drevený altánok, záhradný nábytok, natieranie, krycia farba

Trávite leto v domácom prostredí? Bola by škoda, keby ste tieto chvíle nevyužili efektívnym spôsobom. Jednou z mnohých možností je napríklad renovácia altánkov či záhradného nábytku, ktoré si už možno žiadajú nový dych. Ako sa v takomto prípade postarať o exteriérové drevo?

Pokiaľ bývate v rodinnom dome so záhradkou, máte o „zábavu“ postarané. Určite budete s nami súhlasiť, ak povieme, že na dvore alebo v záhrade sa vždy nájde nejaká „prácička“. Ak sa vám v lete naskytne príležitosť, môžete sa hravo pustiť do opravy altánkov či záhradného nábytku. Avšak, aby bola ich renovácia nielen estetická, ale aj efektívna, budete potrebovať povrchový aj impregnačný náter.

Na prvom mieste je ochrana

Drevo je úžasným prírodným materiálom s nezameniteľnými vlastnosťami, krásnym vzhľadom a úžasnou vôňou. Hlavne v exteriéri však musí bojovať proti viacerým nepriateľom, pôsobením ktorých môže trpieť povrchovým znehodnocovaním, hnitím, zosychaním či usádzaním plesne. Reč je nielen o nepriaznivých vplyvoch počasia, vlhkosti, vode a UV žiarení, ale tiež o mechanických poškodeniach či biologických škodcoch. Ak ste sa teda z dlhej chvíle rozhodli pre skrášlenie vášho záhradného nábytku alebo celého altánku, myslite aj na ich „zdravotný stav“.

Tip pre vás

Pokiaľ vás trápi najmä šedivosť dreva, pomôcť môže činidlo Belinka Belfresh, ktoré odstraňuje tento vizuálny nedostatok z neošetreného alebo opotrebovaného naolejovaného dreva. Použiť ho môžete na všetky sivé vonkajšie povrchy vyrobené z odolných druhov dreva, ako sú napríklad smrekovec, dub, akácia, orech, tík či bangkirai.

Spôsobov, ako ochrániť drevo pred uvedenými nepriateľmi, je viacero. Na to, aby sme kvalitne ochránili aj staršie a povrchovo poškodené exteriérové drevo zvnútra aj zvonku, musíme myslieť na dva základné procesy. Zatiaľ, čo prvým z nich je impregnácia, ten druhý sa skrýva za povrchovým náterom. Kým impregnácia, laicky povedané redší náter, ochráni drevo pred biologickými škodcami, povrchový náter sa postará o jeho odolnosť voči počasiu a mechanickým zásahom.

Náš tip

Ak vám môžeme poradiť konkrétne produkty, odporučili by sme vám impregnáciu Belinka Base. Na ňu aplikujte povrchový náter Belinka Lasur v troch vrstvách.

drevený altánok, záhradný nábytok, natieranie, krycia farba

Preč s nedokonalosťami

Do kategórie povrchových náterov možno zaradiť lazúry, oleje a krycie farby. Tie sa od prvých dvoch menovaných líšia najmä tým, že zafarbujú celý povrch dreva, v dôsledku čoho sa stráca jeho prirodzená štruktúra. Okrem toho, na rozdiel od olejov a lazúr nie sú paropriepustné. S pôvodným vzhľadom dreva sa s ich použitím síce môžete rozlúčiť, šancu nájsť nové využitie môžete dať vašim poškodeným či menej kvalitným dreveným kúskom aj s takýmto „mimikry“. Nakoniec, prečo ich zahadzovať, keď nám môžu – i keď v úplne inej podobe – slúžiť ešte niekoľko rokov?

Náš tip

-Zoznam HELIOS lazúr nájdete po kliknutí sem (Bori lazúry) a po kliknutí sem (Belinka lazúry).

-Zoznam HELIOS olejov nájdete kliknutím sem.

Prekrytie povrchových nedostatkov dreva predurčuje krycie farby, nazývané aj emaily, aby boli ideálnou voľbou na renováciu a ochranu starších altánkov a záhradného nábytku, ale aj okien, dverí či plotov. Tie sa totiž často vyznačujú výraznými poškodeniami, ktoré by oleje či lazúry ani po starostlivom vybrúsení dostatočne nezakryli.

Náš tip

Ak zháňate email, ktorý zakryje nedostatky na vašom dreve, siahnite po Belinka Exterier Email. Ako prvý v poradí však nezabudnite naniesť základ Belinka Exterier Primer, ktorý zlepší priľnavosť náteru Belinka Exterier Email.

Vrchné hrubovrstvové nátery sa zvyčajne jednoducho používajú, rýchlo zasychajú, sú vysokoodolné a ponúkajú sa vám na výber v niekoľkých farebných odtieňoch. Široké uplatnenie nachádza biela krycia farba, ktorá vďaka konzervantu v podobe filmu bráni usadeniu a rastu plesní či rias. Veľmi dobré je, ak je takáto farba odolná voči lepkavosti – použiť ju teda môžete aj na drevených prvkoch, ktorých sa ľudia často dotýkajú, ako sú okná či dvere.

Náš tip

Príkladom hrubovrstvového náteru je Belinka TopLasur UV Plus.

drevený altánok, záhradný nábytok, natieranie, krycia farba

Použitie krycích farieb má tiež svoje pravidlá

Klasické krycie emaily spoznáte aj podľa hodvábneho, resp. saténového lesku. Zároveň si dlho zachovávajú sýtu farbu, a to aj v náročnejších poveternostných podmienkach či na miestach, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Môže za to vysoký obsah pigmentov, ktoré prirodzene blokujú UV žiarenie.

Ak ich používate na drevo, mali by ste vedieť, že jeho vlhkosť nesmie prekročiť určité percento vlhkosti (niektorí výrobcovia napríklad uvádzajú 15 % v prípade ihličnatého dreva a 12 % v prípade dreva z listnatých stromov). Ich aplikácia si zároveň vyžaduje suchý podklad, ktorý je pred použitím vhodné prebrúsiť a očistiť, prípadne riedidlom odstrániť vosk, živicu a mastnotu. Pri realizácii náteru sa tiež odporúča brúsiť ich medzi jednotlivými vrstvami jemnými brúsnymi hubkami, resp. brúsnym papierom so zrnitosťou okolo 250 až 400 – zlepšuje to celkovú priľnavosť aj konečný vzhľad náteru.

Vedeli ste, že?

Krycie nátery na báze alkydových spojív môžu v slabo vetraných priestoroch silno zapáchať, preto sa neodporúčajú na natieranie vnútorných dielov nábytku. Ak chcete používať emaily na nátery detských drevených prvkov a predmetov, zvoľte radšej akrylové krycie farby. Príklad akrylovej krycej farby je Tessarol akrylová základná farba na drevo. Má certifikát (SIST EN 71-3), ktorý dokazuje, že výrobok je vo všetkých odtieňoch vhodný na nátery detských hračiek a ďalších predmetov, ktoré deti používajú.

Pozor, ak budete krycie farby aplikovať na veľmi uzlovité drevo alebo drevo, ktoré prirodzene obsahuje vodorozpustné zložky ako je tanín (dub, gaštan, hrče pri dreve ihličnanov a pod.), mali by ste počítať s tým, že biele a svetlé odtiene môžu časom zožltnúť. Tomu však do veľkej miery zabránite, keď ako podklad samotného emailu použijete základnú farbu na drevo, ideálne v dvoch vrstvách. Obsahuje totiž špeciálnu zložku, ktorá zabraňuje „vylúhovaniu“ drevných zložiek z dreva a tým zabezpečuje stálosť bielej či svetlej krycej farby, resp. zlepšuje jej priľnavosť.

Náš tip

Povrchové nátery vždy nanášame na drevo v kombinácii s vhodným základom. Vol’ba základu však závisí od podkladu, ktorý natierame. Ako základ na staré drevo s viditeľnými nedokonalosťami použite farbu na vodnom základe Belinka Exterier Primer, ktorá zlepší priľnavosť náteru. Na ňu naneste buď lazúru Belinka Exterier (ak sa bude výrobok nachádzať vonku), alebo lazúru Belinka Interier (ak bude drevený predmet vnútri).

Odporúčanie na záver

Na záver by sme vám radi odporučili, aby ste sa nestránili staršiemu a opotrebovanejšiemu nábytku, napríklad po starých či prastarých rodičoch. Po dôkladnom dvojitom ošetrení impregnáciou a krycou farbou sa z neho môže stať originálny dizajnérsky kúsok do vášho zrenovovaného altánku.

Predchádzajúci článokSeriál DRUHY DREVA: Romantika a odolnosť borovice
Ďalší článokDrevené detské ihrisko – raj pre všetky ratolesti
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno