dreveny-most-kolarovo-chodnik-atrakcia-rieka-strecha-les-priroda
Foto: Lucia Taricsová

Drevo ako materiál je súčasťou slovenskej histórie. Mnohé naše dejiny stoja práve na drevených základoch. Jeden takýto drevený skvost sa nachádza na juhozápade Slovenska, vmeste Kolárovo. Ide o drevený most, ktorý spája brehy Malého Dunaja. Pýši sa jedinečným titulom najdlhší celodrevený most v Európe. 

Raná etapa mosta 

Tento titul mu však neprislúchal už od samotného vybudovania. Prvýkrát bol postavený v roku 1877 – pred týmto obdobím premával na spomenutom úseku prievozník. Most však v 50. rokoch minulého storočia podľahol mrazivej zime, zničili ho pohybujúce sa ľadové kryhy. Pôvodné piliere mosta sa však zachovali a pri nízkom stave rieky sa domácim stále pripomínajú.

Znovuzrodenie mosta 

Druhú šancu dostal až v roku 1992, keď ho vzkriesili miestni ochrancovia prírody za obdivuhodných 9 dní. Snažili sa zachovať jeho pôvodný vzhľad – vychádzali zo spomienok obyvateľov, ktorí si ho stále pamätali. Postavili ho na agátových pilieroch a ošetrili špeciálnymi prostriedkami z Kutnej Hory. 

dreveny-mlyn-kolarovo-chalupa-rieka-les-priroda-stromy-obloha-vodna-plocha
Foto: Lucia Taricsová

Právoplatný titul „najdlhší drevený most“ však získal až po rekonštrukcii v roku 1997, keď sa predĺžil zo 62 metrov na 86 metrov. Vo svojej šírke dosahuje 2,25 metra. Neskôr sa ho rozhodli zastrešiť, aby ho neznehodnocovali dážď a priame slnečné žiarenie. Vďaka všetkým týmto opatreniam sa mu predpovedá dlhoveký život – 150 rokov 

Drevená kolíska oddychu pre miestnych i pre turistov  

V súčasnosti si most, ako aj celý areál užíva nielen pozornosť domácich, ale aj turistov. Na druhom brehu vás totiž privíta idylický areál vybudovaný v duchu tradičného vidieka. Nachádza sa tu plávajúci vodný mlyn, ktorý je takisto jedinečný svojho druhu. Zriadilo sa v ňom Múzeum vodného mlynárstva. „Smädošov a hladošov“ občerstvia v drevenej krčme, ktorá má zriadené veľmi príjemné posedenie z paliet, ale i tradičných drevených lavíc

krcma-drevena-chalupa-kolarovo-bicykel-pivo-mlyn-atrakcia-vylet
Foto: Lucia Taricsová

Dominantou areálu je drevené pódium, ktoré pravidelne hostí rôznych umelcov. O pravú dedinskú atmosféru sa starajú aj domáce zvieratá. Stretnete tu psa, mačky, husi i osla. Vyrástla tu i drevená kôlňa a tých aktívnejších potešia športovorekreačné zariadenia. 

dreveny-dom-chalupa-stromy-jazero-kolarovo-hus-kmen-priroda
Foto: Lucia Taricsová

Ak teda fandíte agroturistike a obdivujete drevené konštrukcie, alebo len máte chuť na chvíľu spomaliť, určite navštívte areál Vodného mlyna vKolárove a prejdite sa po najdlhšom drevenom moste v Európe.  

Predchádzajúci článokSeriál NATIERAME: Aký náter vybrať podľa typu, vlhkosti a umiestnenia dreva
Ďalší článokProti šedi na drevených stavbách – ako zabrániť zosiveniu dreva?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno