jedalen-dreveny-nabytok-stol-stolicka-okno-drevodom-chata-dekoracie-vino

Drevo je živý materiál, ktorý treba chrániť pred vonkajšími vplyvmi. Ako však vybrať ten správny typ náteru? Poradíme vám, aké nátery sú najvhodnejšie vzhľadom na typ dreva, jeho umiestnenie a podľa miery, v akej je vystavené vonkajším vplyvom, ktoré mu môžu uškodiť.

Farba, lazúra, impregnácia alebo olej?

Vybrať si môžete skutočne z veľkého množstva rôznych náterov. Pred príchodom do obchodu sa však zamyslite, kde sa bude drevo nachádzať, ako by mal vyzerať finálny produkt a čo ho môže ohroziť.

Ak chcete zachovať prirodzený vzhľad dreva s jeho štruktúrou a odtieňom, zamerajte sa na oleje, vosky, priehľadné lazúry a laky. Ak si želáte zmeniť odtieň dreva, ale zachovať jeho prirodzený vzhľad, zvoľte pigmentovanú lazúru. A do tretice, keď plánujete úplne zmeniť vzhľad a farbu dreva, siahnite po krycích farbách.

Drevo, ktoré bude vystavené vlhkosti, by malo byť ošetrené impregnáciou a povrchovým náterom. Impregnácia má biocídny účinok, vsakuje hlboko do dreva a chráni ho pred škodcami. Po impregnácii sa povrch dreva musí uzavrieť povrchovým náterom, ktorý ho chráni pred UV žiarením, vodou a vlhkosťou. V prípade, že drevu hrozia odery, je ideálnou voľbou olej. Ten, podobne ako impregnácia, vsakuje hlboko do dreva, chráni ho však zvnútra aj zvonku. Nevytvára pritom na povrchu film, ktorý by sa mohol odlupovať.

Exteriérové drevo

Exteriérové drevo ohrozujú predovšetkým poveternostné vplyvy. Zmeny teplôt, vlhkosť, UV žiarenie či škodcovia sa môžu podpísať na štruktúre a vzhľade dreva. Nátery ho ochránia pred škodcami aj pred zmenou farby.

Záhradný nábytok

Na záhradný nábytok môžete použiť oleje, ale aj kombináciu impregnácie a lazúry. Olej je ekologickejšou alternatívou, drevo pod ním dokáže dýchať, zachováva si svoje prirodzené vlastnosti, krásne vonia a nevytvára povrchovú vrstvu, ktorá by sa mohla olupovať. Počítajte však s tým, že ho budete musieť naniesť vo viacerých vrstvách, pokiaľ budete pracovať s výraznejšie nasiakavým povrchom dreva. Olej totiž musí, podobne ako lazúra, trochu „nasýtiť“ povrchové vrstvy. Ak drevo veľmi saje (je mäkké, suché a vonku je horúce počasie), tak sa nám to s jedným náterom nemusí podariť.

Impregnácia a lazúra sú tiež výbornou alternatívou. Impregnácia vsiakne do dreva a chráni ho zvnútra, kým povrchová vrstva lazúry chráni drevo zvonku. Renovácia tak môže byť prácnejšia ako v prípade ochrany olejom.

Drevený plot

Drevený plot je náchylnejší na vlhkosť a UV žiarenie. Aby nezosivel, je potrebné ho pravidelne ošetrovať. V tomto prípade je vhodnejšia kombinácia impregnácie a povrchového náteru. Ak chcete udržať prirodzený vzhľad, zvoľte priesvitnú alebo pigmentovanú lazúru. Ak chcete zmeniť farbu, ale zároveň zachovať pôvodnú štruktúru, siahnite po farbe.

Pergola a altánok

Pergoly a altánky môžete ošetriť olejom alebo kombináciou impregnácie a lazúry. Olej je vhodný predovšetkým na drevené podlahy. Chodením, a teda častým namáhaním sa povrch odiera – v prípade lazúry by tak mohlo ľahko dôjsť k poškodeniu povrchovej vrstvy. Na stĺpy a dosky môžete použiť impregnáciu a lazúru.

Tip pre vás

Drevené povrchy, ktoré sú neustále alebo príležitostne mokré či vlhké a nachádzajú sa v tieni, pričom len zriedka sú vystavené slnečnému žiareniu, sú náchylné na tvorbu rias. Ako prevenciu ich vzniku možno použiť povrchový bezfarebný náter Belinka Belprotect, ktorý zlepšuje odolnosť dreva nielen voči riasam, ale aj proti plesniam. Ak sa už riasy vytvorili, na ich odstránenie slúži napríklad bezfarebné činidlo Belinka Algid.

Interiérové drevo

Interiérové drevo reaguje predovšetkým na vlhkosť a vnútornú mikroklímu. Drevu prekáža priame slnko, umiestnenie v blízkosti vykurovacích zariadení alebo priveľká vlhkosť. Vzhľadom na to, že sme s ním v priamom kontakte, mnohí ľudia preferujú prírodné alternatívy vo forme olejov a voskov.

Podlahy

Je zrejmé, že povrch drevenej podlahy sa môže chodením odrať. Olej na povrchu nevytvára žiadnu vrstvu, ktorá by sa potenciálne mohla poškodiť alebo zničiť. V prípade podláh je teda vhodnejšie použiť olej alebo vosk.

Nábytok

Na nábytok sa používa predovšetkým olej, vosk, ale pokojne môžete siahnuť aj po laku. Výber skutočne závisí od vašich preferencií. Výhodou oleja a vosku je, že drevo môže pod nimi aj naďalej dýchať, zachováva si prirodzenú vôňu a zostáva príjemné na dotyk.

Predtým, než sa pustíte do ošetrovania dreva

  • Zvážte, aký výsledok očakávate.
  • Zhodnoťte všetky „pre“ a „proti“ jednotlivých alternatív.
  • Ak si nie ste istí, poraďte sa s odborníkom, napríklad v najbližšej predajni.
  • Drevo by malo byť pred akýmkoľvek náterom čisté, suché a hladké.
  • Pri natieraní sa riaďte pokynmi výrobcu.

Predchádzajúci článokPlot chráni váš pozemok – ochráňte ho aj vy, aby vydržal čo najdlhšie
Ďalší článokTip na výlet: Najdlhší riečny most v Kolárove
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno