drevena-podlaha-starostlivost-detska-ruka-traktor-dieta

Plávajúce podlahy sa tešia veľkej popularite. Sú odolné, ponuka v rôznych dizajnoch je pomerne široká a kladenie je jednoduché. Výrobcovia dnes už vyrábajú plávajúce podlahy, ktoré dokonale imitujú drevo. Ako sa o podlahu starať, aby bola krásna čo najdlhšie?

Správny výber podlahy je základ

Plávajúca podlaha môže byť krásna mnoho rokov. Jej životnosť ovplyvníte už správnym výberom. Pri kúpe si všímajte jej hrúbku, záťažový index aj typ drážky. Ak hľadáte plávajúcu podlahu do domu alebo bytu, postačí vám aj podlaha s menšou hrúbkou. Naopak, ak potrebujete podlahu do pracovných priestorov, kde bude viac namáhaná, zvoľte hrubšiu podlahu. Vo všeobecnosti platí, že čím je podlaha hrubšia, tým je odolnejšia a sú pevnejšie aj spoje. Ak však máte podlahové kúrenie, zvoľte menšiu hrúbku. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je záťažový index. Kým doma stačí nižší, v komerčných priestoroch zvoľte vyššiu tvrdosť, aspoň AC4/32.

plavajuca-drevena-podlaha-osetrovanie-turisticke-topanky-drevene-stolicky

Čo by ste mali vedieť ešte pred montážou?

Vydutiu podlahy môžete predísť správnou montážou. Pri kladení podlahy dodržujte tieto zásady:

  • Podlahu najskôr aklimatizujte – nechajte ju uloženú v miestnosti v balíkoch aspoň dva dni pred montovaním.
  • Dodržiavajte pokyny výrobcu a podlahu klaďte pri odporúčanej teplote a vlhkosti vzduchu. Ak je vlhkosť privysoká, podlaha sa môže po kladení naduť.
  • Povrch by mal byť rovný a pripravený na kladenie. Nerovnosti vyriešte vopred.
  • Vyberte si kvalitný podklad – molitanové a polystyrénové podložky nájdete v rôznych hrúbkach. Tenšie podložky sú lacnejšie. Predajca vám s výberom poradí, a to aj v prípade, že máte podlahové kúrenie.
  • Nezabúdajte na dilatačné škáry, teda odstupy medzi podlahou a stenou alebo rúrkami. Podlaha totiž bude naďalej pracovať a rozpínať sa. Ak na škáry zabudnete, podlaha sa môže zduť. Sledujte dôsledne pokyny výrobcu.
  • Podlahu klaďte podľa systému spoja a odporúčaní výrobcu.

Ako sa starať o plávajúcu podlahu?

Podobne, ako pri tradičnej drevenej podlahe, si dávajte pozor na priveľkú vlhkosť. Plávajúcu podlahu preto radšej neklaďte do vlhkých priestorov, napríklad do kúpeľne. V prípade, že sa vám na podlahu vyleje voda, okamžite ju osušte. Ak máte v dome vlhké kúty, zvážte zateplenie a lepšiu izoláciu.

Čím ošetriť drevenú podlahu?

Drevenú podlahu v interiéri ošetrite buď olejom Belinka Oil Interier, alebo tenkovrstvovou lazúrou Belinka Lasur. Na podlahu v exteriéri použite olej na podlahy Belinka Decking Oil.

drevena-podlaha-kuchyna-ostrovcek-v-strede-miestnosti-barove-kuchynske-stolicky-lampa-kuchynska-linka-chladnicka-okno

Prach odstraňujte denne vysávačom alebo metlou a suchou handrou. Podlahu následne dočistite vyžmýkaným mopom. Pri čistení používajte horúcu vodu, ale nikdy nie premočenú handru alebo mop.

Pri čistení plávajúcej podlahy sa zásadne vyhnite:

  • leštiacim prípravkom, bielidlám a riedidlám, ktoré môžu poškodiť povrch,
  • voskom a leskom, ktoré na povrchu vytvoria film – tieto prípravky znemožňujú odstraňovanie škvŕn a urobia podlahu nebezpečne klzkou,
  • pokladaniu mokrých predmetov a čisteniu mokrou handrou,
  • striekaniu čistiacich produktov priamo na podlahu.

Náš tip:

Namiesto chemikálií a drahých prostriedkov zvoľte prirodzenejšiu alternatívu. Zrieďte ocot s teplou vodou a pridajte niekoľko kvapiek citrónového esenciálneho oleja. Namočte mop do tejto zmesi a poriadne vyžmýkajte. Podlahu očistite octovou vodou a následne ešte raz čistou horúcou vodou. V oboch prípadoch by mal byť mop vlhký, ale nie mokrý! Podlaha bude čistá, bez šmúh a navyše bude voňať sviežo ako citrón.

Triky pri čistení fľakov

Nech sa akokoľvek snažíme, nejaká nehoda sa v domácnosti občas prihodí. Čo robiť v prípade, že gumové podrážky vytvoria tmavé šmuhy na podlahe? Riešenie nájdete v detskom peračníku – obyčajná guma váš problém jednoducho vygumuje.

Ak máte doma malého umelca, ktorému sa dostali do ruky fixky, siahnite po liehu. V pomere 1:1 ho zmiešajte s vodou a pomaľovanú podlahu jemne vyčistite handrou. Takýmto spôsobom sa šikovne zbavíte aj rúžu, farieb či tušu.

Ak ste sa niekedy depilovali horúcim voskom a kvapol vám na podlahu, viete, aké je ťažké zbaviť sa ho. Pomôžu vám ľadové kocky a umelý nožík. Táto technika vašu podlahu zbaví aj nalepených žuvačiek. Škvrnu následne dočistite handričkou.

Dobré rady na záver

  • Životnosť podlahy ovplyvňuje už samotný výber.
  • Dbajte na pokyny výrobcu pri kladení podlahy a uistite sa, že vlhkosť a teplota sú optimálne.
  • Podlahu denne čistite od prachu vysávačom a suchou handrou.
  • Pri vlhkom čistení používajte horúcu vodu a vyžmýkaný mop. Nikdy nesiahajte po mokrej handre a vyhýbajte sa prípravkom, ktoré môžu poškodiť povrch alebo na ňom vytvoriť film.
  • Pozor na leštiace pasty – podlaha môže byť po ich použití nebezpečne klzká.

Predchádzajúci článokSlovenská rarita – maľované chalúpky v Rajeckej doline
Ďalší článokKde sa vzali dreváky?
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno