Ak sa chceme tešiť zo zdravého a pekného dreva po celý rok, treba sa oň aj starať. Ochrana dreva je proste nevyhnutnosť. Pozornosť by sme mali venovať našim dreveným výrobkom najmä pred sezónou, skôr ako ich začneme opätovne používať, a po sezóne, kedy je nutné odstrániť vzniknuté kazy a drevo zazimovať.

Vo všeobecnosti možno povedať, že výrobky z dreva majú dlhú životnosť, avšak to platí len za predpokladu, že sú chránené ako konštrukčne, tak nátermi, ktoré zaručujú ich odolnosť voči negatívnym faktorom. Na drevo totiž vplývajú poveternostné podmienky a tiež je ohrozované rôznymi drevokaznými škodcami (hmyz, huby, plesne) a nečistotami z prostredia. K mnohým nedostatkom prispieva prirodzene aj človek, a to zaťažovaním drevených výrobkov a celkovo ich používaním. Pri kontrole preto treba myslieť aj na také detaily, ako sú napríklad pouvoľňované spoje. V infografike vám prinášame prehľad, čo skontrolovať, opraviť či ošetriť predtým, než príde teplé počasie. Venujeme sa však aj starostlivosti pred príchodom zimy – spolu so zvieratami sa na zimný spánok ukladajú totiž aj niektoré drevené predmety.

Predchádzajúci článokAko sa určuje vek stromu nielen podľa ročných kruhov?
Ďalší článokRady a inšpirácie pri opaľovaní dreva
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno