papier-na-brusenie-dreva-bruska

Práca s drevom a renovácia drevených výrobkov sa zväčša nezaobídu bez brúsenia dreva. Brúsením zvyšujeme kvalitu povrchu, hladíme vrstvy tmelu, zdrsňujeme a vyrovnávame povrchy starých náterov a odstraňujeme nečistoty. Hoci v skutočnosti je to taký malý podvod. Brúsením strapatíme vlákna dreva dovtedy, kým nevznikne naoko jemný a hladký povrch. Na rozdiel od hoblíka, ktorým urobíme hladké rezy, takže vlákna sú v rovinne „odstrihnuté“. Konečný výsledok brúsenia ovplyvňuje nielen použitý brúsny papier, ale aj to, či si vystačíme iba s ručným brúsením, alebo použijeme vhodné nástroje. Samozrejme, rozhoduje tiež samotný druh dreva.

Brúsny papier

Najčastejšie sa na brúsenie dreva používa brúsny papier, ktorý je vhodný na tvarovanie, vyrovnávanie, vyhladenie až vyleštenie povrchu, na odstraňovanie starých náterov, fermežových farieb a lakových tmelov za sucha. Spoznáme ho podľa červenej alebo hnedej farby (ale môže byť aj biely, čierny, šedý či zelený). V hovorovej reči ho označujeme aj ako šmirgeľ alebo šmirgľový papier na drevo. Podkladovým materiálom pod brúsivo (nosičom) môže byť papier alebo tkanina. Brúsny papier sa nesmie upchávať prachom alebo zalepiť živicou či zmäknutou odbrúsenou farbou, brúsky nesmú ani pri vysokých otáčkach zanechávať spáleniny.

vyber-spravneho-papiera-typ-zrnitost

Podľa typu použitého brúsneho náradia delíme brúsenie na:

  • hrubovanie
  • hladenie
  • jemné hladenie
  • predleštenie

Základom brúsiacich prostriedkov je brúsivo z prírodných alebo syntetických kryštalických materiálov, ako sú sklo, granát, korund, kremeň alebo karborundum a výnimočne aj diamant. Sú lepené prírodnými lepidlami a umelými živicami, ktoré musia byť dostatočne odolné a elastické, aby nedochádzalo k predčasnému vylamovaniu brúsnych zŕn.

Hrúbka zrna je základom

Brúsny materiál väčšina z nás vyberá od oka alebo „od ruky“, veď hrúbku zrna a rozmery papiera ľahko odhadneme zrakom a hmatom. Pri označení zrnitosti používajú výrobcovia brúsnych papierov rovnaké označovanie: 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 220, 240, 320, 600, 800, 1000, 1200, atď. Zrnitosť brúsiva je stupňovaná číselne, čím vyššie číslo, tým jemnejšie zrno a jemnejší brúsny papier. Papierom s najvyšším číslom dobrusujeme drevené plochy dohladka pred konečnou úpravou, prípadne prebrusujeme či leštíme lak.

Brúsne pásy a kotúče sa tiež vyrábajú s rozdielnou zrnitosťou. Pri odstraňovaní starých náterov začíname najskôr hrubším brúsnym papierom a postupne prechádzame na jemnejší. Medzi dvoma brúseniami aj počas brúsenia vždy odstránime prach z povrchu dreva. Pri tom nám môže pomôcť náradie opatrené odsávaním brúsneho prachu.

druhy-zrnitosti-brusiva-brusny-papier-hrubka
Zdroj: mediablast.com

Brúsime ručne

Pri ručnom brúsení papier nedržíme v ruke, ale ovinieme ho okolo vhodnej podložky, napríklad okolo gumového, korkového či dreveného klátika, alebo použijeme držiak na brúsny papier. Obrúsenú plochu čistíme štetcom alebo metličkou.

Brúsny papier podľa hustoty brusiva

Pri výbere brúsneho papiera si všímame druh posypu, rozumieme ním hustotu, s ktorou je brúsne zrno nanesené na podložku. Rozoznávame tri druhy – hustý, polootvorený a otvorený posyp. Hustý posyp znamená, že podložka je naplno obsadená brúsnym zrnom, takéto brúsiace prostriedky sa uplatňujú pri obrábaní kovov. Polootvorený posyp znamená, že podložka je obsadená brúsnym zrnom na 70 až 80 percent. Zabezpečí zvýšený úbytok pri obrábaní tvrdého dreva, ako dub a buk. Otvorený posyp, keď je podložka obsadená na 50 percent, sa uplatňuje pri brúsnych papieroch na mäkké dreviny bohaté na živicu či pri odstraňovaní starých náterov. Predčasnému zanášaniu takéhoto brúsneho papiera zabráni jeho antistatická úprava.

Na ručné aj strojové brúsenie

Brúsny papier na drevo sa delí aj podľa gramáže zŕn a označuje sa veľkými písmenami abecedy od A po F. Na ručné brúsenie aj pre elektrické náradie sa používajú papiere označené písmenami A až D, na výlučne strojové brúsenie zase brúsne papiere E a F.

  • A (tenký) 75 – 95g/m2
  • B (tenký) 100 – 110 g/m2
  • C (tenký) 115 – 125 g/m2
  • D (stredný) 140 – 160 g/m2
  • E (stredný) 200 – 225 g/m2
  • F (hrubý) 230 – 250 g/m2

druhy-typy-spravny-vyber-praca-obrusovanie-dreva

Trik na hladký povrch

Pri lakovaní brúseného povrchu (niektoré náterové látky a drevá sú na to citlivejšie, iné menej) sa pri zasychaní laku postavia vlákna dreva a po zatuhnutí laku ostane povrch drsný (naježený). Bez poctivého prebrúsenia povrchu a následného opätovného lakovania je výsledok neuspokojivý. Na získanie kvalitnejšieho výsledného lakovaného povrchu (hladšieho a lesklejšieho) už po prvom lakovaní možno pred brúsením naniesť na drevo veľmi riedky roztok lepidla alebo cukru, nechať ho zaschnúť a potom prebrúsiť podľa bežného postupu. Drevné vlákna stuhnú a pri brúsení sa nevytrhávajú a neuhýbajú pred brúsnym zrnom. Vďaka tomu nedochádza k ich strapateniu a zatláčaniu do povrchu, ale brúsivom sa pekne odrežú, resp. „odstrihnú“ zarovno s povrchom. Po nalakovaní sa už vlákna nepostavia a povrch je už po prvej vrstve laku oveľa hladší. Takýto spôsob je obzvlášť vhodné použiť pri výrobkoch, ktoré sa po lakovaní brúsia problematicky.

Keď len ruky a brúsny papier nestačia

Povrchy, ktoré by sme ručným brúsením nezvládli, si vyžadujú pásovú brúsku, ide napríklad o veľké drevené povrchy, podlahy a parkety či neopracované stavebné drevo určené na altánky a schody. Táto brúska je perfektná na odstraňovanie starých náterov. Keramické brúsivo používané v pásových brúskach je veľmi ostré, vďaka čomu sa nezahrieva a na pásovú brúsku sa nelepia piliny ani zvyšky laku.

Na jemné zbrúsenie, začisťovanie po hrubšom brúsení a leštenie sú vhodné excentrické brúsky. Sú vhodné aj na zaoblené povrchy. Brúsna doska kmitá a súčasne rotuje po kružnici, vďaka čomu nie je vidieť stopy po brúsení.

Vibračné (oscilačné) brúsky dobre odstránia staré nátery lakov a farieb. Tie s trojuholníkovým tvarom, označované ako delta brúsky, sa bez problémov dostanú aj do ťažko dostupných rohov. Vďaka upínaniu pomocou suchých zipsov je vymieňanie brúsneho papiera v excentrickej a vibračnej brúske jednoduchšia ako v tej pásovej. Kvalitu brúsenia s nástrojmi ovplyvňuje prítlak, vedenie brúsky v smere vlákien, aj odsávanie prachu cez otvory v brúsnom papieri.

Pri brúsení, či už ručne alebo s nástrojmi, je potrebné chrániť si zdravie. Pred drobnými čiastočkami prachu ochránia pracovné okuliare a respirátor. Ak by prach vnikol do dýchacích ciest, len ťažko by si našiel cestu von.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokVyrobte si drevené police vo vidieckom štýle
Ďalší článokDobrodružstvo ukryté v korunách stromov
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno