Zdroj: glassflake.com

Drevo ako prírodný materiál pri pôsobení nepriaznivých podmienok podlieha prirodzenému rozkladu. Biologické činitele aktívne reagujú predovšetkým na zvýšenú vlhkosť v dreve. V našich zemepisných šírkach si napríklad taký drevokazný hmyz pochutí na dreve s vlhkosťou vyššou ako 15 %, drevokazné huby potrebujú o niečo vyššiu vlhkosť, nad 20 %. Ako teda zabezpečiť správnu sanáciu dreva a drevených konštrukcií proti vlhkosti a škodcom?

Základnou radou je udržať drevo v suchu a zabezpečiť konštrukčnú ochranu dreva pred pôsobením vlhkosti, ktorá môže mať podobu prestupujúcej alebo dažďovej vody. Projekt by preto mal mať dostatočný presah strechy, upravený terén bez bujnej vegetácie v tesnej blízkosti stavby a v prípade dreveného obkladu treba dať pozor na inštaláciu v správnom smere. V opačnom prípade vám pomedzi horizontálne kladené dielce môže zatekať voda do škár. Pokiaľ drevo nesprávne uložíte či zabudujete, nátery a impregnácie predĺžia jeho životnosť, ale k jeho degradácii skôr či neskôr aj tak dôjde. Základom sú teda preventívne opatrenia.

Myslite už na prevenciu

Medzi spôsoby ochrany dreva proti vlhkosti patria aj impregnačné nátery. Bezfarebné impregnačné nátery na báze organických rozpúšťadiel používame ako prvú vrstvu ochrany dreva, ktoré je priamo alebo nepriamo vystavené vplyvom počasia. Impregnačné nátery väčšinou neobsahujú živice, prevažne ide o vodný roztok chemikálií s biocídnym účinkom a treba ich vždy upraviť náterovou látkou vytvárajúcou ochranný film na povrchu dreva.

Existujú však aj impregnačné nátery s obsahom živíc, ktoré sú „dva v jednom“ – impregnujú a zároveň povrchovo upravujú. Obsah živíc v nátere zlepší priľnavosť vrchných vrstiev. Takéto impregnačné nátery sa väčšinou samostatne nepoužívajú, bez vrchného náteru sú použiteľné len do nenáročných podmienok, kde náter nepodlieha poveternostným vplyvom. Impregnačný náter je zároveň preventívnou ochranou aj pred biologickými škodcami, ako huby, plesne a hmyz.

TIP

Belinka BASE je bezfarebná impregnácia, ktorá je vhodná ako prvý náter pre drevo vo vlhkých miestnostiach, pre drevo strešných konštrukcií, no aj pre také, ktoré je v kontakte s murivom. Ochráni aj obloženie fasád, zábradlia na balkóne, okenice, okná, garážové brány a vonkajšie dvere. Viac informácií sa o nej dozviete tu: https://www.efarby.sk/belinka-base-impregnacia-proti-skodcom-a-plesni-p1251.

Kedy použiť sanačné nátery

Pokiaľ bolo pri stavbe použité už napadnuté drevo, alebo došlo k jeho napadnutiu kvôli nedostatočnému ošetreniu, k slovu prichádza sanácia. Škodcovia si najčastejšie vyberajú drevené strešné konštrukcie, zadné strany stenových obkladov a tiež drevené podlahy. Pri výbere vhodného prostriedku si už na začiatku ujasnite, či chcete drevo pred napadnutím len preventívne chrániť, alebo už napadnuté drevo potrebujete sanovať. Výber tiež závisí od toho, či bude drevo umiestnené v interiéri alebo v exteriéri, a teda vystavené poveternostným vplyvom.

Na efektívne odstraňovanie škodcov a sanáciu drevených konštrukcií sú najvhodnejšie sanačné nátery, ktoré pôsobia kuratívne proti hmyzu (čiže účinkujú, keď sa už objavili drevokazní škodcovia) a zároveň preventívne proti hubám. Kuratívna chemická ochrana prenikne do dreva a vytvorí vrstvu, ktorá je pre hmyz a huby toxická. Postup sanácie závisí od typu „záškodníka“, ktorý u vás našiel nový domov. Kvôli úspešnej sanácii teda musíte najskôr zistiť druh škodcu a tiež rozsah poškodenia. Pokiaľ si nie ste istí, pomôže vám náš praktický prehľad.

Náš TIP

Náter Belocid Plus od Belinky  na ochranu dreva pred hmyzom a škodcami je transparentný roztok, ktorý nezafarbuje drevo, takže ho môžete natrieť farbou v akomkoľvek odtieni.

Spoznaj svojho nepriateľa

Ak bojujete so škodcami, ktoré vytvárajú oválne otvory s priemerom 8 až 10 mm, znehodnotené časti dreva budete musieť osekať a odstrániť. Takto pripravené drevo očistite oceľovou kefkou, vysajte od prachu a natrite sanačným prípravkom. Ošetriť by ste mali aj susediace drevené časti, ktoré na pohľad vyzerajú nepoškodené. Pri dreve napadnutom menšími škodcami sa zvyčajne tento postup nedá použiť, pretože chodbičky lariev sa nachádzajú v celom priereze dreva. Nezostáva vám teda nič iné len drevo dôkladne napustiť prípravkom na sanáciu proti škodcom.

Zdroj: hampton.it

Roztok prenikne hlboko dreva, pričom jeho sušenie môže trvať dva až tri týždne. Overte si u výrobcu, ktoré ďalšie vrstvy náteru môžete nanášať už počas sušenia a ktoré až po dôkladnom vysušení dreva. Zvolený povrchový náter poskytne ochranu pred poveternostnými vplyvmi a uzatvorí povrch, čím zabráni priamemu kontaktu s vrstvou ošetrenou biocídmi. Tie tak budú pôsobiť len tam, kde sú potrebné.

Samozrejmosťou je dobré vetranie, pokiaľ túto procedúru robíte v interiéri, a použitie ochranných rukavíc a dlhého odevu. Rovnako dbajte na opatrnosť pri manipulácii, aby ste si nepofŕkali alebo nepostriekali oblasť tváre.

Vedeli ste, že?

Menej konvenčným (a nákladnejším) spôsobom, ako sa zbaviť drevokazného hmyzu, je ničenie škodcov a húb za pomoci mikrovlnného žiarenia. Táto technológia pochádza z USA, kde sa začala používať na ničenie termitov. Mikrovlny primárne ohrievajú materiál – napadnuté drevo do hĺbky a vysoká teplota zabíja živé organizmy. Zároveň dochádza čiastočne k vysúšaniu dreva. Pôsobenie silného poľa mikrovlnnej vysokofrekvenčnej energie buď okamžite zahubí organizmy počas ožarovania, alebo uhynú do niekoľkých hodín v dôsledku zmien ich životného prostredia. Aj u nás sa táto technológia začína uplatňovať a vykonávajú ju špecializované firmy. Výhoda je, že po skončení procedúry nezostávajú v dreve žiadne škodlivé chemikálie ani žiarenie. Samozrejme, pokiaľ sa mikrovlny nekombinujú s chemickou impregnáciou.

Zhrnutie alebo sanácia v 5 krokoch

  1. Urobte si predstavu o rozsahu poškodenia – všímajte si mokré škvrny, zmäknutie dreva, zmenu sfarbenia, prítomnosť lariev či otvory v dreve. Ďalším znakom sú zvuky aktívnych lariev hmyzu (jemné škrabotanie pri vyhrýzaní chodbičiek), čerstvé požerky (jemné „piliny“) natrúsené v blízkosti napadnutého dreva, vôňa vlhkosti a húb a v extrémnych prípadoch aj plodnice húb na povrchu dreva.
  2. Ošetrené drevo musí mať nízku vlhkosť – do 20 %. Platia tu podobné zásady ako pri preventívnom ošetrení.
  3. Odstráňte napadnuté časti. Napadnuté konštrukcie treba v niektorých prípadoch spevniť.
  4. Odstráňte staré nátery a nečistoty.
  5. Aplikujte sanačný náter a preventívne ošetrite aj všetky ostatné konštrukcie.
Predchádzajúci článokTipy na drevené doplnky, ktoré si hravo vyrobíte aj sami
Ďalší článokVyrobte si čelo postele zo starých dverí
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno