ako ošetriť drevený záhradný nábytok

Prvé teplé dni sú predzvesťou vytúženého leta, kedy plánujeme všetok voľný čas tráviť na záhrade s rodinou. Horúce letné dni máme pred sebou, poďme sa však na nasledujúce obdobie pripraviť.

Začať sa dá úplne jednoducho. Pusťme sa do prípravy a ošetrenia dreveného záhradného nábytku. Hoci sme záhradný nábytok správne zazimovali, pred novou sezónou si zaslúži opätovnú pozornosť. Samozrejmosťou je oprášenie a odstránenie nečistôt, ale tiež ďalšia starostlivosť, vďaka ktorej bude nábytok nasledujúce mesiace v dobrej kondícii.

Kedy vytiahnuť drevený nábytok pred novou sezónou?

Drevené stoly a stoličky, lavice a ležadlá – to všetko sa nám kopí v garáži alebo v pivnici a čaká, kedy opäť uzrie svetlo sveta. Ani vy sa už neviete dočkať, kedy si opäť „zariadite“ svoju letnú obývačku? Záhradné sedenie v tieni starej jablone alebo na terase pod altánkom, ležadlá pod slnečníkom… Kedy je však vhodná doba nábytok vytiahnuť?

Umiestnenie záhradného nábytku hneď po prvom oteplení nie je najšťastnejšie, nesmieme zabúdať na ranné mrazy, ktoré by mohli nábytok poškodiť. Musíme byť trpezliví a počkať, kým sa teplota vonku ustáli. Pri dobrom počasí si môžeme na záhrade vychutnávať prvé slnečné lúče už začiatkom apríla, inokedy nás zvyknú chladné noci prekvapiť aj v máji. Nesmieme však zabudnúť, že záhradný nábytok treba najskôr skontrolovať a správne ošetriť – nielen dotiahnuť skrutky, ale posúdiť aj kvalitu dreva.

Starostlivosť o drevený záhradný nábytok podľa druhu dreva

Čistenie a ošetrenie dreveného záhradného nábytku môže byť tvrdý oriešok. Musíme si však uvedomiť, že ak chceme vlastniť kvalitný záhradný nábytok čo najdlhšie, starostlivosť je nevyhnutná. Nečistoty, vlhkosť, plesne, ale aj slnečné lúče – to všetko môže mať na drevo fatálny dopad. Jednotlivé dreviny sa od seba líšia – sfarbením, hustotou dreva, ale aj odolnosťou voči poveternostným vplyvom. To znamená, že rôzne druhy dreva si vyžadujú rozličnú starostlivosť.

ako ošetriť drevený záhradný nábytok.

Európske dreviny – drevený masív

Dub a buk patria medzi domáce tvrdé dreviny, pri ktorých sa odporúča používať na ošetrenie olej na drevo, prípadne lak. Dubové záhradné sedenie sa má ošetrovať minimálne dvakrát do roka – pred začatím záhradnej sezóny a následne pred jeho zazimovaním. Medzi mäkké drevá používané na výrobu záhradného nábytku patria smrek, borovica aj smrekovec. Na záhradný nábytok z týchto drevín sa nanáša tenká vrstva lazúry, ktorá vytvorí na nábytku potrebnú ochrannú vrstvu.

Zapamätajte si

Pred samotným nanášaním lakov a lazúr sa musí nábytok očistiť a prebrúsiť.

Exotické dreviny

Najznámejší z cudzokrajných drevín je tík, ktorý sa vyznačuje svojou pružnosťou, pevnosťou a stabilitou. Po určitom čase však aj tíkový záhradný nábytok chytá patinu. Jeho pôvodná medová farba sa mení na striebornú, ktorá má síce svoje čaro, ale nevyhovuje každému. Skvelé riešenie v takomto prípade predstavuje tíkový olej, ktorý nábytku vráti jeho „zašlú slávu“. Je vhodný aj na ošetrenie nábytku z dreva eukalyptu.

Medzi ďalšie exotické dreviny, ktoré sa využívajú na výrobu záhradného nábytku, patria meranti, akácia či durian. Nábytok z cudzokrajných drevín si vďaka svojej odolnosti nevyžaduje veľkú starostlivosť – postačí dobré moridlo alebo olejový prípravok. Pozor však, používajte moridlo s prídavkom oleja, a nie také, ktoré je určené na farbenie dreva pod lak.

TIP

Čo v prípade, ak nevieme, o aké drevo ide? Na čistenie akéhokoľvek dreveného nábytku môžeme použiť vodu, vhodný je napríklad aj vysokotlakový čistič, ktorý odstráni aj hlboko usadené nečistoty. Zabudnime na agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli zmeniť farbu nábytku, alebo dokonca poškodiť samotné drevo. Správnu voľbu predstavujú univerzálne čistiace prostriedky, ktoré sú vhodné nielen na európske dreviny, ale aj na exotické drevo.

Vo všeobecnosti platí, že záhradný drevený nábytok by sa mal ošetrovať rovnakým prípravkom, ako použil samotný výrobca. Ak sme si zadovážili lakovaný drevený nábytok, používame na jeho ošetrenie lak. Ak bolo drevo naolejované, zvolíme na ošetrenie olej. Samostatnou kapitolou je neošetrený drevený nábytok, ktorý však rýchlo stráca svoj pekný vzhľad, preto je ošetrenie nevyhnutné.

Nátery na drevo

Na drevený záhradný nábytok vám odporúčame impregnáciu Belinka Base, ktorá ochráni drevo pred plesňami, hmyzom aj modraním. Ako vrchný náter použite lazúru Belinka TopLasur UV Plus. Tá dodáva odolnosť dreveným povrchom, ktoré sú vystavené poveternostným vplyvom.

Okrem spomínaných náterov sa vám môže zísť aj kozmetika na drevo. Šedivosť dokážete odstrániť napríklad pomocou činidla Belinka Belfresh. Prípravok Belinka Belcare zas vypĺňa mikropóry v nátere, zlepšuje vodovzdornosť povrchu, oživuje farbu a predlžuje trvácnosť náteru. Ak potrebujete chrániť povrchy pred plesňami a riasami, siahnuť môžete po moridle Belinka Belprotect, ktoré zvyšuje odolnosť natretého povrchu.

Predchádzajúci článokAko pripraviť drevenú pergolu alebo altánok na leto?
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Ľudia, ktorí dodávajú drevu zvuk
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno