Azda tvarovo najrozpoznateľnejším listom spomedzi ostatných je list javora, a to vďaka kanadskej vlajke, ktorej dominantnú súčasť predstavuje. Čo ale vieme o samotnom dreve tejto známej dreviny? Aké má nevýhody a na čo sa primárne využíva?

Aké sú základné vlastnosti javorového dreva?

Javor zaraďujeme medzi tvrdé a stredne ťažké druhy dreva, svojou anatomickou stavbou sa často prirovnáva k buku. Javor horský a mliečny svojou krémovožltou, maslovou až slonovinovou farebnosťou patrí k svetlým, dokonca k najsvetlejším druhom dreva vôbec. Vďaka svetlosti a lesku vyžaruje jemnosť a čistotu. Nemá farebne odlíšené jadro, u starších stromov sa však pri dreni môžu vyskytovať zelené či čiernohnedé škvrny. Cievy zreteľné nie sú, no ročné kruhy sú na všetkých rezoch viditeľné. Za určitých podmienok sa v dreve vytvorí tzv. očková textúra s vlnitým, resp. stočeným priebehom vlákien. Očkový javor je veľmi cenený a využíva sa napríklad na tvorbu dýh či na zadné dosky huslí alebo gitár. Ďalšou esteticky zaujímavou kresbou je vlnitosť vlákien. Rovnako sa takéto drevo využíva na výrobu častí hudobných nástrojov a dýh na nábytok.

Hlava a hmatník gitary z očkového javora a zadná doska huslí z vlnitého javora
Hlava a hmatník gitary z očkového javora a zadná doska huslí z vlnitého javora

Známy je u nás aj javor poľný. Jeho drevo má na rozdiel od javora horského a mliečneho hnedé, prípadne červenohnedé sfarbenie.

Zaujímavosť:

Keď sa povie javor, asi každému ako prvá napadne vizuálna asociácia mohutného stromu s bohatou korunou. Existuje však aj javor japonský, ktorý rastie veľmi pomaly, navyše dobre znáša rez, a preto sa dokonca pestuje ako bonsaj.

Výhoda a nevýhoda dreva z javora

Ak sa pozrieme na javor ako na strom, jeho výhodou je, že dobre zvláda podmienky mesta, napr. prašnosť či sucho, preto sa hojne vyskytuje v rámci urbánnej výsadby. Výhodou samotného dreva je jeho poddajnosť a ľahká práca s ním, dobre sa morí i leští. Musíme však spomenúť aj slabšie stránky tohto vyhľadávaného dreva, a tými sú nižšia trvanlivosť a citlivosť na vlhkosť – tej sa zbavuje omnoho pomalšie ako iné dreviny, pričom ako dôsledok zaparenia sa na dreve môžu tvoriť škvrny.

Zaujímavosť:

Nejde síce o produkt vyrobený z javorového dreva, ale v súvislosti s javorom ho nemožno opomenúť. Reč je o javorovom sirupe, resp. sladkej miazge, ktorá pulzuje jeho žilami (metaforicky). Nachádza sa v každom druhu, no najsladšia je z takzvaného cukrového javora. Ak by ste si niekedy chceli takýto sirup vyrobiť sami, v prvom rade musíte urobiť rez, zaviesť čap alebo hadičku a trpezlivo čakať, kým miazga vytečie (ideálny zber je od februára do apríla). Ešte v ten deň by ste ju mali dať variť na teplotu 105 stupňov Celzia, aby ste získali čo najkvalitnejší sirup – a voilà, legendárny javorový sirup je na svete. Už chýbajú len lievance.

Čo sa vyrába z javorového dreva?

Najsilnejším segmentom, v ktorom sa javorové drevo využíva, je jednoznačne nábytkárstvo – vyrábajú sa z neho skrine, stoličky, stoly, postele, dyhy, podlahové krytiny, obklady stien, čokoľvek, čo môžete kúpiť v nábytkárstve. Vďaka svojej húževnatosti, pružnosti a rovnomernej textúre ho obľubujú i umeleckí rezbári, domáci majstri, výrobcovia hračiek, a ako sme už raz spomínali – aj výrobcovia hudobných nástrojov, predovšetkým tých strunových. Dyha z očkového javora je skvelou voľbou aj na intarzie. Javor mliečny sa používa najmä na konštrukčné dielce nábytku, javor horský v podstate na všetko z vyššie vymenovaného.

Stolík z javorového dreva
Stolík z javorového dreva (zdroj: savvyrest.com) a komoda z javorového dreva (zdroj: vermontwoodsstudios.com)

Tip na záver: Čím ošetriť javorové drevo?

V interiéri aj exteriéri môžete použiť na impregnáciu a povrchovú ochranu javorového dreva kombináciu produktov Bori impregnácia W s Bori tenkovrstvovou lazúrou alebo impregnáciu Belinka Base SE s Belinkou Lasur. Vhodné sú však napríklad aj Bori laková lazúra, Tessarol akrylový email Satén, olej Belinka do interiéru alebo exteriéru a mnoho ďalších v závislosti od účelu a miesta použitia.

Predchádzajúci článokBúdky na hniezdenie – ako ich zhotoviť?
Ďalší článokFOTOPOSTUP: Vyrobte si drevené hodiny v tvare srdca
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.