stare-dvere-hrdza-škodci-červotoč-ochrana-klopadlo-diery

Drevo je obľúbeným domovom mnohých škodcov. Pred hubami či hmyzom ho preto treba dôsledne chrániť. Ak je drevo vystavené vlhkosti či poveternostným podmienkam, mali by ste zvážiť použitie biocídneho prostriedku. Aký typ impregnácie vybrať pre váš problém? 

Impregnácia obsahuje biocídne látky, ktoré chránia drevo zvnútra proti škodcom. Pôsobia preventívne, no niektoré druhy môžete použiť aj na sanáciu už napadnutého dreva. Impregnácia sa nanáša v hrubých vrstvách a vsakuje hlboko do dreva. Po impregnácii je vždy potrebné urobiť ešte povrchový náter lazúrou, lakom alebo farbou. Impregnácia nezanecháva zápach a nemá ani vplyv na farbu. 

Impregnácia na báze organického rozpúšťadla alebo na vodnej báze 

Impregnanty obsahujú biocídne látky, teda buď insekticídy, fungicídy alebo kombináciu oboch. V zložení často nájdete aj prírodné živice, tie homogenizujú povrch dreva a zlepšujú priľnavosť povrchových náterov. Rozdiel medzi rôznymi druhmi impregnácie spočíva v báze, na ktorej sú pripravené. 

poskodene-drevo-skodci-cerviky-ochrana-lazura

Ak chcete povrch dreva natierať lazúrou na báze organických rozpúšťadiel, mali by ste zvoliť aj formu impregnácie na rovnakej báze. Ak, naopak, chcete drevo natierať vodnými lazúrami, siahnite po impregnantoch na vodnej báze. Pri výbere impregnácie zároveň zohľadnite, či je drevo už napadnuté, alebo nie. Spomenuté základné impregnanty sú vhodné predovšetkým na preventívnu ochranu dreva 

Príklad

Ak na drevo aplikujete impregnáciu Belinka Base, ako lazúru si zvoľte Belinka Lasur. 

Impregnant podľa typu povrchu dreva 

Impregnanty sa zvyčajne neodporúčajú používať v obytných priestoroch, s výnimkou menších plôch, akými sú napríklad okná či dvere. Môžete ich použiť aj na impregnáciu dreva vo vlhkých miestnostiach, kde sa väčšinu času nezdržiavate, ako napríklad v pivniciach alebo v kúpeľni. Chemická impregnácia je vhodná najmä na drevo, ktoré je vystavené poveternostným podmienkam a vysokej vlhkosti. Je teda vhodná aj pre exteriérové drevo. S výnimkou drevených konštrukcií krovov v budovách sa takmer nikdy nepoužíva samostatne, ale vždy s povrchovým náterom. 

Sanácia dreva 

Ak už drevo napadnuté bolo, zvoľte impregnáciu, ktorá škodcu zničí. Na trhu nájdete mnohé prípravky, ktoré likvidujú hmyz v dreve a zároveň pôsobia preventívne proti hubám či vzniku hniloby. V takomto prípade nepoužívajte preventívne formy impregnácie. O vhodnom prípravku proti konkrétnemu škodcovi sa poraďte priamo s predajcom. 

drevena-podlaha-strecha-hojdacie-kreslo-pavuciny-hmyz-skodci

Kedy je vhodnejšie použiť olej? 

Podobne ako chemická impregnácia aj olej chráni drevo zvnútra. Na rozdiel od impregnantov s biocídmi však nemusíte drevo natierať povrchovým náterom. Olej je prírodná forma ochrany dreva. Nanáša sa hrubou vrstvou náteru alebo namáčaním a drevo tak chráni zvnútra aj zvonku. Olej je vhodný predovšetkým na ochranu dreva v interiéri, ale môžete ho použiť aj v exteriéri, napríklad na terasy alebo záhradný nábytok. OIej zachováva pôvodné vlastnosti dreva, ktoré môže aj naďalej dýchať. Nezafarbuje ho a podčiarkuje prirodzenú krásu dreva.  

Náš tip

Dnes je v ponuke množstvo olejov: na ochranu záhradného nábytku, drevených obkladov, kuchynských pomôcok, detského nábytku, podláh, lodí či sáun. Stačí si len vybrať ten správny.

5 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred nákupom impregnačnej látky: 

 • Ide o exteriérové alebo interiérové drevo? 
 • Prichádzate s ním denne do styku? 
 • O aký typ povrchu ide? 
 • Aký typ povrchového náteru chcete zvoliť? 
 • Je drevo napadnuté škodcom, alebo ešte nie je? 

Nanášanie impregnantu na drevo 

Ak ste sa rozhodli pre chemickú impregnáciu s biocídmi, postupujte podľa nasledujúcich krokov: 

 1. Drevo by malo byť suché, očistené a malo by mať rovný povrch. 
 2. Zabezpečte dostatočné vetranie, impregnant je ideálne nanášať vexteriéri. 
 3. Impregnačnú látku nanášajte v hrubých vrstvách štetcom. 
 4. Dodržiavajte pokyny výrobcu a podľa inštrukcií náter zopakujte. 
 5. Drevo natrite povrchovým náterom podľa pokynov výrobcu. 
 6. Dbajte na bezpečnosť pri práci a náradie po impregnácii očistite. 
Helios Helios Helios Helios Helios Helios