Kto by bol povedal, že prvý brúsny papier používali už v Číne v 13. storočí? Rozdrvené mušle dnes nahradilo brúsivo z korundu či karbidu kremíka a brúsny papier na drevo sa stal nevyhnutnou pomôckou mnohých domácich majstrov a rovnako aj profesionálov. Ak sa k nim chcete pridať aj vy, prečítajte si, podľa čoho si vybrať správny šmirgeľ pre váš domáci projekt.

Práca s drevom a renovácia drevených výrobkov sa zväčša nezaobíde bez brúsenia dreva. Prečo vlastne drevo brúsime? Touto činnosťou zvyšujeme kvalitu povrchu, hladíme vrstvy tmelu, zdrsňujeme, ale aj vyrovnávame povrchy starých náterov a odstraňujeme staré nátery či prípadné nečistoty. Dokonalým zaleštením vhodnou zrnitosťou sa zároveň znižuje savosť materiálu.

Lenže brúsenie dreva je v skutočnosti taký malý podvod. Brúsením totiž strapatíme vlákna dreva dovtedy, kým nevznikne naoko jemný a hladký povrch. V skutočnosti vznikne spleť škrabancov, ktoré sa nám javia ako celistvé. Čo ovplyvňuje konečný výsledok brúsenia? Nielen použitý brúsny papier, ale aj to, či si vystačíme iba s ručným brúsením alebo použijeme vhodné nástroje. Samozrejme, o úspechu rozhoduje aj samotný druh dreva. Meradlom kvality brúsenia je jemnosť opracovaného povrchu. Posudzuje sa buď vizuálne, alebo hmatom. Len pre zaujímavosť, existujú aj špeciálne prístroje pre laboratóriá na meranie drsnosti povrchu. Staršie pracujú na mechanickom princípe, modernejšie na optickom.

Na čo slúži brúsny papier a z čoho je vyrobený

Najčastejšie sa na brúsenie dreva používa brúsny papier, ktorý je vhodný na tvarovanie, vyrovnávanie, vyhladenie, až vyleštenie povrchu, na odstraňovanie starých náterov, fermežových farieb a lakových tmelov za sucha. Spoznáme ho podľa červenej alebo hnedej farby (ale môže byť aj biely, čierny, sivý či zelený). V hovorovej reči ho označujeme aj ako šmirgeľ alebo šmirgľový papier na drevo.

Podkladovým materiálom pod brúsivo (nosičom) môže byť papier alebo tkanina. Brúsny papier sa nesmie upchávať prachom alebo zalepiť živicou či zmäknutou odbrúsenou farbou, brúsky nesmú ani pri vysokých otáčkach zanechávať spáleniny. Výrobcovia brúsnych papierov a plátien v rolách vám dnes vedia odporučiť správny druh aj podľa toho, či sa chystáte ošetriť surové drevo, už impregnované a natierané drevo alebo veľmi tvrdé druhy drevín.

Základom brúsiacich prostriedkov je brúsivo z prírodných alebo syntetických kryštalických materiálov, ako sú sklo, granát, korund, kremeň alebo karborundum a výnimočne aj diamant. Sú lepené prírodnými lepidlami a umelými živicami, ktoré musia byť dostatočne odolné a elastické, aby nedochádzalo k predčasnému vylamovaniu brúsnych zŕn.

Typy brúsenia podľa použitého brúsneho náradia:
 • Hrubovanie
 • Hladenie
 • Jemné hladenie
 • Predleštenie

Značenie zrnitosti a odstraňovanie náterov

Brúsny materiál si väčšina z nás vyberá od oka alebo „od ruky“, veď hrúbku zrna a rozmery papiera ľahko odhadneme zrakom a hmatom. Pri označení zrnitosti používajú výrobcovia brúsnych papierov rovnaké označovanie: 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 220, 240, 320, 600, 800, 1 000, 1 200 atď. Zrnitosť brúsiva je stupňovaná číselne, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým jemnejšie zrno a jemnejší brúsny papier. Papierom s najvyšším číslom dobrusujeme drevené plochy dohladka pred konečnou úpravou, prípadne prebrusujeme či leštíme lak.

Brúsne pásy a kotúče sa tiež vyrábajú s rozdielnou zrnitosťou. Pri odstraňovaní starých náterov začíname najskôr hrubším brúsnym papierom a postupne prechádzame na jemnejší. Pri ručnom brúsení papier nedržíme v ruke, ale ovinieme ho okolo vhodnej podložky, napríklad okolo gumového, korkového či dreveného klátika, alebo použijeme držiak na brúsny papier. Medzi dvomi brúseniami aj počas brúsenia vždy odstránime prach z povrchu dreva. Pri tom nám môže pomôcť štetec alebo náradie vybavené odsávaním brúsneho prachu.

Brúsny papier a hustota zrniečok

Pri výbere brúsneho papiera si všímame druh posypu. Rozumieme ním hustotu, s ktorou je brúsne zrno nanesené na podložku. Rozoznávame tri druhy: hustý, polootvorený a otvorený posyp. Hustý posyp znamená, že podložka je naplno obsadená brúsnym zrnom. Takýto papier sa používa pri obrábaní kovov. Polootvorený posyp znamená, že podložka je obsadená brúsnym zrnom na 70 až 80 percent. Zabezpečí zvýšený úbytok pri obrábaní tvrdých drevín, ako sú dub a buk. Otvorený posyp, keď je podložka obsadená na 50 percent, sa uplatňuje pri brúsnych papieroch na mäkké dreviny, bohaté na živicu či pri odstraňovaní starých náterov. Predčasnému zanášaniu takéhoto brúsneho papiera zabráni jeho antistatická úprava.

Na ručné aj strojové brúsenie

Brúsny papier na drevo sa delí aj podľa gramáže zŕn a označuje sa veľkými písmenami abecedy od A po F. Na ručné brúsenie aj pre elektrické náradie sa používajú papiere označené písmenami A až D, na výlučne strojové brúsenie zase brúsne papiere E a F.

 • A (tenký) 75 – 95 g/m2
 • B (tenký) 100 – 110 g/m2
 • C (tenký) 115 – 125 g/m2
 • D (stredný) 140 – 160 g/m2
 • E (stredný) 200 – 225 g/m2
 • F (hrubý) 230 – 250 g/m2

Trik na dosiahnutie hladkého povrchu

Pri lakovaní brúseného povrchu sa počas zasychania môžu vlákna dreva postaviť a po zatuhnutí zostane povrch drsný. Bez poctivého prebrúsenia povrchu a následného opätovného lakovania nebude výsledok uspokojivý. Vyskúšajte náš tip a ešte pred prvým lakovaním naneste na drevo veľmi riedky roztok lepidla alebo cukru, nechajte ho zaschnúť a potom prebrúste podľa bežného postupu. Drevné vlákna takto stuhnú a pri brúsení sa nebudú vytrhávať, pretože nebudú uhýbať pred brúsnym zrnom.

Keď len ruky nestačia

Ručné brúsenie je namáhavá činnosť. Povrchy, ktoré by sme ručným brúsením nezvládli opracovať, si vyžadujú pásovú brúsku. Ide napríklad o veľké drevené povrchy, podlahy a parkety či neopracované stavebné drevo určené na altánky a schody. Táto brúska je perfektná na odstraňovanie starých náterov. Keramické brúsivo používané v pásových brúskach je veľmi ostré, vďaka čomu sa nezahrieva a na pásovú brúsku sa nelepia piliny ani zvyšky laku.

Na jemné zbrúsenie, začisťovanie po hrubšom brúsení a leštenie sú vhodné excentrické brúsky. Sú vhodné aj na zaoblené povrchy. Brúsna doska kmitá a súčasne rotuje po kružnici, vďaka čomu nie je vidieť stopy po brúsení.

Vibračné (oscilačné) brúsky dobre odstránia staré nátery lakov a farieb. Tie s trojuholníkovým tvarom, označované ako delta brúsky, sa bez problémov dostanú aj do ťažko dostupných rohov. Vďaka upínaniu pomocou suchých zipsov je vymieňanie brúsneho papiera v excentrickej a vibračnej brúske jednoduchšie než v tej pásovej. Kvalitu brúsenia s nástrojmi ovplyvňuje prítlak, vedenie brúsky v smere vlákien aj odsávanie prachu cez otvory v brúsnom papieri.

Dobrá rada

Pri brúsení – či už ručnom, alebo nástrojmi – je potrebné chrániť si zdravie. Pred drobnými čiastočkami prachu vás ochránia pracovné okuliare a respirátor. Ak prach vnikne do dýchacích ciest, len ťažko si nájde cestu von.

Extra tipy na efektívne brúsenie dreva

 • Drevo, ktoré chcete brúsiť, by malo mať správnu vlhkosť.
 • Pri brúsení zbytočne netlačte a opotrebovaný brúsny papier včas vymeňte.
 • Medzi dvomi brúseniami povrch dreva oprášte alebo povysávajte, zvyšky materiálu by totiž mohli spôsobiť ryhy a škrabance.
 • Nežiaduca „ryhovanosť“ povrchu môže byť spôsobená nesprávnou voľbou zrnitosti.
 • Otestujte drevo po brúsení – postriekajte ho vodou z rozprašovača, rozstrapkané vlákna po vyschnutí odhalia drsnosť povrchu.
 • Nezabudnite na brúsenie medzi jednotlivými vrstvami náteru, vyhladí prípadné nerovnosti.
Predchádzajúci článokUnikátne drevené mosty zo sveta – už ste o nich počuli?
Ďalší článokJelša – kráska z brehov riek
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

2 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň prajem, chcel by som sa len spýtať a zároveň uistiť, či ste v článku o lepšom prebrúsení podkladu pred lakovaním- použitím lepidla alebo cukru, mysleli práškový cukor že? Nemám s tým skúsenosť a preto to chcem skúsiť tak nech mi to vyjde na prvýkkrát.
  Preposielam vetu z článku: ,,Na získanie kvalitnejšieho výsledného lakovaného povrchu (hladšieho a lesklejšieho) už po prvom lakovaní možno pred brúsením naniesť na drevo veľmi riedky roztok lepidla alebo cukru, nechať ho zaschnúť a potom prebrúsiť podľa bežného postupu“
  Ďakujem vopred za odpoveď.
  S pozdravom Ondrej 🙂

  • Dobrý deň, Ondrej,

   v podstate možno použiť oba druhy, odporúčame však kryštálový. Vyskúšajte roztok radšej slabšej koncentrácie (jedna polievková lyžica cukru na 1 liter vody). Ak by postavené vlákna dreva neboli stuhnuté, tak môžete zopakovať náter s roztokom s vyššou koncentráciou.

   Želáme Vám veľa zdaru pri práci.
   Natália z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno