aki-skodcovia-si-robia-zalusk-na-drevo

Keď sa povie drevokazný hmyz, väčšina dospelých ľudí si spomenie na veternú smršť vo Vysokých Tatrách. Niektorým sa vybavia obrázky holých rúbanísk popri cestách zarezávajúcich sa do svahov Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, ktoré majú mať na svedomí lykožrúty. Čo všetko môže drevokazný hmyz spôsobiť na vašom dreve?

Rovnako na tom bola Mária, ktorá si s manželom roky plánovala kúpu malého domčeka: „Nikdy mi nenapadlo, že sa to môže týkať takmer nového rodinného domu na odlesnenej rovine, pätnásť kilometrov od Bratislavy.“ Ale bolo to tak. Márii sa podarilo kúpiť 12-ročný rodinný dom krovom napadnutým hmyzími škodcami. Sanácia nebola lacná, ani jednoduchá a ani svojpomocne zvládnuteľná. Veríte, že vám by sa to stať nemohlo? „Tak tomu neverte,“ varuje amatérsky entomológ Jozef Valko.

Hmyz neobľubuje len starožitnosti

„Drevokazný hmyz je pojem, ktorý si laická verejnosť spája so starosťami správcov skanzenov, reštaurátorov starých oltárov a sôch či ľudí v galériách, ktorí sa snažia zachrániť vzácne drevené rámy stáročných obrazov. Málokto si ho spája so zariadením vlastnej domácnosti či drevenými predmetmi každodennej potreby. Vylúčiť sa to však nedá,“ opakuje Jozef Valko.

aki-skodcovia-si-robia-zalusk-na-drevo

Drevokaznému hmyzu sa môže zapáčiť každý príbytok, ktorý sa neskladá len z betónu, plastu, kovu a skla. Jeho larvy pochrúmu drevené podlahy, schodiská, dvere, okná, obklady, stropy, konštrukčné prvky, ale aj skrine, nábytok, dokonca i hudobné nástroje a nádoby na potraviny. Pravdaže, za istých okolností.

U koho sa hmyz zabýva?

Predpokladá sa, že najväčšou hrozbou je taká kombinácia zostatkovej vlhkosti dreva a teploty okolia, ktorá dokáže spustiť vývin vajíčok hmyzu zavlečených do dreva. Tu však treba poznamenať, že väčšine škodlivého hmyzu vyhovuje tá istá teplota a vlhkosť, ktorú v interiéri potrebujeme aj my. Účinnou prevenciou sú teda pravidelné prehliadky všetkého dreveného, čo v dome máte. O skutočný problém si „koleduje“ ten, kto ušetril na prvotnej impregnácii a ochranných náteroch, prípadne sa pri stavbe domu uspokojil so surovým a lacným kalamitným drevom a akúkoľvek ďalšiu kontrolu a údržbu vynecháva.

Známi žrúti

Snáď najznámejším škodcom dreva sú nedospelé štádiá červotočov. Žijú v úplnej skrytosti. Obvykle objavíte až prázdne chodbičky po larvách, ktoré sa zmenili na dospelé chrobáčiky a poškodený nábytok opustili.

V tejto súvislosti pretrváva názor, že ak je v noci v dome absolútne ticho, ste obklopení zdravým drevom – veď drobný červotoč vydáva pri hryzení povestný zvuk tikania. Nie je to však záruka. Červotoč hnedý (Ernobius mollis) napáda drevo s kôrou alebo jej pozostatkami po nedôslednom odstránení a pri hryzení „netiká“. Do domovov sa dostáva ešte počas výstavby – s menej kvalitnými trámami. V bytoch sa takmer nevyskytuje.

Pravý nočný „tikač“ je červotoč umrlčí (Anobium pertinax). Jeho larvy sa dorozumievajú pravidelnými údermi hláv do dreva. Tieto rytmické zvuky sa nazývajú „umrlčie hodiny“. Napáda staršie suché ihličnaté drevo, napríklad trámy, ale aj podlahy a obklady.

Čo dokážu červotoče?

Červotoč pásikavý (Anobium punctatum) poškodzuje okná, dvere, schody, konštrukčné prvky domov, nábytokhudobné nástrojeihličnatého aj listnatého dreva. Obľubuje staršie drevo. Mení ho doslova na prach. Jedna samica nakladie 20 až 50 vajíčok a larvy prežijú v dreve asi tri roky. Do domov a bytov sa obvykle zavlečie s drevom určeným do krbu! Žiaľ, tieto samice rady kladú vajíčka v tesnej blízkosti miest, kde sa vyliahla predchádzajúca generácia.

aki-skodcovia-si-robia-zalusk-na-drevo

Červotoč obyčajný (Ptilinus pectinicornis) miluje staršie, ale listnaté drevo a výrobky z neho. Spolu s červotočom bukovým (Xestobium plumbeum) je známy tým, že v dreve, ktoré obsadil, dokáže žiť trvale. Hrozbou nie sú len jeho larvy, ale aj dospelé chrobáky, ktoré sa ďalej rozmnožujú.

A môže byť aj horšie

K najškodlivejším druhom drevokazného hmyzu patrí fúzač krovový (Hylotrupes bajulus). Jedna samica nakladie tristo vajíčok, ktoré sa na dospelé chrobáky vyvíjajú i desať rokov! Páči sa im kvalitné, dobre vysušené stavebné ihličnaté drevo, dokonca hrany trámov. Larvy sú veľké, merajú i viac než dva centimetre, no povrch dreva nechávajú nepoškodený, až kým nevylezú von ako dospelé chrobáky. Potom po nich zostáva spúšť – chodbičky oválneho prierezu dokážu poškodiť statiku napadnutých konštrukcií!

aki-skodcovia-si-robia-zalusk-na-drevo

Pohromou je aj fúzač fialový (Callidium violaceum). Napáda vždy drevo s kôrou. Najradšej má ešte živé, väčšinou ihličnaté stromy. Vajíčka nakladie až do hĺbky desať centimetrov, čím zabezpečí, že početné potomstvo sa začne vyvíjať až v spracovanom dreve – možno práve vo vašom vysnívanom a novotou voňajúcom dome.

Rovnako sa správajú pílovky. Blanokrídlovce podobné osám vyhľadávajú čerstvo spílené stromy. Samičky jemne prepichnú kôru kmeňa a do dreva nakladú desiatky až stovky vajíčok. Malé larvičky sa vyvíjajú dva až tri roky. Chodbičky v dreve za sebou pevne upchávajú pilinami, takže rozsiahle poškodenie často uniká pozornosti pri spracovaní dreva. Mladé pílovky sa prehryzú von až z hotových výrobkov – nábytku, podlahy, trámov.

Vedeli ste, že drevo potrebujú aj vzácne druhy hmyzu?

Na Slovensku ide o nedospelé štádiá niektorých mimoriadne raritných, krásnych a zákonom chránených chrobákov: fúzač veľký (Cerambix cerdo), fúzač alpský (Rosalia alpina), fúzač zavalitý (Ergates faber) a fúzač hrubý (Prionus coriarius). Ani jeden z nich však nevyletí z vašej vzácnej starožitnej skrine v obývačke. Ich populácie sa viažu na poranené, odumierajúce alebo čerstvo padnuté stromy v lesoch s minimálnym podielom ťažby.

Keď sa hmyz spojí s hubami

Za dokonalú skazu dreva sa považuje jedna konkrétna huba: legendárny drevokaz slzivý (Serpula lacrimans). Jeho neuveriteľne rýchle pôsobenie sa končí úplnou deštrukciou napadnutého dreva.

Hmyz si však dokáže niektoré huby v dreve vypestovať. Medzi takéto chrobáky patrí jadrohlod dubový (Platypus cylindrus). Napáda oslabené duby, buky, bresty, hraby alebo ovocné stromy aj kmene, z ktorých ešte nebola odstránená kôra. Larvy sa potom neživia priamo drevom, ale hubami, ktoré im matky pestujú v dlhých materských chodbách. Na dreve spôsobujú tzv. technické poškodenie.

aki-skodcovia-si-robia-zalusk-na-drevo

Podobne sa správajú drevokazy a drvináre. Pri hĺbení chodieb rozširujú spóry symbiotických húb a tie prechádzajú aj do ovzdušia. Napádajú vyťažené vlhké drevo ihličnanov alebo spodnú časť už ležiacich stromov.

Čo s tým robiť?

Laický boj s drevokazným hmyzom spočíva predovšetkým v prevencii. Býčia krv sa už nepoužíva, no impregnačný náter s fungicídnymi a insekticídnymi účinkami je alfou dôslednej starostlivosti. Vytvorí chemický štít proti drobným organizmom. Nechráni však proti vlhkosti. Tá dokáže jeho účinok oslabiť. To znamená, že po prvotnom ošetrení má nasledovať ďalšia ochranná vrstva – lazúra, lak, olej alebo farba. Tento systém funguje tiež ako prvá pomoc pri podozrení na napadnutie škodcami.

Obzvlášť dôležité je ošetriť všetko drevo, ku ktorému sa už po zabudovaní v stavbe nebude možné dostať. Ale pozor: ak nakúpite zelenkasto nafarbené stavebné rezivo, stále to neznamená, že bolo dostatočne ošetrené proti hubám a hmyzím škodcom. „V našich predajniach ponúkame cenovo prijateľné stavebné drevo. Zelená farba je náter proti tzv. skladovým škodcom. Zákazníkom pripomínam, že je nutné ošetriť ho impregnáciou proti ostatným škodcom,“ radí predavač jednej zo siete predajní.

TIP

Keď kupujete drevo, vždy sa pýtajte, čím už bolo ošetrené a čím ho ešte treba ošetriť!

Ak máte záujem o príklady konkrétnych impregnácií, uvádzame vám pár z nich:
Bori impregnácia s biocídom W,
impregnácia Belinka Base,
impregnácia Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze.

Ak zháňate tenkovrstvové lazúry, ponúkame vám pár príkladov:
Bori tenkovrstvová lazúra,
Belinka Lasur.

Ak sa zaujímate o hrubovrstvové lazúry, patrí k nim napríklad:
Bori laková lazúra,
Belinka TopLasur UV Plus.

Oleje na drevo vyrobené z prírodných zložiek, ktoré sú šetrné k zdraviu a k životnému prostrediu, nájdete tu:
Belinka oleje.

Nechce sa vám natierať?

Ak sa vám naozaj nechce „babrať“ s ďalším natieraním, možno vás postrčí informácia, že ťažšie štádiá napadnutia hmyzom patria už len do rúk profesionálnych odborníkov. Nežiadaných hostí môže z dreva dostať koncentrovaný chemický nástrek alebo injektáž, zvýšená teplota, teda ohrev poškodeného dreva najmenej na 55 stupňov a aspoň na jednu hodinu, mikrovlnné žiarenie, ionizujúce gama žiarenie. No ani tieto náročné a nákladné zásahy už nemusia poškodený nábytok či nosné konštrukcie zachrániť.

Vedeli ste, že drevo je potravou nedospelého hmyzu?

Drevo je pre niektoré druhy hmyzu životne dôležité. Viažu sa naň vývojové štádiá, bez ktorých by sa postupne – z vajíčok, lariev a kukiel – nevyvinuli dospelé chrobáky, motýle, alebo tzv. blanokrídlovce, napríklad niektoré mravce. V nábytku či konštrukčnom dreve po nich zostávajú tzv. požerky. Týmto názvom sa označuje poškodenie rastlinného tkaniva hmyzom. V prípade dreva ide o materské a larválne chodby, vaječné výklenky a výletové otvory. Ich umiestnenie, hĺbka, dĺžka, počet, sfarbenie a tvar dokážu presne identifikovať typ drevokazného hmyzu, ktorý sa v dreve dočasne alebo dlhodobo zabýval. Zároveň sa z nich odvodzuje plán záchrany napadnutého nábytku či stavebných konštrukcií a pravdepodobnosť jeho úspešnosti.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios