tmave-drevo-kvapky-vody-laty-nabytok

Teoreticky je drevo na vlhkosť mimoriadne háklivé. Prebytočná voda rada viaže pleseň a rozkladné mikroorganizmy, ktoré dielo skazy spustia i rýchlo dokončia. No niekedy je všetko inak. Drevo a vlhko si celkom vyhovujú. Ako je to možné? Nech sa páči, zopár zaujímavostí. 

Drevo vkúpeľni 

Krásna kúpeľňa je rovnaký hit ako dokonalá kuchyňa spojená s jedálňou. A to si žiada drevo – najlepšie podmanivý obkladový panel. Dodržať pri tom treba dve zásady: Stena s povrchom z dreva nepatrí do prvej línie vlhkosti, teda do priameho kontaktu s tečúcou a stojatou vodou. Po druhé: Nie je drevo ako drevo!  

Akácie, bambusy, tíky či cédre – drahá luxusná exotika je povestná toleranciou voči akejkoľvek vode. Sibírsky smrekovec je však rovnaká kategória. Navyše, cenovo stále dostupná. Má nádhernú textúru i farby a starí majstri hovorievali, že aj pár zázračných vlastností; ľahko sa opracováva a čím viac vlhkosti z ovzdušia prijme, tým lepšie jej odoláva.  

Súčasná veda pomenúva charakter sibírskych smrekovcov jasnejšie: Majú vysoký podiel živíc, v ktorých začne po opracovaní – pod vplyvom prostredia a kolísavej teploty a vlhkosti – prebiehať polymerizácia. Stredne tvrdé drevo nadobúda rokmi až extrému tvrdosť a kvalitou prevýši najtrvácnejšie dreviny. Bonusom sú látky fytoncídy z kategórie prírodných antibiotík.  

Majú dezinfekčné vlastnosti éterických olejov a schopnosť usmrcovať škodlivé mikroorganizmy, huby i plesne. Prírodné antibiotiká pôsobia preventívne, bez vedľajších účinkov, a nechránia len drevo, ale i ľudí, ktorí sa v blízkosti pohybujú. Posilňujú ich imunitný systém a zmierňujú alergie. 

drevo-kupelna-vana-interier-okna-zavesy-uteraky
Zdroj: wsj.com

Ako sa starať o drevo v kúpeľni?  

Sibírsky červený smrek si ani v kúpeľni nevyžaduje nijakú špeciálnu starostlivosť. Stačí ho ošetrovať olejmi. Drevo, ktoré vyslovene prichádza do styku s vodou (aj keď iba s kvapkajúcou), ošetrite olejom Belinka Oil Food Contact. Ak drevo v kúpeľni nie je v priamom kontakte s vodou, odporúčame použiť olej Belinka Oil Interier. Existujú aj názory, že s drevom netreba robiť vôbec nič. Naopak, nanesením hrubých, nepriepustných a nepriedušných vrstiev sa priaznivý účinok prírodných antibiotík stráca.

Drevo nad vodnou hladinou 

Moderná generácia síce prijala mýtus, že drevo do vody nepatrí, no videli ste Benátky? Sú predsa postavené z dreva, či nie? Stredoveká kolíska umenia i obchodu vybudovaná na vode je živým dôkazom toho, že drevo bez prístupu vzduchu vydrží stáročia.  

Benátky stoja na drevených pilótach zatlačených hlboko do mäkkého nestabilného podložia. Dnes inšpirujú aj drobných stavebníkov, ktorí si lámu hlavu nad tým, ako zhotoviť chodník, mólo, lávku či mostík ponad prírodné kúpacie jazierka, ktoré sa v záhradách tešia čoraz väčšej popularite. Kto nechce použiť škodlivé plasty a drevoplasty, mal by vedieť, že sibírsky smrekovec pracuje rovnako v interiéri i exteriéri. Vhodný je i domáci červený smrek.  

most-drevo-les-potok-stromy-fauna-flora-zelen

V kontakte s vodou sa v exteriéri hojne využíva ešte aj agát. Ale pozor, zatiaľ čo smrekovec sa pred hnilobou a škodlivými mikroorganizmami chráni prírodnými antibiotikami, agát prírodnými jedmiglykozidmi, pektínmi atoxalbumínmi – ktoré postupne uvoľňuje do okolitého prostredia i vody, ak je s ňou v kontakte 

Ako sa starať o drevo vo vlhkom exteriéri?   

Drevo určené do vlhkého exteriéru je dobré tlakovo impregnovať. Presnejšie, kúpiť ho už tlakovo impregnované. Tento proces prebieha v špeciálnych impregnačných dielňach a vo vákuu, vďaka čomu ochranné prostriedky preniknú hlboko do prierezu dreva. Takéto drevo môže zostať aj vo vlhkom exteriéri bez ďalšej údržby. Povrch časom „zošedivie“, čo mu dodá pre mnohých vítaný prírodný „look“. Komu sa to však nepáči, môže drevo ošetrovať, aby nestratilo pôvodnú krásu. Napríklad olejmi a lazúrami na drevo vystavené vlhkosti a teplotným zmenám (napríklad Belinka Lasur). 

Posledná výzva – drevo vzemi? 

K spokojnosti a pocitu moderného bývania v súlade s prírodou stačí mnohým oveľa menej než štýlová kúpeľňa či kúpacie jazierko – napríklad obyčajná drevená obruba záhonov či záhradných terás 

Ideálna na tento účel je drevená guľatina s priemerom okolo 15 cm. Ak má vydržať tlak zeme, treba sa pri budovaní záhonu orientovať podľa pravidla: Koľko dreva vidieť nad zemou, toľko pôjde do nej. Presnejšie, základom musí byť tretina až polovica celkovej dĺžky použitého dreva. Ak potrebujete mať nad zemou 50 cm vysokú obrubu, do zeme musí ísť 25 až 50 cm. Závisí to od ťarchy zeme, ktorej bude záhradná terasa čeliť – vznikne za ňou rovina, alebo bude držať strmý svah?

A práve z toho plynie hlavybôľ mnohých hobby majstrov: Čím ošetriť takéto drevo, aby za pár rokov nezhnilo? Pozor, aj v tomto prípade je na prvom mieste správny výber dreviny!  a všetko, čoho sa v našich podmienkach dotkne zem so svojou vlhkosťou, uprednostňujte červený smrek alebo borovicu. Pri správnom prvotnom ošetrení a konštrukčnom založení vás takýto záhon dokáže bez údržby tešiť aj 12 až 15 rokov. 

Ako ošetriť drevo, ktoré bude v kontakte so zemou?  

Odborníci nabádajú hľadať najjednoduchšie riešenia: Ak zhotovujete len vyvýšený záhon, je to ľahké. Celá obdĺžniková či štvorcová konštrukcia bude v skutočnosti položená na zemi. Borovicové, smrekovcové alebo aj smrekové dosky ošetrite základnou impregnáciou – proti škodcom, tzv. namodraniu, hubám a plesniam (napríklad impregnáciou Belinka Base alebo Bori impregnáciou s biocídom W). Vnútro konštrukcie obložte fóliou s tzv. nopkami. A môžete vrstviť: halúzkami, kartónom, kompostom a zeminou.  

Ak ide o skutočnú obrubu, skúste si zohnať tlakovo impregnovanú borovicovú alebo smrekovcovú guľatinu. Časti, ktoré pôjdu do zeme, ošetrite ešte aj gumoasfaltovou  hydroizoláciou.  

Aj pri vyvýšenom záhone, aj pri terase platí: Ošetrenie viditeľných častí lazúrami je už len dekorácia. Tento krok môžete vynechať alebo si vybrať obľúbený odtieň tenkovrstvovej lazúry a použiť ho (napríklad Belinka Oil Decking alebo Belinka Lasur). V nijakom prípade nenatierajte drevo vystavené zemnej a vzdušnej vlhkosti hrubovrstvovými lazúrami a nevynechajte nijaký krok, ktorý ho ochráni pred vlhkom. 

Helios Helios Helios Helios Helios Helios

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno