drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: cuckooland.com

Prírodné prvky vnášajú do interiéru energiu a harmóniu. Drevo vynikne nielen v podobe nábytku či podláh, ale aj čoraz obľúbenejších obkladov stien a stropov. Drevený obklad konkuruje v obľúbenosti dreveným lamelám, môže ich však aj dopĺňať. Aké rôzne podoby môže mať obklad z dreva?

Lamely a jednoduché línie

Jedným z najviac využívaných drevených prvkov posledného obdobia sú drevené lamely. Priestor ozvláštnia svojím čistým dizajnom a jednoduchou geometriou. Najčastejšie sa vyrábajú z masívneho dubového dreva alebo z MDF dosiek s povrchovou úpravou z dyhy. Môžete ich umiestniť na stenu a strop, do výklenku, ale aj ako voľne stojace lamelové sústavy na zástenu či zónovanie a predelenie spojených miestností. Zakomponovať sa do nich dajú i funkčné prvky ako poličky na knihy alebo rastliny.

Lamelami vytvorené uzavreté štrbiny vytvárajú obklad pohlcujúci zvuk, ktorý vzhľadom na to, že pokrýva veľkú plochu steny, má výrazné akustické vlastnosti. Preto je vhodný do miestností určených na počúvanie hudby. Podobné typy obkladov stien sa často používajú napríklad v divadlách.

Na stenu sa lamely umiestňujú buď priamo lepením, čo však je prácne aj finančne náročné, alebo na podkladovej doske. Tá môže byť farebne kontrastná, aby drevodekor ešte viac vynikol. Vyhľadávané sú najmä tmavšie a antracitové podklady. Presnosť rozstupov medzi jednotlivými lamelami vám pomôže určiť a dodržať vymedzovacia lišta.

Tatranský profil aj na strop

Tatranský profil – alebo perodrážka – sa najčastejšie vyrába zo smrekového alebo borovicového dreva, prípadne zo sibírskeho či červeného smreka. Klasika, ktorá sa využíva najmä na obklad stien, podhľadov a stropov, sa hodí aj do vlhkého prostredia. Pri použití v kúpeľni si však vyžaduje o jeden náter navyše. Jednotlivé kusy tatranského profilu do seba zapadajú vďaka drážke a peru.

Hrany obkladu môžu byť zaoblené alebo jemne zrezané a pero predĺžené – výsledným efektom teda môže byť zvýraznená medzera medzi jednotlivými hranami alebo menší spoj v tvare písmena V, kde pero nie je viditeľné. Záleží len na tom, čo vás viac osloví. Tatranský profil je v interiéri vhodný na obklad stien, schodov, stropov, vnútorných prvkov miestností a na podbitie podkrovných častí.

Foto: tatranskyprofil.eu

Čaro priečneho rezu pri drevenej mozaike

Drevené prvky sa v interiéri používajú väčšinou opracované pozdĺžnym rezaním, no v niektorých prípadoch je vhodnejší priečny rez. Mozaikový obklad pozostáva z drevených kociek s pohľadovou stranou v priečnom reze. Jednotlivé kocky sú v rôznych výškach a hĺbkach pospájané na spoločnom základe, čím vzniká originálny mozaikový efekt.

Tento typ obkladu vnáša do interiéru originálnu štruktúru, ktorú tvorí priečny rez dreva, ako aj samotná mozaika. Zároveň pôsobí ako akustický „rozbíjač“ zvukových vĺn a difúzor potláčajúci vznik zvukovej ozveny. Vďaka veľkému množstvu rôznych druhov dreva s rozličným zafarbením sa ponúka aj hŕba vyhotovení. Použiť možno všeličo – od svetlých drevín, ako sú javor alebo dub, až po exotické drevo, ako napríklad merbau. Drevená mozaika môže byť nalepená na podkladovej doske (MDF, OSB), na sieťke alebo môže mať samolepiaci podklad.

Foto: mozaico.com

Podlahová palubovka alebo kráčanie po stene

Novým smerom, ktorým sa pred pár rokmi vydali výrobcovia drevených podláh, sa stalo využitie podlahy na obklad stien. Palubovky sa lepia napevno priamo na podklad (stenu) alebo sa pripevňujú na rošt, ktorý zabezpečí prevetrávanie a odvod prípadnej vlhkosti spomedzi steny a obkladu. Ich použitie je prakticky neobmedzené, dôležitý je len dobrý nápad.

Spomedzi drevín má už dlhodobo jednoznačnú prevahu dub, a to nielen preto, že je to dobre dostupná a odolná drevina, ale aj vzhľadom na bezproblémovú úpravu farbením, morením a kefovaním. Prirodzenosť tejto dreviny najviac podčiarkne olejovanie. Obľúbené sú veľké formáty na steny a stropy. Vybrať si môžete prirodzené vzory a svetlejšie odtiene, ale i výraznejšiu kresbu a rustikálnosť. To všetko pri nenáročnej údržbe. Výhodou palubových podláh je, že v podstate ide o masív, keďže jednotlivé kusy palubovky nie sú lepené z menších kusov dreva (z triesok, dýh alebo vlákien).

drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: cuckooland.com

Exotický obklad z masívu v interiéri

Ideálnym materiálom na dekoráciu interiéru je exotické drevo, ktorého kresba vytvorí na stene či strope unikátny obrazec. Hodí sa na oživenie priestoru, napríklad za televízorom alebo posteľou namiesto čela. Dosky na obklad stien by mali byť vyrobené z kvalitného masívu vysušeného na cca 8 %. Pri tejto vlhkosti sa drevo bude správať stabilnejšie. Takýto obklad sa montuje na drevenú podkladovú konštrukciu a pripevňuje sa o podkladový hranol prostredníctvom montážnych spôn a skrutiek, takže spoj je neviditeľný.

Exotické dreviny majú pôsobivú prírodnú farebnú škálu a krásnu kresbu aj bez použitia pigmentovaných olejov. Ak sa však rozhodnete pre tropické drevo z Južnej Ameriky alebo Afriky, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Cena za štvorcový meter obkladu sa začína približne na 70 eurách. Na výber máte napríklad červené a žlté cumaru, iroko, ipe, garapu, jatobu, tík či padouk. V snahe zachovať prirodzený vzhľad odporúčame aplikovať na ne len transparentný olej.

Foto: luxusnydrevenyobklad.sk

S vôňou živice

Drevené obklady sú použiteľné aj v exteriéri. Svojím vzhľadom vylepšia architektúru celého objektu. Zároveň zlepšujú energetické parametre obvodovej steny, pretože drevo je veľmi dobrý izolant. V prípade drevostavieb môže byť obklad súčasťou skladby stien, pri murovaných domoch sa používa ako konečná povrchová úprava. Pri správnom použití a prevetrávaní sa z dreveného obkladu na fasáde môžete tešiť desiatky rokov.

Lacnejšie domáce dreviny, ako sú borovica, smrek alebo smrekovec, si vyžadujú náter lazúrou, ktorý treba pravidelne – približne raz za päť rokov – obnovovať. Termodrevo ošetrené tepelnou úpravou a exotické drevo zase, naopak, nemusíte v exteriéri povrchovo ošetrovať, pokiaľ netrváte na jeho stálofarebnosti. Takéto dreviny prirodzene sivejú a menia svoj vzhľad. Ak sa predsa len rozhodnete pre ich povrchovú úpravu, vhodné sú prírodné oleje.

Tip pre vás

Príklady prírodných olejov na drevo nájdete tu.

Obloženie stien a geometria

Pri obkladoch stien sa môžete pohrať s geometriou. Efektne pôsobia už spomínané 3D mozaiky a 3D obklady, čisté zvislé línie do interiéru zase vnesú lamely. Konečný výsledok takéhoto dreveného obkladu ovplyvní šírka lamiel aj šírka rozstupov medzi nimi. Frézované panely z MDF dosiek nájdete na trhu v kombinácii horizontálneho a vertikálneho frézovania či s inými vzormi, obľúbená je napríklad rybia kosť.

Stálicou medzi drevenými obkladmi je tzv. shiplap, ktorý je inšpirovaný exteriérovým obkladom, aký nájdeme na starých chatách a stodolách. Dokonale sa hodí k vidieckemu a rustikálnemu štýlu, použiť ho však môžete aj v modernom interiéri. Vodorovne umiestnené laty až po strop miestnosť opticky predĺžia, ale znížia. S vertikálne umiestnenými latami sa vám zase miestnosť bude zdať vyššia. Rovnako sa môžete pohrať aj so šírkou drevených dosiek.

Častou otázkou je, či obložiť celú stenu alebo len jej časť. Pri rozhodovaní sa riaďte dispozíciou interiéru, svetlou výškou, použitými materiálmi aj celkovým zámerom. Potrebujete napríklad oživiť priestor za televíznou skrinkou? Možno vám postačia lamely na podklade v šírke 2 metre – tento prvok potom zopakujte aj v inej časti interiéru. V starých bytoch v historických budovách s vysokými stropmi zachová autentickú atmosféru kazetové obloženie stien. Na drevený obklad však môžete nadviazať aj na strope. Efektný výsledok dosiahnete, najmä ak máte vysoké stropy so šikminou.

Vedeli ste, že?

Niektoré druhy dreva vplyvom UV žiarenia žltnú, až hnednú, tmavšie druhy (ako mahagón) zas zosvetlia, preto je na zachovanie farby obkladu dokonca aj v interiéri potrebná ochrana pred UV vhodným náterom. Takým je napríklad Bori tenkovrstvová lazúra alebo Bori Lak lazúra.

Predchádzajúci článokLegendy plné stromov a dreva
Ďalší článokZákladné postupy práce s tmelom na drevo
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno