detail-hotoveho-vyrobku-handmade-celo-postel-vankuse

Staré ošúchané dvere. U niekoho by skončili ako napílené drevo na kúrenie, ale u nás mali iný osud. Očarili nás pri upratovaní dvora plného starého dreva.

Boli ukryté pod hromadou starých dosák a hranolov. Ani ich nebolo na prvý pohľad vidieť. Hneď, ako sme ich zbadali, vedeli sme, že ich treba zachrániť a ponúknuť im nový život a kreatívnejšie využitie. Po uplynutí určitej doby nám nápad takpovediac „dozrel“ ako jablká na jeseň: Bude z nich čelo postele ako u babičky.

Potrebovali sme:

• staré dvere,
• 1 ks dreveného hranolčeka (76 cm),
• 2 ks stolárske tiple (kolíky),
• 4 ks skrutiek do dreva,
• 2ks hmoždiniek + vruty (skrutky do hmoždiniek),
• lepidlo na drevo,
• ceruzku, meter,
• odstraňovač starých náterov,
štetec,
• špachtľu,
• olivový olej alebo bezfarebnú bio impregnáciu Belinka Oil Interier,
• vibračnú elektrickú brúsku,
• ručné držadlo na uchytenie brúsneho papiera,
• brúsne papiere rôznych zrnitostí (od 100 po 400),
• respirátor, ochranné okuliare a rukavice.

Ako sme postupovali

Staré dvere sme našli zaprášené, špinavé, so zvyškami starých náterov.

stare-dvere-poskodeny-nater-praskliny

Dvere sme dôkladne umyli, aby sme ich zbavili špiny a mastnoty. Použili sme vysokotlakový čistič (wapku). Špinu a mastnotu sme odstránili octom zriedeným so saponátom, je to veľmi jednoduchý a účinný prostriedok.

znicene-dvere-praskliny-osuchany-nater-renovacia

Po umytí a dôkladnom vyschnutí sme pristúpili k odstraňovaniu starého náteru, resp. náterov. Pomocou odstraňovača starých náterov a špachtle to išlo jedna radosť. Po aplikácii odstraňovača treba určitú dobu počkať (asi 15 minút), kým sa začne starý náter odlupovať. Na niektoré miesta sme ho použili viackrát, pretože na dverách bolo viacej vrstiev náterov. Potom sme náter jednoducho zoškrabali špachtľou.

spachtla-zoskrabavanie-stareho-nateru-drevo-vyroba

Dvere boli po odstránení starého náteru a pripravené na brúsenie.

priprava-dveri-na-nater-osetrenie-drevo

Na brúsenie sme použili vibračnú brúsku a ručné držadlo na brúsny papier. Začali sme použitím vibračnej brúsky a papierom so zrnitosťou 100, potom 150 a 220. Brúsenie sme dokončili ručne, s papiermi 320 a 400. Pri brúsení sme sa nesnažili obrúsiť všetok náter. Rozhodli sme sa určitú časť ponechať, a to kvôli zaujímavej farebnej kombinácii. Keďže ide o čelo postele, snažili sme sa dvere vyhladiť, aby na ich povrchu nezostala žiadna nežiaduca trieska.

elektricka-bruska-brusenie-dveri-renovacia

Po vybrúsení nasledovala výroba nožičiek. Zhotovili sme ich z dreveného hranolčeka s nasledujúcimi rozmermi: šírka 3 cm, hrúbka 3 cm a dĺžka 76 cm. Hranolček sme si narezali na tri časti, a to jednu s dĺžkou 60 cm a dve krátke s dĺžkou 8 cm. Dlhší hranolček sme potom ešte prerezali na polovicu, vznikli nám teda dva 30 cm dlhé kusy.

drevene-hranoly-nozicky-dvere-vyroba-rezanie

dielna-drevene-hranoly-nohy-cela-koliky

Na dverách sme si rozmerali umiestenie dvoch malých hranolčekov (podľa šírky postele, aby nám posteľ neskôr nožičky zakrývala). Hranolček sme pripevnili lepidlom a dvoma skrutkami do dreva. Do jeho stredu sme si naznačili umiestenie kolíka a nožičky. Vyvŕtali sme dierku.

dreveny-vyrezany-hranol-lepenie-dvere-dielna

Do dlhších hranolčekov sme presne uprostred vyvŕtali dierku pre stolársky kolík. Vlepili sme ho za pomoci lepidla na drevo a do polovice sme ho zatĺkli kladivom.

lepenie-lepidlo-dreveny-kolik-nozicka-dielna

Nožičky sme naklepali na svoje miesto a nechali lepidlo vytvrdnúť. Lepidlo pekne vytuhlo a naše „dvere“ sme boli schopní oprieť o stenu.

pripevnenie-noh-dvere-nater-vintage-handmade

Dvere sme napustili klasickým olivovým olejom. Získali zaujímavú farbu, presne podľa očakávania.

TIP

Môžete však použiť aj špeciálny olej, ktorý funguje ako bezfarebná bio impregnácia, napríklad Belinka Oil Interier. Na povrchu dreva vytvorí jemný film, ktorý sa postará o ochranu, ale aj príjemne hladký povrch.

priprava-dveri-na-brusenie-praskliny-nater

Na miesto, kde bol kedysi zámok, sme namontovali peknú dekoráciu kľúčovej dierky.

dekoracia-klucova-dierka-dvere-nater-vyroba

Samotná montáž dverí bola jednoduchá. Dvere sme prichytili do steny pomocou dvoch príchytiek, tzv. „hmoždiniek“, a dvoch skrutiek. Naše čelo postele podopierajú dve nožičky.

montaz-dveri-pripevnenie-hmozdinkami-stena-celo

stena-lista-podlaha-nohy-celo-dvere-postel

Čelo veľmi dobre zapadlo do vidieckeho štýlu izby. Pohľad na celú posteľ s originálnym záhlavím dopĺňajú rámy starých okien na stene, ktoré ponúkajú improvizovaný „výhľad“ na zlatisté pole.

postel-vankuse-handmade-dvere-celo-dekoracie

detail-klucova-dierka-hotovy-vyrobok-dvere-celo

interier-handmade-dizajn-deka-postel-vankuse-deka

Čelo postele sa stalo dominantou spálne. Príjemne podčiarkuje rustikálny charakter miestnosti a pripomína nezabudnuteľnú atmosféru vidieka, akoby ste trávili leto „u babičky“.

Predchádzajúci článokSeriál NAKUPUJEME: Výber vhodného sanačného prostriedku
Ďalší článokInfografika: Mapa ochrany dreva
Tento šikovný mladý človek z Trnovca nad Váhom je vždy plný nápadov a chuti realizovať nové veci. Veľmi ho baví práca s drevom, avšak najviac ho napĺňa, keď môže starým veciam vdýchnuť nový život.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno