drevo-pristresok-zima-sneh-starostlivost

Koniec záhradnej a grilovacej sezóny so sebou nesie aj viacero povinností. Niekto ich neznáša, iní majú radi pokojný a logický sled udalostí života v záhrade i rytmus striedania ročných období. Okrem zazimovania rastlín sa treba postarať o všetko drevené, čo vám celé leto bez reptania slúžilo a pomáhalo relaxovať. Je tu čas prípravy dreva na chlad. 

Záhradný nábytok nestačí prekryť hrubým igelitom

Ak máte drevený záhradný nábytok niekoľko rokov, určite viete, čo s ním robiť. Ak ste sa stali jeho hrdým majiteľom práve tento rok, nacvičte si postup, ktorý budete opakovať každú jar a potom znova každú jeseň: Na zimu je najlepšie drevený nábytok zložiť a uskladniť na chránenom mieste – v garáži, v príručnom záhradnom sklade, v zimnej záhrade, skrátka niekde, kde bude v bezpečí pred vlhkom a kde bude môcť dobre dýchať. Ešte predtým ho očistite a ošetrite. Ako? Na umytie stačí teplá voda, handra a saponát. Na následné ošetrenie je ideálny olej na záhradný nábytok. Tieto oleje vsakujú hlboko do vnútorných štruktúr dreva, impregnujú ho a chránia pred hubami i hmyzom.  

TIP

Zamerajte sa na oleje, ktoré sú vhodné na ošetrenie záhradného nábytku, podláh, terás, záhradných domčekov či pergoly. Príkladom takéhoto oleja je Belinka Oil Exterier. Je zložený z prírodných rastlinných olejov, má príjemnú citrusovú vôňu a rýchlo schne. 

drevo-nabytok-starostlivost-impregnacia
Zdroj: boscalicious.co.uk

Nenechajte v záhrade rozpracované letné plány 

Všetko nestihneme vždy včas. Sme ľudia zavalení povinnosťami, takže mnohým z nás sa to stáva, nech sa snažíme akokoľvek. Ak máte drevený plot, drevený domček na náradie či altánok, ktorý ste sa tento rok rozhodli nanovo ošetriť náterom a za celé leto ste sa dostali len po fázu vybrúsenia starých vrstiev, určite to dokončite. Nenechajte drevené stavby čeliť zime v tomto surovom štádiu.  

brusenie-drevo-osetrenie-udrzba-zima

Každú vybrúsenú plochu poctivo znova natrite. Impregnácie, tenkovrstvové lazúry i oleje možno bez problémov nanášať počas pekných jesenných dní – keď denná teplota vystupuje stále až k 20 °C. Ak to nespravíte, na jar môžete začať s novým brúsením a možno i výmenou zničených dosiek – to v prípade, že ich v zime napadnú pleseň, huby alebo drevokazný hmyz.    

TIP

Impregnácia chráni drevo pred plesňami, hmyzom, modraním aj drevokaznými hubami. Nanášame ju ako prvú vrstvu, na ktorú je potrebné naniesť ešte ďalší ochranný prostriedok. Napríklad, ako impregnáciu nanesiete bezfarebný impregnačný náter Belinka Base a po jej zaschnutí ešte natriete drevo hrubovrstvovou lazúrou Belinka TopLasur UV Plus.

Drevená terasa nemá zostať zaprataná vecami

Kovová konštrukcia hojdačky, kvetináče odložené na jarnú výsadbu muškátov a podobne. Nič z takýchto vecí nenechávajte v zime stáť na drevenej, tzv. pochôdznej ploche. Obzvlášť, ak je bez zastrešenia či iného prekrytia. Sneh, mráz a výkyvy zimného počasia spolu s bodovou záťažou dokážu narobiť na dreve nepríjemné čierne fľaky, ale aj ryhy a priehlbiny, ktorými do neho prenikne voda a spolu s ňou zárodky rôznych drevokazných škodcov 

Drevenú terasu treba pred zimou vypratať tak, aby zostala celá voľná. Následne ju dôkladne vyzametajte alebo aj pretrite vlhkou handrou. Nakoniec ju ošetrite prírodným olejom alebo voskom. Na jar, pred začiatkom novej sezóny, tento postup zopakujte. Až potom na ňu opäť vyneste záhradné sedenie, gril i kvetináče.  

terasa-zahrada-drevo-stol-stolicky-kvetiny

Nechajte drevo dýchať!

Mnohí ľudia mávajú drevo do krbov naskladané na kopách, ktoré sa opiera o niektorú z vnútorných či vonkajších stien záhradných altánkov. Drevo do krbu takto chránia pred vlhkom a môžu kedykoľvek použiť. Pre záhradnú stavbičku to však nie je ideálne riešenie. Čokoľvek v tesnom dotyku zvislých plôch altánkov alebo otvorených záhradných domčekov môže spôsobiť ich poškodenie. Ak na tieto miesta v zime neustále zateká voda, alebo sa tam len zráža, jar vás nepríjemne prekvapí.  

Steny drevených záhradných stavieb zostanú zdravé len vtedy, keď budú v zime voľne dýchať. Všetky zvislé plochy osloboďte od vecí, ktoré sa one opierajú a dôsledne ich skontrolujte. Hľadajte hlavne mechanické poškodenia. Ryhy a škrabance prebrúste brúsnym papierom, nanovo naimpregnujte a ošetrite lazúrou, farbou alebo lakom. O steny následne nič neopierajte.  

Nezabudnite odložiť mobilné chodníky 

Aj vy ste si v záhrade zvykli používať na chodníčky medzi hriadkami alebo malé oddychové zóny praktické rozkladacie drevené dlaždice? Nezabudnite na ne pred zimou. Skladacie drevené dlaždice majú zospodu plastový rám so spojmi, ktorými sa jednotlivé kusy vzájomne prepájajú a hlavne ten sa dotýka zeminy. No aj tak ich treba pozbierať z miest, kde vám počas sezóny poslúžili. 

dlazdice-drevo-zahrada-terasa
Zdroj: northernriverstimber.com

Jednotlivé diely zvrchu, zospodu i z bokov dôkladne vyčistite, drevené časti ošetrite prírodným olejom a nakoniec odložte na suché vetrané miesto. Ak sa vám do tejto práce nechce, myslite na to, že vás počká na jar. Inak budú nerozobraté mobilné chodníky s najväčšou pravdepodobnosťou len nepríjemnou prekážkou pri rýľovaní záhrady.  

Naše tipy na záver

  • Na záhradnom nábytku, ale i na latovom plote či drevenej terase nezabudnite skontrolovať spoje. Škárky okolo uvoľnených skrutiek môžu byť skvelé zimoviská škodlivého hmyzu. Aj voda si nimi dokáže vytvoriť cestičku až do vnútra dreva a poškodiť ho plesňou, prasklinou či skrútením 
  • Ak máte v záhrade drevo, ktoré ste si kúpili a zatiaľ ešte len čaká na svoj konečný účel a definitívne miesto, tiež ho uskladnite do sucha. Ani takému drevu nie je dobré zimovať vonku, pod igelitom. Na spodnej strane igelitu sa bude zrážať voda, ktorá odtiaľ stečie, alebo nakvapká na povrch dreva.  
  • Máte v záhrade psa? Pred zimou skontrolujte a opravte aj jeho búdu! Možno vás prekvapí, čo všetko z nej stihol počas roka odhryznúť…  

Predchádzajúci článokInfografika: Podľa čoho rozpoznať škodcov dreva a drevokazné huby
Ďalší článokVýškové drevostavby – utópia alebo budúcnosť stavebnej praxe?
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno