hladate-ekologicke-byvanie-skuste-drevodom

Hoci výstavba domov na báze dreva mala kedysi na Slovensku dlhú tradíciu, v súčasnosti u nás prevažujú murované stavby. Drevodomy pritom dokážu byť vhodnou, v mnohých prípadoch dokonca lepšou alternatívou. Svojim obyvateľom ponúkajú skutočne zdravé a ekologické bývanie. Chcete dôkazy?

Drevo je trvalo obnoviteľný zdroj. Samozrejme, s touto surovinou je nevyhnutné rozumne hospodáriť – premyslene vysádzať stromy, zodpovedne ťažiť drevo a dôsledne chrániť lesy. Len ohľaduplné zaobchádzanie s cenným prírodným bohatstvom zabezpečí dostatok dreva aj pre ďalšie generácie.

hladate-ekologicke-byvanie-skuste-drevodom

Udržateľný charakter samotných drevostavieb spočíva aj v tom, že sa dajú, v porovnaní s murovanými, ľahšie zlikvidovať a odpad nemá veľký dosah na životné prostredie. Mnohé súčasti možno dokonca recyklovať a opätovne využiť.

Bez uhlíkovej stopy

Ak ide o ekologickú povahu materiálu, drevu len ťažko nájdete konkurenta. Vedeli ste, že drevo počas svojho života pohltí oveľa viac emisií a oxidu uhličitého, než sa vyprodukuje pri jeho ťažbe, spracovaní, výstavbe a prevádzke drevodomu? Drevo má teda veľmi dobrú bilanciu aj z hľadiska uhlíkovej stopy. Výhodou je, že aj skladba materiálov, ktoré sa používajú na doplnenie drevenej konštrukcie, sa stále zlepšuje. Čoraz viac zhotoviteľov dokonca uprednostňuje čisto prírodné materiály pred lepenými, ako sú napríklad drevotrieskové dosky. V kurze sú slamené a konopné izolácie či hlinené omietky.

Nedajte sa pomýliť fasádou

Drevodom si naozaj netreba predstavovať „len“ ako zrub z hrubej guľatiny. Podstata spočíva v materiálovom zložení konštrukcie. Ak sa obávate drevenej fasády alebo vás odrádza jej zložitejšia údržba, môžete zvoliť klasickú omietku alebo inú bezúdržbovú úpravu.

Výhody výstavby nasucho

Jednou z ďalších výhod drevostavieb je rýchlosť výstavby. Tá úzko súvisí aj so zdravým obytným prostredím. Drevodomy totiž, na rozdiel od ostatných konvenčných stavieb, vznikajú suchou cestou. Obvodové a vnútorné priečky možno postaviť v priebehu niekoľkých dní – bez toho, aby ste museli miešať maltu a spájať murivo.

hladate-ekologicke-byvanie-skuste-drevodom

Samotné murovanie vyžaduje viac času, ale aj dlhšiu dobu dozrievania stavby. Navyše, s mokrým procesom sa spája väčšie riziko, že sa v dome objavia rôzne problémy. Napríklad nedostatočné odvádzanie vlhkosti, následná kondenzácia a plesne. Suchá výstavba zase umožňuje nasťahovať sa do domu už krátko po ukončení stavby.

Drevodom si poradí s vlhkosťou

Mohli by ste namietať, že drevo ľahko podľahne vlhkosti. To sa, samozrejme, týka nesprávne ošetrených, zhotovených či umiestnených drevených prvkov. V skutočnosti dokáže drevo udržiavať vlhkosť vzduchu v interiéri v optimálnom rozpätí 40 až 60 percent.

hladate-ekologicke-byvanie-skuste-drevodom

Na stavbu drevodomov sú vhodné druhy dreva, ktoré sú odolnejšie voči vlhkosti, ako červený smrek, agát či sibírsky smrekovec. Alternatívou však môže byť tlakovo impregnované drevo, ktoré sa špeciálnym spôsobom ešte pri výrobe napustí ochrannými látkami. Takéto drevo netreba prácne ošetrovať.

Úspora energie

Drevo má nízku tepelnú vodivosť, čo mu prináša výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Interiér správne navrhnutej drevostavby sa môže vďaka tomu (a tiež vďaka nízkej tepelnej kapacite dreva) vyhriať aj do 30 minút a zároveň poskytovať príjemné teplo. Opäť je podmienkou vhodne zvolená skladba vonkajších stien, ale aj správne riešenie tepelnej izolácie v oblasti spojov, napríklad nosných stĺpov. Ide o miesta, v ktorých môžu vznikať tepelné mosty. V kvalitnej drevostavbe ľahko predídete tepelným stratám a ušetríte na energiách za vykurovanie.

hladate-ekologicke-byvanie-skuste-drevodom

Dom, ktorý dýcha

Drevostavba poskytuje svojim obyvateľom veľmi priaznivú a zdravotne neškodnú vnútornú klímu. Drevo vyhovuje aj alergikom, pretože má antistatické vlastnosti. Obsahuje silice, ktoré sa z neho postupne uvoľňujú a vytvárajú tak príjemné aromatické prostredie, vhodné aj pre ľudí trpiacich astmou.

Prečo sú teda drevostavby ekologické?

  • Drevo je obnoviteľný zdroj, správnym hospodárením s lesmi z neho možno neustále čerpať.
  • Stromy počas svojho života pohltia viac emisií a oxidu uhličitého, než vznikne pri spracovaní dreva aj počas prevádzky drevostavieb.
  • Oproti murovaným stavbám predstavujú drevostavby nižšiu záťaž na životné prostredie aj z hľadiska ich likvidácie.
  • Suchý proces výstavby minimalizuje problémy s odvádzaním vlhkosti. Drevo zároveň udržiava vlhkosť interiéru v optimálnom rozpätí, čo je ideálne pre zdravé bývanie.
  • Tepelnoizolačné vlastnosti dreva zlepšujú energetickú sebestačnosť drevostavby. Domy na báze dreva pomáhajú šetriť na vykurovaní.
  • Drevo vytvára zdravú vnútornú klímu, vhodnú pre alergikov aj astmatikov.

Bývanie nadlho

Na záver treba dodať, že životnosť stavieb na báze dreva je porovnateľná s murovanými. Užitočnosť drevostavby sa počíta na 80 až 100 rokov, história však ukazuje, že takéto domy pretrvajú aj storočia. Nemusíte sa teda báť, že vám drevostavba rýchlo doslúži.

hladate-ekologicke-byvanie-skuste-drevodom

Ak stále pochybujete, pozrite si drevené zruby v ľudových skanzenoch či staré sakrálne stavby v Škandinávii a Ázii. Alebo spomeňme Benátky, ktoré majú základy pod vodou vybudované takisto z odolného dreva. Ak sa chcete presvedčiť na vlastné oči, využite Dni drevostavieb, ktoré každoročne organizuje slovenský Zväz spracovateľov dreva. Môžete si tam obzrieť hotové rodinné domy vybudované z dreva.

Predchádzajúci článok4 horúce trendy roku 2018 pre drevo v interiéri
Ďalší článokŠperky z dreva Made in Slovakia
Srdcom aj dušou copywriterka, ktorá má rada hru so slovami, ale neverí fráze, že „papier“ znesie veľa. Písanie ju baví aj preto, že sa pri ňom stále niečo nové naučí. Miluje knihy aj audioknihy, dizajn a architektúru a nedokáže prestať kupovať tony magazínov. Jej obľúbeným miestom je okrem iného kuchyňa, kde hravo vypečie s hladom i s nudou.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno