Drevené podlahy majú schopnosť navýšiť morálnu cenu nehnuteľnosti. Dodajú jej totižto neopísateľný charakter aj jedinečný nádych. Jednou z ich hlavných devíz je nielen vytváranie nenapodobiteľnej prírodnej atmosféry v interiéri, ale tiež udržiavanie tepla aj počas chladnejších dní, kedy sa v domácnosti ešte nekúri. O drevených podlahách však toho možno neviete viac.

1. Nie je drevo ako drevo

V prvom rade stojí za zmienku, že nie je drevo ako drevo. Nie každé je totiž vhodné na podlahu, a už vonkoncom nie k podlahovému kúreniu. Práve pri kombinácii s podlahovým kúrením sa určite vyhnite bukovým, jaseňovým a javorovým podlahám.

„Na podlahové kúrenie si nevyberajte celomasívnu podlahu. Čo sa týka bukovej, nedávajte si ju ani v tom prípade, že je viacvrstvová. A zapamätajte si, že pokiaľ dávate drevo na podlahové kúrenie, najlepšou voľbou bude celoplošne nalepená podlaha,“ vysvetľuje pán Ondrej Prívara z firmy OP WOOD, ktorá poskytuje služby v oblasti drevených podláh.

Okrem toho je dôležitou aj hrúbka podlahy. Životnosť podlahy je závislá od hornej nášľapnej vrstvy, ktorá by mala mať ideálne zhruba 3,5 mm. Avšak, aj podlahy s hrúbkou hornej vrstvy 2,5 mm môžu mať životnosť až 40 rokov.

Drevená podlaha Dub Clermont. Zdroj: OP WOOD

2. Drevenú podlahu môžete časom renovovať

Keď už sme v časti vyššie zmienili životnosť podlahy, nedá nám nepristaviť sa pri renovácii. Drevená podlaha má totiž tú výhodu, že sa dá ľahko renovovať, či už z dôvodu opotrebenia, alebo túžby po zmene. Ako prezradil pán Prívara: „Drevenej podlahe dokážete ľahko zmeniť jej odtieň. Stačí vám k tomu jednoduché vyčistenie, prípadne prebrúsenie, a následné ošetrenie novým olejom.“

No a nám nezostáva nič iné, len uznať, že to má skutočne svoje benefity. Predstavte si situáciu, že odtieň podlahy, ktorú ste si vybrali pred 10 rokmi, úplne vyjde z módy. Nie je ale škoda meniť podlahu v dobrom stave? Našťastie, tú drevenú ani nemusíte. Aj po rokoch si ju môžete pretvoriť do tej najmodernejšej podoby. Navyše, prebrúsením z nej môžete odstrániť aj prípadné škrabance a povrchové nedostatky, ktoré na nej postupom času pri používaní vznikli.

3. Medzi olejovanou a lakovanou podlahou sú rozdiely

Niekto môže vnímať označenia olejovanie a lakovanie ako synonymické, no vedzte, že sú medzi nimi rozdiely. Nám ich podrobnejšie vysvetlil pán Prívara.

„Nie je to tak dávno, čo bol lak najpoužívanejšou povrchovou úpravou pre drevené podlahy. „Požiadavka“ nášho trhu bola doslova nezničiteľná podlaha. A tak sa výrobcovia predbiehali v tom, aký tvrdý a nepoškriabateľný lak dokáže niekto vyrobiť. Ten boj vrcholil s vývojom laminátových podláh. Šlo tu doslova o to, kto bude lepší. Chvalabohu, niekto povedal STOP! Drevená podlaha nie je laminátová. Priznajme jej kvality, výhody, prirodzenosť, a hlavne ukážme jej najdôležitejší rozdiel od laminátových, prípadne kompozitných podláh. Drevená podlaha je prírodná a to znamená, že je obnoviteľná. Je teplá na dotyk a vieme ju upravovať. Pomáha udržiavať správnu vlhkosť, je antialergická, protišmyková, veľmi prívetivá ku kĺbom a má veľa ďalších výhod. A toto všetko vieme ukázať správnou povrchovou úpravou.

Dnes sa vracia pôvodný spôsob ošetrovania. Samozrejme, výrazne vylepšený a upravený tak, aby ho zvládol takmer hocikto. Áno, je to olejovanie. To zvýrazní všetky kvality a výhody dreva. Lak ich potláčal. Dnešné oleje vydržia roky. A ak sa aj niečo pokazí, tak sa dá opraviť len jedna parketa. Nemusí sa však brúsiť. Stačí ju vyčistiť a naolejovať. Olej dáva drevu slobodu a predlžuje jeho životnosť. Nemusí sa totižto zakaždým brúsiť. Stačí podlahu vyčistiť a preolejovať.“

Tip: Čím ošetriť drevenú podlahu?

Drevenú podlahu v interiéri môžete ošetriť olejom Belinka Oil Interier. Na podlahu v exteriéri je vhodný olej Belinka Oil Decking.

Helios

4. Drevenú podlahu by ste mali vyberať podľa prvého dojmu

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že podlaha je nielen najviac viditeľná, ale zároveň aj najviac zaťažovaná a opotrebovávaná plocha v celej domácnosti? Kým steny po 4 rokoch jednoducho premaľujete a nábytok vymeníte za nový, s podlahou to také jednoduché nie je. Pri jej výbere sa však vždy riaďte najmä prvým dojmom.

„Keď si budete vyberať drevenú podlahu a pri niektorej pocítite, že je to tá pravá, nad inou ani nerozmýšľajte! V 99 % prípadov ide totižto o správnu voľbu. A presne to je najdôležitejšie pri výbere podlahy,“ radí pán Prívara.

5. Dajte si pozor na pokládku

No a v neposladenom rade je potrebné pri drevených podlahách spomenúť aj ich pokládku.

„V prípade pokládky drevených podláh je dôležitá príprava s plánovaním,“ poukazuje na pokládku drevených podláh pán Prívara.

Podklad určený na pokládku drevenej podlahy by mal byť dobre vyrovnaný a pevný. A okrem toho by mal mať aj správnu vlhkosť. V opačnom prípade môže dôjsť k odutiu alebo „korýtkovaniu“ parkiet.

„Najčastejšou príčinou znehodnotenia drevených podláh býva nevhodná vlhkosť podkladu pri pokládke. Aby sa záujemcovia o drevené podlahy vyhli podobným nepríjemnostiam, vždy im odporúčam bezplatné prekonzultovanie ich možností s našimi odborníkmi,“ dodáva na záver pán Ondrej Prívara z OP WOOD.

Tip na záver: Ako sa starať o drevenú podlahu?

Pokiaľ máte doma drevenú podlahu alebo sa rozhodnete pre jej kúpu, mali by ste venovať patričnú pozornosť aj jej starostlivosti. Len tak vám vydrží krásna dlhé roky. V súvislosti s tým sa držte pravidla, že čím menej vody, tým lepšie. Keď ju aj použijete, mala by do minúty, maximálne dvoch z podlahy zmiznúť. Preto handru alebo mop pred použitím vždy poriadne vyžmýkajte. Samozrejmosťou je aj pravidelné vysávanie a zametanie. Okrem toho vám odporúčame používať podložky pod stoličky, rohožky pri vstupoch do interiéru a domáci vlhkomer – dreveným podlahám najviac vyhovuje vlhkosť na úrovni 45 až 60 %.

Predchádzajúci článokAko a s čím kombinovať drevo v interiéri
Ďalší článokSpod zeme až do oblakov: Ako rastie, žije a hynie strom
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.