stresne-okno-svetlo-stol-kvetiny-kniznica-policka
Zdroj: jasno.com

Ak máte doma interiérového dizajnéra, nábytok a zariaďovanieurčite premyslené do posledného detailu. V ostatných prípadoch zväčša platí, že od chvíle, keď sa hrubá stavba zmení na holodom (či holobyt), sa k slovu dostávajú ženy. A otázka: Ako to celé zariadiť? 

Milé dámy, odborníci z oboch táborov spomedzi predajcov hotového nábytku i výrobcov na mieru sa až prekvapivo zhodujú na nasledujúcich základných tézach:  

Nábytok si kupujete na viacero rokov 

Ujasnite si, či v novom priestore chcete stráviť zvyšok života, alebo bude prestupnou stanicou – kým sa vám nerozrastie rodina, kým si nepostavíte vlastný rodinný dom. Sektorový alebo aj bežný, kusový nábytok býva v prípade tzv. štartovacieho bývania lepšou voľbou ako nábytok na mieru. Ak pôjde byt na predaj, dá sa ho zbaviť veľmi ľahko – buď sa rozpredá samostatne, alebo zostane súčasťou bytu ako prijateľný štandard s miernou cenovou úpravou,“ vysvetľuje zo skúseností zástupca slovenského výrobcu nábytku. Podobný status majú klasické vstavané skrine. Patria síce k nábytku na mieru, no ide skôr o mieru miestností, nie individualitu majiteľa. Ukladajú sa do nich vysávače, žehliace dosky, bundy, vetrovky, topánky, škatule so sezónne sa meniacim oblečením a pri predaji bytov sú väčšinou vítané.  

Túto tému preberá predajca nábytku s každým klientom aj interiérový architekt a potvrdzuje: Ak pôjde nami zariaďovaná nehnuteľnosť na predaj, záujemcovia o kúpu sa po nej budú prechádzať s otvorenými ústami a híkať nad krásou výsledného interiéru. Na kupca, ktorý dokáže akceptovať cenový rozdiel medzi sektorom a vstavanými chodbovými skriňami, ak aj tým, čo bolo zhotovené ako jedinečný celok, sa čaká dlhšie.“

umyvadlo-zrkadlo-kupelna-zena-obraz-kvet-drevo
Zdroj: Schwörerhaus

Nábytok na mieru podčiarkuje krásu dreva a originalitu interiéru 

Zatiaľ čo sektorový nábytok interiér vypĺňa, ten na mieru ho vytvára. Krása súčasných drevených povrchov – či ide o pravý masív, drevenú dyhu alebo kvalitný laminát s dekorom dreva – vyniká podstatne viac tam, kde je to premyslené individuálne, pre konkrétne miesto. „Z hotových nábytkov to dokážu dizajnérske kúsky a rozhodne aj od slovenských výrobcov. Treba však počítať s tým, že cenou sa už podobajú projektom na mieru a niekedy sú drahšie,“ vraví predajca značkového nábytku. Väčšina ľudí si pojem nábytok na mieru spája s kuchyňou a kuchynskou linkou. Nádherné nadčasové kuchyne obdivujeme v časopisoch, na výstavách i v kuchynských štúdiách. Na mieru však možno zariadiť čokoľvek, akýkoľvek kút domu či bytu.  

Čo hovoria laici?

Hovoria celkom jednohlasne: nábytok na mieru je krásny, ale bez referencií sa do objednávky púšťať netreba. Aj z internetových diskusií vyplýva, že majstrom treba zadávať zákazku až potom, čo si pozriete ich prácu. Ale nielen na obrázku. Pokúste sa dostať k niekomu, komu konkrétny stolár už nábytok vyrábal. Laici sa zhodujú aj v názore na kusový či sektorový nábytok: Dnes je to už moderný a použiteľný spôsob zariaďovania interiérov. No ak sú v dome zákutia, ktoré sa ťažko zariaďujú, môže byť problém zladiť ho s tým, čo treba dať nutne vyrobiť majstrovi na mieru.

Nábytok na mieru tiež neznamená, že presne, na milimeter zapasuje do rozmerov miestnosti. Ide o to, že je „ušitý“ podľa požiadaviek klienta. Dobrí architekti myslia na interiér už vo fáze projektovania domu. „Bývanie na dlhé desaťročia by nemalo byť jedinečné len zvonku, ale predovšetkým zvnútra. Práve nábytok na mieru odráža osobnosť majiteľa a napĺňa jeho túžby a potreby,“ zdôrazňuje interiérový návrhár 

kupelna-okno-zaluzie-kuchynsky-ostrovcek-svetlo-drevena-skrina
Zdroj: jasno.com

Kvalitu práce majstra spoznáte až u seba doma a nič na nej už nezmeníte 

Zabudnite na spomienky z detstva a ranej mladosti – na ťažké neforemné skrine neurčitej žltkasto-hnedastej farby, zato s hrubou vrstvou laku, obitými rohmi, odpadávajúcimi dvierkami a vylomenými pántmi. Dnešný sektorový nábytok môže byť rovnako dobrý ako ten, ktorý pochádza z individuálnej výroby, z dielne majstra nábytkára. Technologický vývoj umožnil jeho odľahčenie, takže okrem priaznivejšej ceny sa k jeho prednostiam zaraďuje najmä mobilita 

Ďalšou výhodou je, že vopred viete, čo kupujete. Kusový nábytok si môžete z každej strany obzrieť a premerať už v obchodoch. „Náš nábytok nikdy nevyužije obytný priestor tak dokonale ako vstavané skrine, police, kuchyne či detské izby na mieru, no už v predajni viete, či sa s ním stotožňujete alebo nie. Nehrozí prekvapenie z niečoho, čo zrazu nie je také, ako to vyzeralo v počítačovej grafike. O priestorovú variabilitu sa dnes snažíme tým, že nábytky rozmerovo stupňujeme. Väčšinu nepredávame v jedinej veľkosti,“ spresňuje predajca sektoru.

kozene-kreslo-stena-obrazy-koberec-svetlo-drevena-podlaha

Ak bojujete o každý centimeter štvorcový, hľadajte skôr nábytok na mieru 

Vďaka nemu sa dokáže aj byt s rozlohou 50 m2 zmeniť na funkčné bývanie pre štvorčlennú rodinu. Mnohé mladé rodiny, ktoré museli investovať do malého bytu vo veľkom meste, by o tom vedeli rozprávať. Áno, dobrý bytový architekt dokáže zázraky. Ale pozor, nespoľahnite sa na kohokoľvek. Individuálny interiér nie je lacná záležitosť, poriadne si preverte, komu dávate svoju dôveru (a investíciu).  

Výbornými referenciami ovenčení stolárski majstri sú vyťažení a potvrdzujú, že najčastejšie nestíhajú interiér aj tvorivo vymýšľať. Radšej pracujú podľa hotových návrhov. Nábytok dokážu vyrobiť i podľa skice laika, lepšie im však padnú projektové podklady interiérového návrhára, s ktorým môžu všetko odborne konzultovať. Možno sa zdá, že vymyslieť skrinku či police dokáže každý, no nie je to tak. Široké spektrum drevených materiálov, z ktorých si dnes možno vyberať, požiadavky na nosnosť, kombinovanie s kovaniami, svetelnými prvkami, vedením káblov a dôsledné domýšľanie náročných detailov hovoria o zložitých konštrukčných riešeniach. Ak plánujete nábytok na mieru, obzerajte sa po stolároch, ktorí spolupracujú s projektantom interiérov, alebo naopak – po architektoch a interiérových dizajnéroch, ktorí majú zabehnutú spoluprácu s overenými stolárskymi majstrami.

Vedeli ste, že?

Na Slovensku existuje typ ľudí, ktorí majú nutkavú potrebu presúvať nábytok? Skrine, postele, police, stolíky, stojaté lampy i kvety v kvetináčoch putujú v ich bytoch z miesta na miesto hoci aj v polročných intervaloch. Výsledok námahy im však neprináša uspokojenie. Psychológovia špekulujú, že takéto správanie je dôsledkom dlhoročného bývania v typizovaných panelákových bytoch, ktoré neraz bez zásadnej rekonštrukcie ani nebolo možné dobre zariadiť. Žiaľ, na otázku, či pomôže rekonštrukcia bytu a výmena sektorového nábytku za pevne ukotvený a vyrobený na mieru, neexistuje jednoznačná odpoveď. 

Predchádzajúci článokNajkrajšie drevostavby z rôznych kútov sveta
Ďalší článokAko postupovať pri natieraní zrubu?
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno