Ten, kto pracuje s drevom, zvyčajne používa aj tmel na drevo. Nezáleží na tom, či ste si dosky, laty a hranoly pripravili sami alebo ste ich zakúpili u predajcu. Na tomto materiáli sa vždy budú vyskytovať defekty a drobné chyby ako dutiny, škrabance a hrče. Tam, kde nie je žiaduce ich priznať, sa dostáva k slovu tmel na drevo. Aké sú základné postupy práce s ním?

Od jednoduchej domácej výroby po rozmanitosť

Pre drevo sú prirodzené hrče a nerovnosti. Pri jeho opracovaní môžu takisto vzniknúť neželané praskliny a neestetické ryhy z mechanického poškodenia. Tie sú vyložene nežiaduce na hladkých plochách nábytku alebo na podlahe. Na ich vyplnenie kedysi majstri používali podomácky zhotovené tmely, ktoré si vyrábali z pilín a plavenej kriedy. Dnes nájdete v obchodoch nepreberné množstvo tmelov na drevo. So vzostupom chemického priemyslu po vojne sa začali objavovať nové typy tmelov, lakov aj lepidiel.

Tmely na drevo možno rozdeliť podľa viacerých kritérií. To najjednoduchšie delenie je na jednozložkové a viaczložkové. Jednozložkové sa dajú nanášať priamo a spravidla bývajú v tubách, téglikoch, vo vedierkach či v bandaskách. Pri dvojzložkových treba najskôr zmiešať obe zložky. Podľa spôsobu nanášania tmely možno rozdeliť na také, ktoré sa spravidla aplikujú špachtľou, a na tie, ktoré sa aplikujú striekaním. To naznačuje aj ich konzistenciu – niektoré sú vyslovene tuhé, iné majú konzistenciu pasty (arašidového masla) a ďalšiu skupinu tvoria tmely, ktoré sú pomerne tekuté.

Druhy tmelov

K najrozšírenejším a najuniverzálnejším tmelom na drevo patria akrylové. Plnivo je tu rozptýlené v akrylátovej živici. Ich charakteristickým rysom je riediteľnosť vodou, a keďže sú jednozložkové, sú ihneď pripravené na použitie. Relatívne dlho schnú a vzhľadom na odparovanie vody zmenšujú svoj objem, takže ich musíte aplikovať vo viacerých vrstvách. Môžeme ich označiť za „hobby tmely“.

Polyuretánové, epoxidové a polyesterové tmely sú dvojzložkové. Rýchlo schnú a po vytvrdnutí sú pevné a odolné. Neprasknú, ani keď ich nanesiete v silnejších vrstvách. Preto sa hodia na opravu hrčí či hlbších prasklín. Rýchlosť tuhnutia je zároveň ich nevýhodou, treba s nimi pracovať rýchlo, čo chce niekedy skúsenú a pevnú ruku.

Tmely na báze MS polymérov majú výbornú priľnavosť k akémukoľvek povrchu a i veľkú mechanickú odolnosť. Patria k novším typom tmelov. Svojím zložením pripomínajú plastickú hmotu s veľkou tvarovou elasticitou. Keďže sa nedajú brúsiť, musíte ich zahladiť ešte „zamokra“. Navyše sa ľahko pretierajú vodou riediteľnými farbami na drevo.

Vedeli ste, že?

Nerovnosti ako priehlbiny môžete opraviť aj voskami. Nájdete ich v predajniach vo forme rôznych tyčiniek. Mäkšie vosky sa votrú do priehlbinky a prečnievajúci vosk sa zoškriabe špachtľou do jednej roviny s povrchom. Tvrdé vosky sa aplikujú podobne ako pečatný vosk. Nahrejú sa nad plameňom alebo špeciálnym nástrojom, ktorý sa predáva ako súčasť balenia. Nakvapkajú sa na poškodené miesto a po zatvrdnutí opatrne zarovnajú s povrchom.

Ako si vybrať tmel na drevo?

Výber konkrétneho typu tmelu závisí od samotného majstra. Tmel by mal dobre priľnúť k drevu a mal by mať takú konzistenciu, aby dokonale vyplnil potrebné miesta. Problémom môže byť pružnosť, drevo totiž pracuje. Dilatácii dreva sa dobre prispôsobujú polyuretánové tmely. Na internete dnes nájdete množstvo testov, v ktorých odborníci z praxe porovnávajú jednotlivé druhy tmelov na drevo.

Ako sme už naznačili, s takýmto dvojzložkovým tmelom sa pracuje náročnejšie. Istou nevýhodou môže byť, že je potrebné zmiešať presne odmerané množstvá živice a tvrdidla. Dĺžka spracovateľnosti je po zmiešaní obmedzená rádovo na niekoľko jednotiek až desiatok minút. Po uplynutí tohto času tmel vytvrdne a ten nespracovaný musíte jednoducho vyhodiť. Jednozložkové tmely zase mávajú obmedzenú maximálnu hrúbku tmelenia. Väčšie nerovnosti je teda potrebné tmeliť na viackrát, resp. aplikovať tmely postupne vrstvu po vrstve.

Pokiaľ budete výsledný produkt natierať farbou, pri výbere tmelov sa nemusíte nijako obmedzovať. Vo všeobecnosti platí, že drevité materiály môžete opravovať akýmkoľvek tmelom, len treba dať pozor, aby sa dal pretrieť farbou. Ak však chcete použiť transparentný náter, buďte pri výbere obozretní, aby tmelené plochy neboli viditeľné. Našťastie, tmely sa dajú kúpiť v rôznych odtieňoch dreva, takže praskliny a dierky dokážete dokonale zamaskovať bez estetických defektov. Pri parketách zase môžete použiť bezfarebné polymérne disperzie na tmelenie, ktoré sa kombinujú s prachom z brúsenia, čím dosiahnete rovnaký farebný odtieň, ako má podkladový materiál.

Ako používať akrylový tmel (BORI)?

  • Drevo najskôr prebrúste a zbavte nerovností.
  • Piliny pozametajte, z trhlín a dierok povysávajte prach a špinu.
  • Vyberte si farebný odtieň, ktorý sa najviac podobá odtieňu dreva.
  • Akrylový tmel aplikujte pomocou antikorovej stierky na miesta, ktoré chcete opraviť. Ostane za ňou hladký film, ktorý kopíruje povrch okolia.
  • Presvedčte sa, že všetky škáry a trhliny sú vyplnené.
  • Podľa návodu drevo po dvoch hodinách prebrúste, aby ste odstránili prípadný prebytočný tmel. Ak treba, naneste ďalšiu vrstvu.
  • Pri nižších teplotách a vyššej relatívnej vlhkosti vzduchu sa môže čas schnutia predĺžiť.
  • Takto ošetrené drevo je pripravené na finálny vrchný náter lazúrou alebo ekologickým olejom na drevo.

Bezpečnosť pri práci

Práca s tmelmi je pomerne jednoduchá, pokiaľ máte dostatok vedomostí o problematike. Overenými radami sú trpezlivosť a precíznosť. Ak budete pracovať precízne, ušetríte si starosti s ďalšími brúseniami a opravami opráv. Základom je čítať návody výrobcov uvedené na obale. Každý výrobok má totiž svoje špecifiká. Stráňte sa fyzického kontaktu s nebezpečnými chemikáliami a pri brúsení dreva preventívne používajte kvalitný respirátor, aby ste zbytočne nevdychovali jemný prach, ktorý môže ohrozovať zdravie viac než prach z dreva. Takisto by ste mali používať len antikorové náradie a priestor, kde pracujete, poriadne vetrajte. Pozor hlavne na výpary z viaczložkových tmelov. Najbezpečnejšie je pracovať s nimi v exteriéri. Len treba dbať na to, aby teplota a vlhkosť zodpovedali optimálnym podmienkam na aplikáciu tmelu.

Priznaná krása prasklín

Ak je vám sympatický trend rustikálneho dreva, nepotláčajte viditeľnosť defektov, ale naopak, priznajte ich a akcentujte. Praskliny a defekty dreva stále majú svojich fanúšikov – bez ohľadu na meniace sa trendy. Nedokonalé a recyklované drevo je dnes vstupnou surovinou pre mnohých šikovných majstrov.

Tmelenie dreva sa teda nekončí, ale nie je ani nepísaným zákonom, od ktorého sa nemôžete odkloniť. Staré drevo, najmä tam, kde bude prichádzať do styku s ľudským telom, niekedy stačí maximálne obrúsiť, triesky odstrániť a na miestach, kde by hrozilo prípadné poranenie, pretmeliť transparentným tmelom. Ten nepotlačí, ale skôr zvýrazní jeho rustikálny charakter. Praskliny a najmä hrče v takomto prípade tmeliť netreba.

Predchádzajúci článokDrevo namiesto obrazov – trendy drevených obkladov v interiéri
Ďalší článokAko pracovať s drevom? Užitočné tipy najmä pre začiatočníkov
Vzťah k drevu má zakódovaný už v DNA, pretože jeho starý otec bol vychýreným majstrom kolárskeho remesla. Uprostred západoslovenskej obce Čataj si otvoril ešte za monarchie kolársky servis na spôsob dnešných pneuservisov. Jeho vnuk, Ľubomír, zase skladal 10 rokov tovarišské skúšky pri kompletnej rekonštrukcii 80-ročnej drevenice na Hriňovských lazoch. To je asi – čo sa dreva týka – všetko, pretože srdce má Ľubomír Holčík zo zlata a nervy zo železa ?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno