kladivo-drevo-stetec-salka-piliny-dreveny-stol-ponk

V minulosti majstri pri práci s drevom používali tmely, ktoré si často aj sami vyrábali. Išlo o receptúry, ktoré sa dedili predovšetkým ústnym podaním. Základné suroviny na výrobu takýchto tmelov boli bežne dostupné a výroba tmelov bola občas aj „výrobným tajomstvom“ majstra. V súčasnosti je v obchodnej sieti nepreberné množstvo tmelov na drevo. Používajú ich profesionáli, ale aj aj domáci kutilovia. Pokiaľ sa vyskytne akýkoľvek estetický problém pri práci s drevom, nemusíme zúfať, ešte vždy môžeme vďaka tmelu korigovať výsledok. 

Na čo sa tmely používajú?

Ten, kto bežne pracuje s drevom, pracuje zvyčajne aj s tmelom na drevo. Bez ohľadu na to, či sme si dosky, laty, resp. hranoly pripravili sami, alebo ich zakúpili od stolára (prípadne od predajcu), vždy sa v materiáli vyskytujú drobné vady, škrabance, hrče alebo iné estetické vady, ktoré nie je žiaduce priznať. Pri práci s drevom môžu takisto vzniknúť neželané diery, medzery, praskliny a nerovnosti, ktoré rovnako dobre eliminuje niektorý z tmelov, bežne dostupných v obchodnej sieti. Pokiaľ budeme výsledný produkt ešte natierať farbou, nemusíme byť nervózni z rôznych nerovností, pretože tmel, ktorý ich vyrovná, bude ešte prekrytý finálnym náterom. Ak však povrch bude transparentný, musíme byť pri výbere použitých tmelov mimoriadne obozretní, aby neboli tmelené plochy viditeľné. Našťastie, na trhu sú tmely v rôznych odtieňoch dreva, takže aj škáry medzi parketami dokáže šikovný majster dokonale vytmeliť bez estetických defektov. V neposlednom rade tmelíme aj drevené podlahy, to je však téma najmä pre chalupárov. 

drevo-podlaha-plavajuca-laminat

Rozdelenie tmelov

Tmely na drevo možno rozdeliť podľa viacerých kritérií. To najjednoduchšie je na jednozložkové a viaczložkové. Jednozložkové bývajú spravidla v tubách, kelímkoch, vedierkach či bandaskách. 

Osobitnou kategóriou sú vosky na opravy nerovností – priehlbín, ktoré v predajniach nájdete vo forme rôznych tyčiniek. Mäkšie vosky sa votrú do priehlbinky (podobne ako by sme ju začmárali voskovou pastelkou) a prečnievajúci vosk sa zoškriabe špachtľou do jednej roviny s povrchom. Tvrdé vosky sa aplikujú podobne ako pečatný vosk. Nahrejú sa nad plameňom alebo špeciálnym nástrojom, ktorý sa predáva ako súčasť setu balenia s takýmito voskami, nakvapkajú na poškodené miesto a po zatvrdnutí opatrne zarovnajú s povrchom ako v predošlom prípade. 

Samotné tmely možno rozdel podľa spôsobu nanášania na také, ktoré sa spravidla aplikujú špachtľou, a na tmely, ktoré sa aplikujú striekaním. Už to predznačuje aj konzistenciu jednotlivých tmelov – niektoré sú vyslovene tuhé, iné majú konzistenciu pasty (arašidového masla), ďalšiu skupinu tvoria tmely, ktoré sú pomerne tekuté.  

Tmely na drevo možno rozdeliť aj na akrylátové a polymérové, ďalej špeciálne tmely na parkety. Potom je tu ešte pomerne veľká skupina brúsiteľných tmelov, ktoré sa dajú používať najmä na vyrovnávanie nerovností, pričom ich možno nanášať aj opakovane vo viacerých vrstvách a prebrusovať dovtedy, kým nebudeme s finálnym výsledkom spokojní.

Akrylátové tmely

Akrylátové tmely nájdete kliknutím na tento odkaz.

Ktorý si vybrať?

Dvojzložkových tmelov je na trhu menej. Sú to predovšetkým tmely s polyesterovým spojivom a vysokým obsahom drevnej múčky. Možno si položíte otázku, prečo robiť s dvojzložkovým tmelom, ktorý má zložitejšiu prípravu než jednozložkový? Výber závisí od samotného majstra. Vo všeobecnosti sa však s dvojzložkovým tmelom pracuje náročnejšie. Istou nevýhodou môže byť, že je potrebné zmiešať presne odmerané množstvá živice a tvrdidla. Doba spracovateľnosti tmelu je následne po zmiešaní obmedzená rádovo niekoľko jednotiek až desiatok minút. Po uplynutí tejto doby tmel nevyhnutne vytvrdne a nedá sa tomu nijako zabrániť. Takže nespracovaný tmel je nutné vyhodiť (samozrejme, nie do komunálneho odpadu). Počas práce je potrebné dbať na bezpečnosť práce kvôli prchavým zložkám (napríklad agresívne žieravé tvrdidlá). Výhodou je, naopak, vysoká tvrdosť tmelu a jeho vynikajúca plniaca schopnosť. Znamená to, že je možné tmeliť aj veľké nerovnosti či trhliny naraz jedným nánosom a tmel zachováva svoj objem, nezmršťuje sa.

Jednozložkové tmely mávajú obmedzenú maximálnu hrúbku tmelenia. Býva to uvedené v návode na použitie. Väčšie nerovnosti je potrebné tmeliť na viackrát, po zaschnutí predošlej vrstvy. 

drevo-stol-sviecka-obrazy-stena-taniere-kuchyna-jedalen

Práca s tmelmi

Práca s nimi je jednoduchá, pokiaľ to človek ovláda, má skúsenosti a takisto dostatok vedomostí o problematike. Na internete je množstvo testov (malých aj veľkých), v ktorých odborníci z praxe porovnávajú jednotlivé druhy tmelov na drevo. To, čo jeden vyčíta niektorému výrobku (napríklad, že je príliš tekutý), sa, naopak, druhému páči – vyhovuje mu, že tekutý tmel pozateká do všetkých škár, pretože je presvedčený, že je to tak správne. Pokiaľ niektorý z testujúcich majstrov kritizuje, že tmel trochu dlhšie schne, iný to považuje za jeho plus.  

Vo všeobecnosti možno povedať, že výber na trhu je obrovský a s každým tmelom, ktorý si kúpime, treba pracovať podľa návodu, ktorý je uvedený na obale výrobku. Každý výrobok má totiž svoje špecifiká.  

Ak chcete nejaké všeobecné rady, platia tu tie, ktoré sú overené stáročiami: trpezlivosť a precíznosť. Pokiaľ budeme pracovať precízne, ušetríme si starosti s ďalšími brúseniami a opravami opráv. 

Ako tmeliť drevené podlahy?

  • Drevený podklad najskôr prebrúsime a zbavíme nerovností.
  • Piliny pozametáme, z trhlín povysávame prach a špinu.
  • Pripravíme si rýchloschnúcu zmes na tmelenie drevených podláh, ktorú aplikujeme pomocou antikorovej stierky na drevenú podlahu v celej miestnosti.
  • Presvedčíme sa, že všetky škáry a trhliny sú zaliate, ak nie sú, postup zopakujeme.
  • Po 60 minútach môžeme podlahu prebrúsiť, aby sme odstránili prípadný prebytočný tmel.
  • Škáry už nečistíme, účelom bolo, aby zmes spolu s prebytočným prachom (jemnými pilinami) dlážku vytmelila.
  • Takto ošetrená – vytmelená drevená podlaha je vlastne pripravená na definitívny vrchný náter (napríklad lak alebo olej). Príklady lakových lazúr nájdete tu. Ekologické oleje na drevo nájdete tu.

Bezpečnosť pri práci – príbeh o tom, ako sa to robiť nemá

Ak sa odvolávame na to, že treba čítať návody výrobcu, musíme to zduplikovať aj v stati venovanej bezpečnosti pri práci. Osobne poznám človeka, ktorý si pri práci zvykol utierať prebytočný tmel do toho, čo mal práve poruke. A ak práve nič nemal, tak aj o chrbát ruky, avšak, pokiaľ to bolo možné, ruku si vzápätí očistil, prípadne umyl. Raz, keď mu došiel tmel, ktorý zvyčajne používal (a bolo to ako na potvoru v nedeľu), poslal syna do obchodu, aby mu dokúpil chýbajúci tmel. Ten jeho osvedčený nemali, tak syn (po telefonickej konzultácii s otcom) kúpil iný výrobok. A potom otcovi pomáhal aj pri finalizácii dreveného policového nábytku do detskej izby. Po vzore otca si aj on utieral prebytočné zvyšky tmelu kade-tade, aj o ruky. Tie si však následne (na rozdiel od otca) neočistil, ani neumyl. Okolo tretej hodiny nadránom pocítil syn prudkú rezavú bolesť v očiach, myslel si, že doslova oslepne. Do rána mu otec oplachoval oči čistou vodou. Ráno, po prebdenej noci, ani jeden nešiel do roboty. Dodnes majú ponaučenie a návod si už vždy prečítajú. Stránia sa fyzického kontaktu s nebezpečnými chemikáliami a pri brúsení dreva dokonca preventívne použijú aj rúško, aby zbytočne nevdychovali prach.

Doba paletová – priznaná krása prasklín

V súčasnosti, keď tu už niekoľko rokov kraľujú trendy paletovej kultúry a kultu rustikálneho dreva, nedáva pri práci s takýmto materiálom zmysel tmelenie dreva spôsobom, ktorý potláča viditeľnosť prasklín. Práve naopak: Praskliny a defekty dreva sú „trendy“ a nielenže sa priznávajú, ale doslova akcentujú. Z uvedeného však nevyplýva, že tmelenie dreva končí. Vôbec nie. Iba sa mení jeho zmysel. Drevo (tým skôr, ak je staré) najmä tam, kde bude prichádzať do styku s ľudským telom, stačí maximálne obrúsiť, triesky odstrániť a na miestach, kde by hrozilo prípadné poranenie, pretmeliť transparentným tmelom. Ten nepotlačí, ale, naopak, skôr zvýrazní rustikálny charakter starého dreva. Praskliny, a najmä hrče však v takomto prípade tmeliť netreba.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokČo je lepšie – výroba na mieru alebo sektorový nábytok z obchodu?
Ďalší článokAko postupovať pri natieraní zrubu?
Vzťah k drevu má zakódovaný už v DNA, pretože jeho starý otec bol vychýreným majstrom kolárskeho remesla. Uprostred západoslovenskej obce Čataj si otvoril ešte za monarchie kolársky servis na spôsob dnešných pneuservisov. Jeho vnuk, Ľubomír, zase skladal 10 rokov tovarišské skúšky pri kompletnej rekonštrukcii 80-ročnej drevenice na Hriňovských lazoch. To je asi – čo sa dreva týka – všetko, pretože srdce má Ľubomír Holčík zo zlata a nervy zo železa ?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno