farby-plechovky-stetce-malovanie-interier-exterier-emaily-drevo

Email poznal Slovník slovenského jazyka dávno pred vznikom internetu. Ako je to možné? Emailom totiž myslíme vrchnú náterovú farbu na drevo, a nie spôsob prijímania a odosielania správ v elektronických komunikačných systémoch. Poďme sa pozrieť, na čo vlastne emaily pri práci s drevom slúžia a ako sa dá s týmito krycími farbami čarovať.

Zatiaľ čo emaily pozná každý užívateľ internetu, emaily na drevo treba hľadať v dielňach tých, ktorí pracujú s drevom. Emaily (čítajte emajly, nie ímejly) povrchové nátery, ktoré chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi, UV žiarením, premnožením plesní a rias, aj pred vlhkosťou. Majú navyše i estetickú funkciu. Ide vlastne o krycie farby, ktoré na dreve vytvoria jednoliaty, súvislý náter – tvrdý a umývateľný povrch. Tieto farby na drevo môžu byť syntetické alebo vodou riediteľné – akrylátové. Hlavnou zložkou emailov sú farebné pigmenty (farbivo), plnivo a pojivo. Ako pojivo sa kedysi používal olej, takýto náter mal však dlhú dobu schnutia. Aj preto sa olejové nátery pomaly vytrácajú. Dnes olej poväčšine nahradili alkydové živice v syntetických emailoch.

plechovky-farby-emaily-odtiene-drevo-interier-exterier-vzorkovnik
Foto: HELIOS

Emaily vytvárajú hrubší film, preto počítajte s tým, že úplne prekryjú kresbu dreva. Hrubšia vrstva zároveň chráni drevo pred spomínanými atmosférickými vplyvmi. Povrchové farby na drevo sa môžu používať v interiéri, ale aj v exteriéri. Sú určené na kvalitnú ochranu a dekoráciu drevených prvkov, ako okná, dvere, ploty, drevené obklady, jednoduché konštrukcie, ale i nábytok. Dosiahnete s nimi jemný saténový vzhľad, ale aj vysoký lesk – stupeň lesku záleží od vašich preferencií a účelu dreveného výrobku, ktorý potrebujete natrieť emailom. V priemysle našli zasa svoje využitie epoxidové a polyuretánové nátery, a to vďaka vysokej mechanickej a chemickej odolnosti.

Tipy, ako čarovať s emailami:

  • Dobrú priľnavosť a dlhodobo pekný vzhľad krycej farby dosiahnete použitím základného náteru na drevo.
  • Ak použijete základnú vodou riediteľnú farbu, na rovnakej báze by mal byť aj vrchný náter.
  • Ak je drevo príliš uzlovité alebo obsahuje tanín, naneste základný náter v dvoch vrstvách.
  • Použitie základu sa odporúča aj pri natieraní dreva, ktoré obsahuje vodorozpustné, zafarbené zložky (dub, gaštan, hrče dreva ihličnanov), povrch by časom mohol zožltnúť. Základná farba na drevo tomu zabráni vďaka špeciálnym aditívam na blokádu vodorozpustných látok.
  • S krycími farbami na drevo nepracujte pri teplote nižšej ako 8 oC, nevytvoril by sa náterový film.
  • Emailové farby majú svoje štandardné odtiene podľa vzorkovnice, ich vzájomným miešaním si viete vytvoriť vlastný originálny odtieň.
  • Na detské hračky a ďalšie predmety, ktoré používajú deti, a existuje riziko, že by ich mohli obhrýzať, kupujte špeciálne akrylové emaily.
  • Povrchy, ktoré prichádzajú do priameho styku s potravinami, zase potrebujú náterové hmoty určené pre potravinárske prevádzky, napríklad dvojzložkový epoxidový email.
  • Dvojzložkové epoxidové emaily na drevo obsahujú tužidlo, ktoré do laku primiešavajte v predpísanom pomere.
  • Emaily nie sú paropriepustné, preto je ich obnovenie komplikovanejšie.

Pri aplikácii emailu sa riaďte vždy pokynmi od výrobcu v technickom liste. Postupovanie podľa návodu a vyhradenie si dostatočného času pri optimálnej teplote a vlhkosti vzduchu budú zárukou toho, že pri práci s drevom dosiahnete požadovaný efekt.

Predchádzajúci článokRenovácia starej záhradnej hojdačky
Ďalší článokPlot chráni váš pozemok – ochráňte ho aj vy, aby vydržal čo najdlhšie
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno