chata-chalupa-dreveny-obklad-stol-stolicky-zavesy-poriadok-kvet-vyhlad-zahrada

Keďže pokročilé technológie v súčasnosti ponúkajú množstvo spôsobov spracovania dreva, na trhu môžeme nájsť drevený nábytok rôznych vyhotovení. Aké sú však hlavné požiadavky na výber správnej alternatívy tohto nesmierne obľúbeného bytového doplnku, ktorým sa dá jednoducho zútulniť a spríjemniť vlastné bývanie? 

Masívne drevo 

Viete, prečo je drevo takým úžasným materiálom? Do výšin ho vynášajú predovšetkým ekologickosť, jednoduchá opracovateľnosť a široká použiteľnosť. Navyše, drevo sa dá tiež považovať za najstarší prírodný stavebný materiál, ktorý naši predkovia používali ešte v dávnej minulosti. 

Druhy dreva 

Na drevený nábytok je možné použiť rôzne druhy dreva. Väčšinou sa líšia povrchom, farbou a tvrdosťou. Pomerne tvrdé a ťažké drevo majú listnaté dreviny (dub, buk, jaseň, čerešňa). Ihličnaté dreviny, ako napríklad smrek, borovica či jedľa, sa zase vyznačujú mäkším drevom, výraznejšou kresbou letokruhov a väčším množstvom hŕč – takzvaných uzlov. 

Druhy dreva

  • Mäkké ihličnaté drevo: smrek, borovica, jedľa.
  • Tvrdé listnaté drevo: dub, buk, jaseň, čerešňa.
  • Mäkké listnaté drevo: topoľ, lipa, vŕba.

interier-dizajn-drevena-skrina-zasuvky-vyrezavane-ornamenty-spalna

Drevený nábytok 

Drevený nábytok nie je len kus dreva, ktorý zaplní voľné miesto v domácnosti. Každá jeho časť v sebe ukrýva čaro prírody, čo z neho robí jedinečný prvok. Pre aký drevený nábytok sa ale rozhodnúť? 

Masívne drevo 

Drevený nábytok z masívu zhmotňuje vysokú kvalitu a dlhodobú trvácnosť. Drevo je síce pomerne drahým materiálom, no tak, ako sme spomenuli vyššie, ide o nezameniteľný prvok, ktorý dokáže poskytnúť domácnosti úplne iný rozmer. Keďže príjemne vonia a postupom času mení kvôli oxidácii farbu, vnesie do každého prostredia aj kúsok prírody. Navyše, drevo je aj výborným tepelným a zvukovým izolantom. Avšak, pôsobením vlhkosti a slnečného žiarenia môže meniť tvar a rozmer. 

Drevotrieskové a drevovláknité dosky 

Predstavujú jeden z najpoužívanejších materiálov na výrobu nábytku. Hlavným dôvodom je predovšetkým cenová dostupnosť, kvalita a sympatický vzhľad. Tieto druhy dosiek sa zvyknú laminovať, aby boli odolnejšie voči vode a vlhkosti. Najväčší rozdiel medzi drevotrieskovými (DTD) a drevovláknitými doskami je v ich hustote. Pokiaľ majú označenie MDF (medium density fiberboard) alebo HDF (high density fiberboard), teda drevovláknité dosky so strednou a vysokou hustotou, sú pevnejšie ako drevotriesková doska. 

Dyha 

Dyha je tenká vrstva odrezaná z masívu a prilepená na drevotrieskovú či drevovláknitú dosku. Aj keď je lacnejšia ako masívne drevo, vyznačuje sa vysokou odolnosťou. Jej veľkou výhodou je skutočnosť, že nemení tvar pôsobením vlhkosti.

okuliare-minimalizmus-notebook-mys-stol-masiv-drevo-jednoduchost

Drevený nábytok na mieru alebo sektorový? 

To, či sa rozhodnete pre drevený nábytok na mieru alebo sektorový, resp. kusový, závisí predovšetkým od vašich individuálnych požiadaviek, priestorov a rozpočtu. V každom prípade, pokiaľ budete mať záujem o zhotovenie jedinečného nábytku, vyberajte si majstra alebo firmu na základe referencií. Sektorové modely sú síce lacnejšie, dajú sa obzrieť a jednoducho sa nimi zariaďujú priestory, no drevený nábytok na mieru predstavuje originálny kus, ktorý si zaobstarávate na dlhú dobu. 

Predchádzajúci článokZáleží vám na životnom prostredí? Ošetrujte drevo ekologicky
Ďalší článokVyrobte si vlastný vianočný stromček z dreva a darov prírody
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno