predajna-regal-vyber-farby-natery-plechovky-obchod-helios-belinka-informacie-obaly
Zdroj: HELIOS

Poznáte to – bezradne stojíte v obchode s nátermi, prípadne v hobby markete, pred vami nekonečné police s plechovkami a vy nemáte ani tušenia, po akom type prípravku pre váš ďalší projekt siahnuť. Keď už si konečne vyberiete a začítate sa do etikety, odolávate návalu cudzích slov…

Predtým, ako vstúpite do predajne s nátermi, mali by ste si ujasniť, na aký účel daný náter potrebujete. Je totiž rozdiel, či ide o drevo určené do interiéru alebo exteriéru, máte v rukách nový výrobok, alebo len renovujete starší kúsok, potrebujete dosiahnuť matný povrch alebo, naopak, vysoký lesk

Pripravte si odpovede na otázky, ktoré vám môže predajca položiť, aby vám pomohol odniesť si domov ten správny produkt. Vhodný náter alebo ich kombináciu vyberajte aj podľa toho, aký konečný vzhľad požadujete. Na zachovanie viditeľnosti dreva sú vhodné lazúry, ak chcete prekryť štruktúru dreva, poslúžia vám na to intenzívne farebné odtiene krycích farieb.

Vodou riediteľný náter či na báze rozpúšťadiel?

Nátery môžu obsahovať akrylátové disperzie – ako disperzné sa označujú akrylátové laky a farby, ktoré sú riediteľné vodou a vytvoria krycí film odparovaním vody. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu, ľahko sa s nimi pracuje a takisto rýchlo schnú. Ich ďalšou výhodou je veľký výber odtieňov a odolnosť voči poveternostným vplyvom v exteriéri.

plechovka-navod-pouzitie-priprava-informacie-helios-farba-nater
Foto: Návod na použitie
Zdroj: HELIOS

Druhým typom sú tie, ktoré obsahujú alkydové živice. V nátere vytvárajú pevný povrch, ktorý zaručuje odolnosť voči vplyvom počasia. Sú to vlastne modifikované polyméry kyselín a alkoholov. Vrchné alkydové farby na drevo sú farby na báze rozpúšťadiel s vynikajúcou krycou schopnosťou a trvanlivosťou. Používame ich na malé povrchy, ako okenné rámy a dvere, na ktorých zanechávajú vysokolesklý a umývateľný náter. Pozor však na tmavé priestory, pre alkydové nátery je typické, že v tme žltnú.

Priľnavosť a výdatnosť náteru závisia od ošetrenia podkladu

O priľnavosti náteru, a tým aj jeho životnosti, rozhoduje vždy starostlivá príprava podkladu. Drevo, ktoré chceme ošetriť, musí byť suché, čisté a zbavené mastnoty. Priľnavosť starších náterov jednoducho skontrolujeme pomocou lepiacej pásky – nalepíme ju na povrch a prudko strhneme. Ak na nej zostanú čiastočky pôvodného náteru, jeho priľnavosť nie je dostatočná a je nutné ho obnoviť. Pri nových náteroch môžeme priľnavosť vrchných vrstiev zlepšiť napríklad bezfarebným impregnačným náterom (napríklad Base, Impregnant či Exterier Primer od Belinky).

Intenzita náteru

Výdatnosť náteru v jednej vrstve sa určuje v m2/l, záleží však od spôsobu nanášania, druhu dreva, jeho stavu a kvality povrchu. Nekvalitne ošetrený povrch nasaje viac farby, čím sa zníži výdatnosť náteru. Pri viacerých vrstvách rátajte s najvyššou spotrebou pri prvom nanášaní.

Ochrana pred neželanými návštevníkmi

Pod kryciu farbu na drevo je potrebné použiť základný náter, pod lazúru a lak zase impregnáciu. Tá nielenže znižuje nasiakavosť podkladu, ale obsahuje aj biocídy – prostriedky na ničenie škodlivých organizmov. Delíme ich na fungicídy, ktoré drevo chránia pred plesňami, baktériami a mikroorganizmami, a insekticídy ochraňujúce drevo pred hmyzom vo všetkých fázach jeho vývoja. Medzi výrobkami nájdete napríklad také, ktoré sú určené na preventívnu ochranu dreva, ale aj tie, ktoré sa používajú na hubenie škodcov v napadnutom dreve.

Aby slnko a dážď drevu neškodili

Pýtate sa, na čo sú v náteroch pigmenty? V lazúre a olejoch slúžia farebné pigmenty na naviazanie častíc UV filtra, ktoré drevo ochránia pred slnečným žiarením. Konečný odtieň lazúry ovplyvňuje aj samotný druh dreva a počet náterov, preto je dobré otestovať ho na malom kúsku dreva. Ak lazúru nanášate na mäkké drevo s vyššou nasiakavosťou (smrek, borovica), náter bude svetlejší. Ten istý odtieň na tvrdom dreve (dub, buk) bude tmavší, pretože pigment sa nevsaje do hĺbky a zostane na povrchu. Okrem UV filtrov zabraňujú rozpadu náteru aj lapače voľných radikálov a vďaka UV absorbérom nezožltne. To, že vodoodolnosť vybranej lazúry bude vysoká, zistíte zase podľa toho, že v jej zložení nájdete na etikete vosky.

Vedeli ste, že?

Vyššia vlhkosť vzduchu predĺži čas sušenia náteru. V jarnom a jesennom období preto drevené povrchy natierajte uprostred dňa, keď sú teploty vyššie, vlhkosť dreva a vlhkosť vzduchu zasa nižšie.

Vyššia „hustota“ náteru, menej upratovania?

Na etiketách plechoviek sa môžete stretnúť aj s viskozitou. Viskozita je „hustota“, resp. konzistencia farby – čím je vyššia, tým je farba hustejšia. Zjednodušene povedané, výrobok s vysokou viskozitou vám nebude kvapkať zo štetca. To je žiaduce aj vtedy, keď lazúrou natierame povrchy nad našimi hlavami – teda stropy a previsy, prípadne miesta, z ktorých nie je možné premiestniť alebo dostatočne zakryť nábytok. V týchto prípadoch je vhodné použiť gélové lazúry, ktoré na rozdiel od klasických nekvapkajú, nestekajú a neprehýbajú sa na vertikálnych povrchoch. Môže za to ich tixotropná štruktúra.

Prečo čítať informácie a pokyny od výrobcov?

Je dôležité pozorne čítať technické informácie a odporúčania k výrobkom, len tak dosiahnete želaný výsledok bez nepríjemných prekvapení. V aplikačných manuáloch k jednotlivým produktom sa dočítate presné informácie o tom, do akého prostredia je náter vhodný, či je nutné ho len premiešať, alebo ho musíte riediť – v akom pomere, ako treba pripraviť povrch pred aplikáciou, či je nutná impregnácia, čím náter nanášať a v koľkých vrstvách, aká je doba schnutia medzi jednotlivými vrstvami, aj v akých pracovných a teplotných podmienkach by ste mali s náterom pracovať. Nechýbajú ani rady, ako očistiť použité náradie. Nedodržanie odporúčaní výrobcu môže mať za následok neuspokojivý výsledok práce či predčasnú degradáciu náteru.

Predchádzajúci článokInteriérové dvere – dizajnový prvok, ktorý potrebuje starostlivosť
Ďalší článokRenovácia starej záhradnej hojdačky
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno