĺpy sú správne osadené v oceľových pätkách. Okrem toho sú všetky drevené prvky ošetrené aj chemicky. Farebný netransparentný náter ochráni aj oživí konštrukciu. Tá potom rýchlejšie zláka deti k pohybu po drevenom rebríku či šmýkačke. V čase horúčav iste poteší aj skutočnosť, že sú vaše ratolesti v tieni. V prípade tohto ihriska je ochrana 100 % zaručená. Veď ako inak sa dá lepšie skryť ako pod korunou košatého stromu, a to doslova.
2. Ako z konárov
Agát patrí medzi naše prirodzene trvanlivejšie dreviny. Preto ho môžu tvorcovia osadiť rovno do zeme, a to aj v pôvodnom tvare. Drevo tak pôsobí ešte prirodzenejšie, deti majú pocit, ako keby boli priamo v lese medzi krivými konármi. Aj z takýchto prvkov sa dá vytvoriť originálne ihrisko najrôznejších tvarov. Autori do konštrukcie vhodne zakomponovali laná, ktoré oživili konštrukciu, aj zvýšili pohybové možnosti pre deti. Aj pri dreve s vyššou prirodzenou trvanlivosťou je však vhodná dodatočná chemická ochrana aspoň povrchovým náterom, keďže drevo je celoročne atakované atmosférickými činiteľmi.
3. Gigantická loď
„Genius loci“ starého prístavného skladiska využili autori a atmosféru zrenovovaných priestorov dotvorili ihriskom v tvare lode. Premyslená drevená konštrukcia z lepeného lamelového dreva dokonale zapadne do prostredia prístavného mesta. Smrekové a jedľové drevo, z ktorého je vytvorená, sú druhy dreva, ktoré majú nižšiu trvanlivosť. Preto je nutné venovať zvýšenú pozornosť konštrukčnej a chemickej ochrane. Prvky autori odizolovali od vlhkosti vhodnou konštrukciou a zabezpečili tak, že nie sú v kontakte so zemou. Okrem toho je povrch ošetrený aj transparentným náterom, aby bolo drevo chránené, ale zároveň aj vynikla jeho prirodzená textúra. Konštrukcia tak napriek tomu, že je vytvorená z menej trvanlivejšieho dreva, bude mať vyššiu životnosť. Deti určite zaujme najmä svojou veľkosťou, ktorá sa približuje originálnej veľkosti lode.