drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: cuckooland.com

Prírodné prvky vnášajú do interiéru energiu a harmóniu. Drevo si zaslúži vyniknúť nielen v podobe nábytku či podláh, ale aj stále obľúbenejších obkladov stien a stropov. Ako sme vám prezradili v jednom z predchádzajúcich článkov, shiplap, teda drevený obklad, je jedným z interiérových trendov na najbližšie roky. Architekti ho však radi využívajú aj v exteriéri, pretože drevená fasáda vyzerá atraktívne a pomáha znižovať tepelné straty. Aké rôzne podoby môže mať obklad z dreva?

Tatranský profil stále aktuálny

Tatranský profil – alebo perodrážka – sa vyrába najčastejšie zo smrekového alebo borovicového dreva, prípadne zo sibírskeho či červeného smreka. Klasika, ktorá sa najčastejšie využíva na obklad stien, podhľadov a stropov sa hodí aj do vlhkého prostredia. Pri použití v kúpeľni si však vyžaduje o jeden náter navyše. Jednotlivé kusy tatranského profilu do seba zapadajú vďaka drážke a peru. Hrany obkladu môžu byť zaoblené alebo jemne zrezané a pero predĺžené – výsledný efekt teda môže byť zvýraznená medzera medzi jednotlivými hranami alebo menší spoj v tvare písmena V, kde pero nie je viditeľné. Záleží len na tom, čo vás viac osloví.

drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: tatranskyprofil.eu

Mozaikový obklad a čaro priečneho rezu

Drevené prvky sa v interiéri používajú väčšinou opracované pozdĺžnym rezaním, v niektorých prípadoch je však vhodnejší priečny rez. Mozaikový obklad pozostáva z drevených kociek s pohľadovou stranou v priečnom reze. Jednotlivé kocky sú v rôznych výškach a hĺbkach pospájané na spoločnom základe, čím vzniká originálny mozaikový efekt. Tento typ obkladu vnáša do interiéru originálnu štruktúru, ktorú tvorí priečny rez dreva, ako aj samotná mozaika. Zároveň pôsobí ako akustický „rozbíjač“ zvukových vĺn a difúzor potláčajúci vznik zvukovej ozveny.

drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: stavebnik.sk

Podlahová palubovka a doba dubová

Novým smerom, ktorým sa vydávajú výrobcovia drevených podláh, je využitie podlahy na obklad stien. Palubovky sa lepia napevno priamo na podklad (stenu), prípadne sa pripevňujú na rošt, ktorý zabezpečí prevetrávanie a odvod prípadnej vlhkosti spomedzi steny a obkladu. Ich použitie je prakticky neobmedzené, dôležitý je len dobrý nápad. Spomedzi drevín má v súčasnosti jednoznačnú prevahu dub. A to nielen preto, že je to dobre dostupná a odolná drevina, ale aj kvôli bezproblémovej úprave farbením, morením a kefovaním. Prirodzenosť tejto dreviny najviac podčiarkne olejovanie. V kurze sú veľké formáty a prirodzené vzory, teda priznaná kresba dubového dreva bez extrémnej rustikálnosti.

drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: cuckooland.com

Exotický masívny obklad na steny

Ideálnym materiálom na dekoráciu interiéru je exotické drevo, ktorého kresba vytvorí na stene či strope unikátny obrazec. Hodí sa na oživenie priestoru, napríklad za televízorom alebo za posteľou. Dosky na obklad stien by mali byť vyrobené z kvalitného masívu vysušeného na 12 %. Pri tejto vlhkosti sa drevo bude správať stabilnejšie. Takýto obklad sa montuje na drevenú podkladovú konštrukciu a pripevňuje sa o podkladový hranol prostredníctvom montážnych spôn a skrutiek, takže spoj je neviditeľný. Ak sa rozhodnete pre tropické drevo z Južnej Ameriky alebo Afriky, budete si musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Cena za meter štvorcový obkladu sa začína približne na 40 eurách.

drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: luxusnydrevenyobklad.sk

Fasáda voňajúca po živici

Drevené obklady sú použiteľné aj v exteriéri. Svojím vzhľadom vylepšia architektúru celého objektu. Zároveň zlepšujú energetické parametre obvodovej steny, pretože drevo je veľmi dobrý izolant. V prípade drevostavieb môže byť obklad súčasťou skladby stien, pri murovaných domoch sa používa ako konečná povrchová úprava. Pri správnom použití a prevetrávaní sa z dreveného obkladu na fasáde môžete tešiť desiatky rokov.

drevo-namiesto-obrazov-trendy-drevenych-obkladov-v-interieri
Foto: tatranskyprofil.eu

Lacnejšie domáce dreviny ako borovica, smrek alebo smrekovec si vyžadujú náter lazúrou, ktorý treba pravidelne – približne raz za päť rokov – obnovovať. Termodrevo ošetrené tepelnou úpravou a exotické dreviny (napríklad meranti, tatajuba, červený céder, padouk, iroko) zase, naopak, nemusíte povrchovo ošetrovať, pokiaľ netrváte na ich stálofarebnosti. Takéto dreviny prirodzene sivejú a menia svoj vzhľad. Ak sa predsa len rozhodnete pre ich povrchovú úpravu, vhodné sú prírodné oleje.

TIP

Príklady prírodných olejov na drevo nájdete tu.

 

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokDoprajte deťom zdravé hranie
Ďalší článokAko sa starať o drevený altánok, aby vydržal čo najdlhšie?
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno